......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 273339

İMAN VE SABIR

Yazar : | Tarih : 2 yıl, 4 ay önce / | Görüntüleme : 2577
 İMAN VE SABIRMüslüman olmanın en önemli unsurlarından biridir.

İman; Kalben tasdik, dille ikrar etmekten ibarettir. Kainatta bilinen ve bilinmeyenleri hepsini Allah yaratmıştır. Yaratan, yaşatan, öldüren ve tekrar dirilten Allah’tır. Şehadet kelimesini okumayan iman etmiş sayılmaz. Şehadet kelimesi (Eşhedü enlailahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resuluhü) “Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Hz. Muhammed Allah’ın elçisi ve kuludur.”

Şehadet kelimesi Müslüman olmanın anahtarıdır. Anahtara sahip olabilmenin tek şartı kalben tasdik, dille de ifade ermektir. Allah’ın varlığı kendi varlığındandır. Allah muhtaç değildir. Akla gelenlerin hiçbirisi de değildir. Her varlık O’na muhtaçtır. O muhtaç değildir. Sonradan yaratılmışların hiçbirisine benzemez. Mekandan da münezzehtir. Nerde anarsan Allah oradadır. Ne gökte, ne yerde, nerede anarsan orada.

Allah Malikil mülktür. Kendi mülkünde dilediği gibi tasarruf hakkına sahiptir. Kendi mülkünde dilediğine verir, aziz eder. Dilediğine de vermez zelil eder. Hayır Allah’ın yetkisinde, o her şeye gücü yetendir. O ala külli şeyin Kadir’dir. (Her şeye gücü yetendir.)

İman manevi güç demektir. O’nun için imanlı kişi, imansız kişiden güçlüdür. Hem de sabırlıdır, sabırlı olanları Allah sever ve onlarla birliktedir. Nefis, herkeste varlığı kesin olandır ve İnsanın en acımasız düşmanıdır. Doyumsuzdur, doymak bilmez. Ancak onun gözünün bir avuç kara toprak doldurur demişlerdir. İman kalbin cilasıdır, nurudur, ışığıdır. Cehalet karanlığından kurtulmanın tek çaresi imandır. Mü’min ve Mü’minelerin tek ışığı iman nurudur.

İman olmadan manevi nur (ışık olmaz), ışık olmadan cehalet karanlıklarından yolunu (sıratı Müstakimi) bulup hidayete kavuşamazsın. İman sebattı, sabırdır. Allah sabredenlerle beraberdir. (İnnallahe maassabirin) sabreden umduğuna kavuşur. Sabrın sonu selamettir. Dünyadaki bütün meyveler sabırları sayesinde hem renklerine ve hem de tadlarına kavuşurlar, olgunlaşırlar. Olmaları gereken hale dönerler. Mü’minin yeri cennettir, oraya kavuşmanın yolu da önce iman ve sabırdır. Sabır imanın korunmasına yardımcı olur.