......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 273294

İNSANIN YARATILIŞI VE ÇOCUKLUĞU

Yazar : | Tarih : 2 yıl, 4 ay önce / | Görüntüleme : 2092
 İNSANIN YARATILIŞI VE ÇOCUKLUĞUAllah’u Teala insanı en güzel surette yaratmıştır.

Çocuk dediğimizde, yardıma muhtaç, güçsüz, kuvvetsiz, takatsiz bir durumda iken Allah ona merhametinden en büyük payeyi ikram etmiştir. Küçük yaşta ne kadar muhtaçsa, fazlasıyla sevilmeyi ve korunmayı vermiştir. Dünyada henüz daha faydalısı bulunmayan ana sütü çocuğa ikram edilmiş, sevgi bakımından da en güzeli ana tarafından gösterilmiştir. Yerine göre ana canı pahasına olsa küçükleri koruduğu görülmüştür.

Allah mülkün sahibidir. O, mülkünde dilediğini aziz eder, yükseltir. Dilediğini de zelil eder, alçaltır. Kendi mülkünde tasarruf etme hakkına sahiptir. Fakat yaptıklarında adildir. Haşa asla haksızlık yapmaz. Bütün insanlar eşittir. Hepside Allah’ın kullarıdır. Aralarındaki eşitlik bir noktada bozulur. O da takvadır, takva Allah’tan korkmaktır. O halde Allah’tan kim daha çok korkarsa, az korkandan üstündür. Ancak çok korkan, az korkandan üstün görülmüştür.

Allah merhametlidir. Her kuluna kaldırabileceği yükü (sorumluluğu) yüklemiştir. Fazlasını istememiştir. Yapamayacağı işlerden mesul tutmamıştır. Bütün insanlar Allah’ın koruması altındadır. Allah yolunda gidenlere Allah’ın yardımı mutlaktır. Allah’ın yanında bulunanlara Allah yardım edecektir. Çünkü yardım etmeyi vaat etmiştir.

Sevgi bir bağdır. Çocukla ana arasında, aile bireyleri arasında kopmaz, eksilmez, güçlü birleştirici unsurdur. Ancak Allah sevgisi ona üstün gelebilir. Sevgiden uzak büyüyen çocukların merhametleri de az olduğu görülmüştür. Atalarımız “Acımayana acınmaz” demişlerdir. İnsanın karşısına yaptığı ne ise o çıkacaktır.

Hadiste “Dünya ahretin tarlasıdır” burada ekilen ahirette hasılatı yapılacaktır. Cennetlik amellerde, cennetlik ameller de bu dünyada iken kazanılacaktır. Kazanma yeri dünya hayatıdır. Ahiret hayatı, dünyada biriktirdiklerini tüketme yeri olacaktır. Ahirette çalışma yok, terleme yok, yorulma yok. Elinde hazır ne varsa karşında (önünde) o olacaktır. Orada önünde hazır olanları yemek zorundasın. İlahi adalet gereği böyle olacaktır.

Günümüzdeki uygulamaların bazıları ters yapılmaktadır. Çocuk doğduğunda seviniliyor, adeta bayram yapılıyor. Aslında sevinilme yerine üzüntü duyulması lazım. Nedeni: başına neler gelebilecek, ne gibi tehlikelerle karşılaşacağını bilemiyoruz da, onun için endişe duymalıyız. Üzüntümüzün sebebi belirsiz dünya içine dalmasıdır. Hele bir de dünyanın sahte cazibesine aldanıp kendinin kaybedenler helake düşeceklerini unutmasınlar.

Unutulmasın ki dünya ve içindekiler bir hayaletten ibarettir. Sabun köpüğü gibidir, elimizden kayıp gidecektir. Gerçek ahiret hayatı varken yok olup gidecek olan dünyaya bunca sarılmaya bir neden yoktur.

Geleceğimizin ümidi, ailemizin taze gülleri olan çocuklarımızın üzerinde gereğince duralım. Görevimizi noksansız yapalım. Fi emanillah (Allah’a emanet olunuz)