......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 273294

Bu Malın Ayıbını Gider!

Yazar : | Tarih : 2 yıl, 4 ay önce / | Görüntüleme : 1857
Bu Malın Ayıbını Gider!Hatırlayın, Zaman Gazetesi, 15 Temmuz Kalkışmasından tam 9 ay 10 gün önce yayınladığı bir reklam filmiyle gündeme oturmuştu.

O zaman İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı,  bu reklam filminin, darbenin işaretini verdiği iddialarını araştırmış ve söz konusu filmle örgütün askeri kanadına mesaj iletildiğini tespit etmiştir.  Sonunda reklam filmini hazırlayan Zaman marka müdürü Yakup Şimşek’le reklam ajansı sahibi hakkında tutuklama talep etmişti.

Reklama gelince, 5 Ekim 2015 tarihinde yayınlanan bu reklamda, sirenler çalarken gri tonlu şehrin uçaktan kuş bakışı görüntüsü ekrana geliyor, daha sonra ise yeni doğmuş gülen bir bebek yüzü ekranlara getiriliyordu. Sosyal medyada ise reklamın 'subliminal' mesaj içerdiği yorumları yapılmıştı.  (Ağustos 05, 2016-Yeni Şafak)

Şimdi de benzer bir mantıkla, akıllara ziyan, güya 1 Nisan Şakası olduğu iddiasıyla hazırlanan bir reklam filmiyle karşı karşıyayız. Yayına girmesiyle birlikte ciddi bir tepkiyle karşılaşan filmle ilgili olarak Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker twitter adresi üzerinden yaptığı açıklamada "Yurtdışındayım. Şimdi duydum. Haber verenlere teşekkürler. Kumpası kuranlar hak ettiklerini bulacaklar. Milletimizin yanındayız” ifadelerini kullandı. Tepkiler üzerine reklam Ülker'in Twitter hesabından kaldırıldı. (09:001 Nisan 2017-Sözcü Gazetesi) diye bir açıklama yapmıştır.

Reklam filminde geçen sözler, özetle şöyledir:

“1 Nisan’da küçük kardeşlerin abilerine, ablalarına sürprizleri var!” mesajı ile yayınlanan ve

“1 Nisan yaklaşıyor, tuhaf şeyler oluyor”,

“Eve dönerken bir parlama gözünü alacak…”,  Evin ancak bir suikast sonucu patlatılmasının böyle bir görüntüyü çıkaracağına, yanında duran insanın el kol hareketi ve şaşkınlığına yüklenen anlama keşke “1 Nisan şakası”yla bağlantılı olarak bir açıklama getirilebilseydi… Getirilemiyor mu? O zaman insanların anladıklarını, açıklamalarına da bir itirazların olmaması lazım!

“Evini folyoyla kapalı bulacaksın…”,

“Aniden kendini kale direği olarak bulacaksın…”,

“Pis burunla çekilmiş şutlar seni bulacak…” şeklinde devam eden filme destek veren fondaki bir celladın veya hortlağın ses tonuyla,

“Şimdi hesaplaşma zamanı!!!” denilmektedir.

Reklamdaki slogan yazıları, iğrenç ve korkunç bir sesle desteklenerek devam etmektedir: 

“Bir mekânda tatlı tatlı tatlı siparişi vereceksin…” yazısını ve fondaki sesi bütünleyen bir manzara: Gelen pastanın üzerindeki krema değil, kan-revan görüntüsü…  Ve ardından, 

“Ama acılar seni bulacak…” tehdidi… Altında da bir resim: Gözlerinden ateş ve duman saçılan, açılmış ağızda sıralanmış vampir dişler ve ikisinin arasında iki mezara benzeyen dilin ikiye ayrılmış haliyle birlikte gelen:

“1 Nisan geliyor, hesaplaşma zamanı yaklaşıyor” tehdidi… Nasıl bir reklam bu, kime hitap ediyor? Çocuğa yönelik olmadığı açık! Ufacık bir çocuğun ruh dünyasına bu korkuları salacak kadar kendini kaybetmiş bir mahlûkun düzgün bir ruh halinden söz edilebilir mi?  Bitmedi!

“Sana sürprizlerim olacak…”  cümlesiyle niyet kusuluyor! Ve muamma bir cümle:

“Küçük Kardeş Olmak bunu gerektirir. Sevgiler” Küçük kardeş diye tanımlanan sözde küçük kimse, yazıların arkasında fondaki irite edici, tiksindirici ve korkunç ötesi bu sesi duysa emin olun ki, o gece uyuyamayacaktır!..

Reklam filminin tehdit amaçlı hazırlandığını öne sürenler gece saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kısıklı’daki evinin önünde toplandılar. Gelen tepkiler üzerine reklam Ülker’in resmi Twitter hesabından kaldırıldı. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker konuyla ilgili bir açıklama yaptı:

Yurtdışındayım.Şimdi duydum.Haber verenlere teşekkürler.Kumpası kuranlar hakettiklerini bulacaklar.Milletimizin yanındayız.

Sadece bu açıklamayla konu kapanmış mıdır sizce? (Devam edecek)