......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 271371

YARATILIŞ

Yazar : | Tarih : 2 yıl, 2 ay önce / | Görüntüleme : 2257
 YARATILIŞİnsan olarak yaratılış nedenimizi dünyadaki vazifemizi düşünüp bilmemiz lazımdır. Ceneb-ı Allah gücünü göstermek için insan oğlunu yaratmıştır. Daim ve baki olan Allah tek güç ve kudret sahibidir.

Allah’ın dışındakilerin hepsi fanidir. Hem de muhtaçtırlar. Allah’tan başka hepsi bir gün fani dünyadan baki ahiret hayatına intikal edecektir. Fani ömür, baki ömürle yer değiştirmiş olacaktır.

Dünyada ne varsa hepsinin sahibi Allah’tır. Bütün mülk sahibi Allah’tır. Allah’ın eşi ve benzeri yoktur. Varoluşu kendi varlığındandır. Mekandan münezzehtir. Anılan her yerde vardır. Kendisi için ayrılmış bir mekan yoktur.

Allah tek güç, tek otorite, tek kuvvettir. Allah’tan başka güç ve kuvvet sahibi yoktur. Her türlü ihtiyaçtan beridir. Zerre kadar da olsa muhtaç olsa ilah olmaz. Varlığı kendi varlığındandır. Hesaba çeker, çekilemez.

Allah ilim sıfatıyla açıktan veya gizliden ne varsa hepsini bilir. Allah’a göre gizlilik yoktur. Eskiden bilinmesi gerekenleri bildiği gibi sonradan olacakları da kesinlikle bilendir.

Allah olmasını istediğinde; “ol” der, her şeyde olur, onun için zorluk yoktur.Saltanat sahibi Allahdır, Kendi mülkünde , istediğini aziz eder, yükseltir, dilediğini de zelil eder alçaltır. Her şeye gücü yetendir. Adildir. Asla haksızlık yapmaz. Bilinen-bilinmeyen-yerin üstünde ve altında olan- karada-havada-görünen-görünmeyen ne varsa, hepsinin ihtiyaçlarını gideren Allahtır. Allahın bulunmadığı bir nokta yoktur, ki nerede anarsan ordadır. Sakın ha, dünyada gördüklerinizden birine benzetmeyiniz. Aklınıza getirdiğiniz , Allah değildir. Onun mekanı da yoktur. Varlığı kendi varlığındandır. Kendisine şurada diyemeyiz. Fakat Allahın bulunmadığı bir noktada yoktur. Mekandan-münezzeh olduğundan, senin andığın yerdedir. Allahuteala canlı-cansız ne kadar varlık varsa, hepsinin rabbidir, Allah.

Daha öncede melekleri yaratan Allah, bu kez , Ademoğlu insanı yarattığı haberini bildirdi. Melekler, bizler ki, sana karşı gelmeyen bizler yetmez miyiz? Rabbimiz. Kavga edecek, kan dökecek, fitne fesat çıkaracaklarını yaratacaksın. Dediklerinde, Allah buyurdu, sizin bilmediklerinizi ben bilirim. Ademoğlu eşya isimlerini öğretti ve Ademoğlu insanı yarattı ve büyüklüğünü göstermiş oldu. Melekler endişe ve korkularını dillendirdiler, Allaha teslim olarak Ademoğluna gerekli saygıyı da gösterdiler. Faket meleklerin arasında bulunan şeytan asi oldu Ademoğluna saygı göstermedi. Beni ateşten yarattı, Ademi balçıktan yarattın. Ateş balçıktan üstündür dedi. Allaha karşı geldi. Asi oldu. Allahta şeytanı huzurunda kovdu, kovulmuşlarından oldu. Arkasından yetmiyormuş gibi, Ademoğlu insanı kandırmak ve şaşırtmak üzere Allahtan mehil istedi. Allah da şeytana mühledi verdi.

Allah rasülü efendimiz nefsi büyük düşmanı kabuletmiş Cihad-ı Asgardan( küçük savaştan) Cihad-ı Ekbere (büyük savaşa) geldik buyurmuşlardır. İnsandaki nefis azılı düşmandır , hem öyle bir düşmen ki insanın dışından değil için girmiş bir düşmandır. Savunulması çok zor bir savaştır. Allah kullarına güvendi şeytana istediği mühledi verdi. Şeytanadedi ki; sen benim kullarımın yanına bile yaklaşamasın dedi. Kulumun yanına yaklaşamayan birisi onu nasıl kandıracaktır ? Allah takva sahibi kullarına güvenerek şeytana hodri meydan dedi. “Allah affetsin sözünün ardına sığınarak şeytana askerlik yapan ve peşine taklınan müslamanların kulakları çınlasın, bir kere ile bir şey olmaz diyenlere yuhlar olsun. Allah hakkıyla-kul hakkı bir araya geldiklerinde kul hakkı tarafında bulunanlara da yuhlar olsun demek yakışır sanırım. Suçla (haramla) karşı karşıya kalındığında etrafına bakarak taraf değiştirenlere , neler demeliyiz i onu da siz içinizden deyin.

 Özet yazımızı da bir dua ile sonlandıralım ;

“ Yarabbi bizim Müslüman olarak doğmayı nasip ettin,Müslümanca yaşat , Müslüman olarak öldür ve dirilt. Hesabımızı kolay getir. Son-ahir nefeste ; kelime-i şehadetle çene kapamayı nasip eyle Allahım. Unutulmasın ki dünyamız, ahretin tarlasıdır. Amelimizin bedelini inşallah ahirette toplayacağız. Allaha emanet olunuz.