......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 273294

ALLAH KORKUSU

Yazar : | Tarih : 2 yıl, 5 ay önce / | Görüntüleme : 2211
 ALLAH KORKUSUAslında Allah’ı “Beynal Hafa vereca” korku ve ümitle sevmektir. Günümüz yoplumlarında üsrekli Allah yakar, Allah çarpar, Allah kahreder gibi Allah’ı hep öcü ve öç alan birisi gibi göstermek suretiyle korku İmparatorluğu kolayınıza geliyor. Halbuki Allah Resulü Efendimiz korkutmayınız sevdiriniz, zorlaştırmayınız kolaylaştırınız, korkutmayınız müjdeleyiniz.

Allah'ın Gadab  sıfatı olduğu gibi Rahmet sıfatı da vardır. “Benim Rahmetim Gadabımı geçmiştir” denilmiştir. Allah fiilinde adildir. Adaletten şaşmaz, merhametlidir, herkese acır, asla tek taraflı olmamalıdır. Allah'ım hem seveceğiz hem de O’ndan korkacağız. Çocuklarımıza Allah’ı tanıtırken “kullarının çok seven, acıyan, merhamet eden, rızık veren Rab olarak ve hem de hak edenleri Kahhar sıfatı ile adilane cezalandıran olarak tanıtalım.

Bir tanıtım eksikliğimiz de dua ederken, Allah’a yalvarırken, hep yukarıda gibi gösteriliyor. Allah’ın bir mekanı yoktur. Nerde anarsan oradadır. Her yerde ve mekana vardır. Çünkü Allah mekandan uzaktır. Allah anılan her yerde vardır. Allah’ın olmadığı hiçbir nokta yoktur. Doğrusu budur.

Allah’ı sevgi, saygı ve aşkla karışık bir sevgiyle sevip, sayacağız. O’na hakiki kul olabilmek için yarışacağız. Maksadımız O’nun rızasını kazanmaya yönelik olmalıdır. Cennet ehline denilecek ki, “siz Allah’tan hoşnut, Allah da sizlerden hoşnut olarak giriniz cennet’e” denilecektir. Duamız odur ki, inşallah Cennete girenlerden oluruz.

Özetle “El Hubbu Lillahi, El Buğzu Lillahi” Allah için sevmeli ve Allah için sevmemelik olmalıdır. Allah bizi özene, bezene en güzel yarattım buyurur. Ve bizlere sayılmayacak kadar çok nimet vermiştir. Bunca ikrama bedel kendine kulluk yapmaktır. En büyük sevgi Allah’a kul olabilmektir, kul olunuz. Dört başı mamur adam olunuz ki, vazife yapılmış olsun!

Sonuç itibariyle en samimi Allah korkusu ve sevgisi karışık olan sevgidir. Hem Allah’tan korkacağız ve hem de Allah’ı Allah olduğu için seveceğiz. Sevgiyle korku arası, tatlı-acının birlikte bulunması gibidir. Kendine has buruk bir sevgi olsa gerektir. Ancak tadan ve yaşayan bilir.

Atalarımız ne demişler. “Kork Allah’tan korkmayandan” Allah’tan korkmayan korkulmalıdır. Üzerinden Allah korkusu kalkan kişiden her türlü korku ve zulüm, haksızlık beklenebilir.