......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 252254
YORUM MANŞET
HEDEF; ÜRETEN, GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE
HEDEF; ÜRETEN, GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE

HEDEF; ÜRETEN, GÜÇLÜ BİR TÜRKİYEHatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD) yönetim kurulu, son dönemde piyasalardaki çalkantı ve Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybını üzüntüyle takip ettiklerini ifade etti.

   Türk Lirası’nın başta Dolar ve Avro olmak üzere döviz karşısındaki değer kaybının sadece sermaye piyasalarında değil, tüm sektörlerdeki olumsuz etkilerini yakından hissettiklerini belirten HASİAD yönetimi, Dışa bağımlı olmayan, üreten güçlü bir Türkiye olmalıyız” dedi.

HASİAD Yönetim Kurulu adına açıklamada bulunan Başkan Gökhan Alkan, şu açıklamalarda bulundu: “Kurlarda yaşanan büyük değişim, son yıllarda politik ve ekonomik durumdan büyük zararlar görmüş olan ülkemizi muhtemel krizlere karşı savunmasız hale getirmektedir. Yaşanan belirsizlik yatırımları azaltmakla kalmayıp, dövizdeki ani ve yüksek artış iş dünyasının ödemelerinde aksamalara neden olmaktadır.

Faiz oranlarının yükselmesi esnaf ve sanayicinin belini bükmektedir. Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesi, ekonomik istikrarsızlık, yerli ve yabancı yatırımların azalması, yüksek enflasyon ve faiz ile işsizlik artışı, uzun vadede ülkemizin kalkınmasını ve refah seviyesini olumsuz yönde etkileyecektir.

İçinde bulunduğumuz bu dönemde siyasi iktidara düşen ekonomik istikrarsızlığı sona erdirerek Türk Lirası’na değer kazandıracak icraatları ivedilikle hayata geçirmektir. Bunun için kamuda tasarruf tedbirleri acilen alınarak, tüketime dayalı ekonominin önüne geçilmeli, üretim ve ihracata dayalı ekonomi modeli geliştirilmelidir. Bunun yolu da katma değeri yüksek üretimden geçmektedir. Başta yazılım ve bilgi teknolojileri gibi sektörlerde yapılacak yatırımların önü açılmalı ve mevcut teşviklere ek yeni uygulamalar geliştirilmelidir.

Hedefimiz dışa bağımlı olmayan, üreten güçlü bir Türkiye yaratmaktır. Bunun da yolu, başta elektronik, teknoloji, gıda, tekstil, otomotiv ve enerji gibi temel alanlarda lüks tüketimin önüne geçilerek gerekli tasarruf önlemlerini almaktan geçmektedir. Burada da sorumluluk şüphesiz ki bizlere düşmektedir. Devletimizin yerli üretimi artırmak amacıyla sunmuş olduğu ve sunacağı teşvikler, ilk önce bizim gibi sanayici ve iş adamlarının alacağı tasarruf tedbirleri ile hayata geçecektir. Unutulmamalıdır ki birer birey ve vatandaş olarak tasarruf bilincini geliştirebildiğimiz sürece kalkınma mümkün olacaktır.

Tüm bu süreç içerisinde HASİAD olarak alınacak ekonomik tedbirlerin hayata geçirilebilmesi adına elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu kamuoyuyla paylaşmak isteriz.” dedi.

(Haber Merkezi)

Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZ
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZ

Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar:  EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZEğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, son zamanlarda ekonomimize karşı yapılan operasyonların emperyalizmin Türkiye’ye dönük olarak geliştirdiği ifade ederek”Daha önce terör örgütleri eliyle gerçekleştirdiği saldırıların, 15 Temmuz işgal girişimi gibi bir taktiksel devamı olduğunu biliyoruz” dedi.

  Eğitim-Bir-Sen olarak, küresel baronların ve onların ekonomik tetikçileri olarak gördüğümüz bazı uluslararası kuruluşların manipülatif saldırılarına karşı hükûmetimizin oluşturduğu direniş hattına şimdiye kadar olduğu gibi bütün gücümüzle katkı verdiğimizi ilan ediyoruz diyen Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “Son aylarda Türk ekonomisine karşı yapılan manipülatif saldırılar, Trump’ın twitter üzerinden yaptığı “Türk lirası dolar karşısında hızla düşerken, Türkiye’yle çelik ve alüminyum ticaretinde gümrük vergilerinin iki katına çıkarılmasını az önce onayladım. Bundan böyle vergi alüminyumda yüzde 20, çelikte yüzde 50 olacak. Türkiye’yle ilişkilerimiz şu anda iyi durumda değil” şeklindeki açıklamayla yeni bir evreye girdi. Aslında ABD başkanının bu açıklamaları aşikârın beyanından başka bir anlam taşımamaktadır. Zira biz, son zamanlarda ekonomimize karşı yapılan operasyonların emperyalizmin Türkiye’ye dönük olarak geliştirdiği “grand stratejinin” daha önce terör örgütleri eliyle gerçekleştirdiği saldırıların, 15 Temmuz işgal girişimi gibi bir taktiksel devamı olduğunu biliyoruz.

Mesele, rahip Brunson değildir, batmakta olan bir stratejidir. Ülkemizde bazı kesimlerin yaşadığımız süreci hâlâ Brunson üzerinden okumaya çalışmaları ve hatta hukuku hiçe sayarcasına “ver Brunson’u, krizden kurtul” kolaycılığı, 15 Temmuz’da büyük bir yenilgiye uğrattığımız emperyal güçlerin yeniden mevzi kazanmasından başka bir şeye hizmet etmeyecektir.

Aslında mesele açık seçik bir şekilde karşımızda durmaktadır. Küresel emperyalizmin öncüsü ABD, kendi içindeki krizi gizlemek için dünya devletlerine savaş açmış durumdadır. Öte yandan, geçen yüzyıl ortasında Amerikan hegemonyasını sağlamak için sahaya sürülen bütün kavramlar ve bu kavramların kurumsal yapılarının güvenirliliği kalmamıştır.

Bu hakikati göremeyenlerin, geçen yüzyıl askeri ve siyasi darbelerle ülkemize yerleşen vesayetin dilinden kurtulamayanların, Amerikan hegemonyasının/emperyalizminin temel aygıtlarından biri olan ve “küresel rezerv para” olarak deklare edilen doları tek hakikat olarak görmeleri de kaçınılmazdır. Onun içindir ki, vesayet döneminde oluşan ezberle konuşanların milletimizin hilafına kurdukları cümleler bizim için felaket tellallığı mesabesindedir.

Bütün bunlardan hareketle, emperyalizmin yaşadığı krizin oluşturacağı muhtemel yıkıntılardan kurtulmanın ve son yıllarda bütün olumsuzluklara, bütün saldırılara rağmen adım adım hayata geçirdiğimiz güçlü ve büyük Türkiye idealinin tam anlamıyla tecellisinin sağlanmasının tek yolu, toplumsal dayanışmamızı koruyarak devlet ve millet birlikteliğini güçlendirmektir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, küresel baronların ve onların ekonomik tetikçileri olarak gördüğümüz bazı uluslararası kuruluşların manipülatif saldırılarına karşı hükûmetimizin oluşturduğu direniş hattına şimdiye kadar olduğu gibi bütün gücümüzle katkı verdiğimizi ilan ediyoruz.

Yaşasın bağımsızlık, yaşasın millî ekonomi, var olsun güçlü ve büyük Türkiye” dedi.

(Haber Merkezi)

İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLER
İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLER

 İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLERToplum yararına hayırlı hizmetlerde bulunan İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şubesi, istişare ve dayanışma amaçlı toplantı düzenleyerek yapılan faaliyetlerle ilgili bilgilerde bulundu.

Pazar günü Antikhan Plaza’da düzenlenen kahvaltılı toplantıya MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Müftü vekili Mehmet Emin Okuyucu, İŞ-Kur Müdürü Ziya Yüksel, Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan, Eğitim Bir-Sen Hatay Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, HBB Meclis Üyesi Cengiz Yıldız ile çok sayıda davetli katıldı.

Mehmet Bayram Keser’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda davetlilere hitap eden İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şube Başkanı M.Hanifi Tuncer, “İlim Yayma Cemiyeti bir cemaat değil cemiyettir. Topluma faydalı, Çanakkale ruhu taşıyan nesiller yetiştirmeyi hedeflemiştir, bu inanç ve azimle İlim Yayma Cemiyeti sadece Türkiye’de 176 şube,195 yurt ve 30 bin öğrenciyle hizmetine devam etmektedir. Bu yurtlarımızda yıllık 20 bin faaliyet yapılmaktadır. İlim Yayma Cemiyetinin dışında ayrıca 73 yılında 98 kişilik bir grup tarafından İlim Yayma Vakfı da kurulmuştur, akademik çalışmaları desteklemektedir. İlim Yayma Cemiyeti Hatay’da kuruluşunun hemen ardından Habib-i Neccar gibi önemli bir şahsiyet hakkında çeşitli çalışmalar yapmıştır ve her yıl Habib-i Neccar hakkında gençlere oyunlar sergilemekte ve gençleri bilinçlendirmektedir. İlahiyat Fakültesi öğrencilerine yönelik Arapça başta olmak üzere tefsir, Fıkıh, Hadis, İslam hukuku gibi dersler verilmektedir. Yine akademik çalışmalara yönelik öğrencilerimize yabancı dil kursları verilmektedir, halka açık haftalık sohbetler Hadis ve Tefsir dersleri devam etmektedir ayrıca akademisyen hocalar tarafından verilen seminerlerle halkı bilinçlendirme çalışmaları devam etmektedir.” dedi.

Düzenlenen istişare toplantısında MKÜ Rektörü Kaya, AK Parti İl Başkanı Güler ve Antakya Belediye Başkanı Kimyeci’de cemiyetin yapmış olduğu hizmetlere teşekkür ederek hayırlı faaliyetlerde daima yanlarında olacaklarını ifade etti.

(Yorum Haber Merkezi)

YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR
YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR

  YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün düzenlenecek programlarla başlıyor. Pazar günü yapılacak Aba Güreşi festivali ile festivalin büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Yayladağı Kaymakamlığı ve Yayladağı Belediyesi organizasyonu ile düzenlenecek olan 18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün başlıyor.

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, 3 gün sürecek olan festivalde birbirinden farklı etkinlikler ile kutlamaların yapılacağını belirterek “Yedi Pare top atışı ile başlayacak program aba güreşleri ile devam edecek.” dedi.

Güreş müsabakalarında toplam 6 bin 400 TL para ödülü yanında 98 adet çeyrek altının ödül olarak dağıtılacağını delirten Başkan Kalkan ve Güreş Ağası Mustafa Sayın, amaçlarının Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek olduğunu söylediler.

Festival ile ilgili açıklamalarda bulunan Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan “Türkiye’de son yıllarda yaşanan özellikle terör olayları, yurt dışı terör odaklı Türkiye üzerinde yapılan oyunlar ve Hatay’da da Suriye olayı ile birlikte bu bölgede insanların artık rahat nefes alıp verecekleri, huzur içerisinde yaşayacakları ortamı sürekli arıyor. Ama bu tür sosyal etkinlikler, festivaller insanlarımızı bu tür olumsuz atmosferden kurtarıp, daha olumlu, iyi şeyler düşündürüyor.  Bu yılda 3-5 Ağustos tarihleri arasında geleneksel hale gelen festivalimizi gerçekleştireceğiz. Festivalimizin esası aba güreşidir.  Hatay genelinde aba güreşi yaygın ama anavatanı Yayladağı diyoruz. Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek için yaptığımız çalışmadır.

3 Ağustos Cuma günü (Bugün) Yedi Pare top atışı ile başlayacak olan festival, aynı gün Atatürk Anıtı programı, festival açılışı, satranç ve dama yarışması ile son bulacak. 4 Ağustos Cumartesi günü  (Yarın) çocuk etkinliği ile start alacak olan festival, uçurtma şenliği, amatör bisiklet yarışması, halı saha minikler final maçı, toplu nikah töreni ve düğün ile gün tamamlanacak. Festivalin son günü ise güreş programı ve güreş müsabakaları ile başlayacak ve yapılacak olan ödül töreni ile son bulacak” dedi.

FESTİVAL PROGRAMI

CUMA GÜNÜ

13.00: Yedi Pare Top Atışı

13,30: Atatürk Anıtı Programı

14.00: Festival açılışı (Belediye önü)

15.00: Satranç & Dama Yarışması (Belediye Önü)

CUMARTESİ GÜNÜ

11.00: Çocuk etkinliği Animasyon (Çok Amaçlı Salon)

12.30: Uçurtma Şenliği (İlçe Stadyumu)

15.00: Amatör Bisiklet Yarışması (Belediye önü)

16.00: Halı Saha Minikler Final Maçı (Avcılar Çeşmesi)

19.00: Toplu Nikah Töreni (Hükümet Konağı Önü)

20.00: Düğün (Hükümet Konağı önü)

PAZAR GÜNÜ

08.00: Güreş programı (Tartı)

10.00: Güreş Müsabakaları (Şenköy Güreş Alanı)

19.00: Ödül Töreni

(Haber: A.Vahit Güraslan)

DİKKAT BUGÜN SON GÜN 7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.
DİKKAT BUGÜN SON GÜN 7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.

DİKKAT BUGÜN SON GÜN  7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, bu kanuni fırsattan tüm Hatay halkının mutlaka faydalanmalarını isteyerek, 7143 sayılı kanun ile vatandaşların birikmiş borçlarına büyük ödeme kolaylığının yanı sıra birçok fırsat sunduğunu ve bu fırsattan bütün Hatay halkının faydalanmasını istedi.

7143 Sayılı Vergi ve diğer alacakların yeniden yapılandırılması fırsatı buğun mesai saati bitiminde sona eriyor diyen Erol, açıklamasına şöyle devam etti: “Bütün vatandaşlarımızın bu kanundan faydalanması için ben ve arkadaşlarım canla başla gece gündüz demeden çalıştılar. Kanunun vermiş olduğu bu tarihi fırsat için vatandaşlarımızı vergi dairelerine bekliyoruz.

Başvurular bizzat vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden veya www.turkiye.gov.tr adresinden internet aracılığı ile yapılabilecek.

Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Unutmamamız gereken bir husus matrah artırımından kaynaklanan ödemeler peşin veya 6 taksitte yapılabilecek.

Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Ekim 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor.

PEŞİN ÖDEMEDE % 25 İNDİRİM

Yapılandırmada birikmiş vergi borçlarının varsa vergi ziyaı cezaları silinecek, hesaplanan gecikme faizi ve zamları ise Yİ-ÜFE uygulanarak yeniden yapılandırılacak.

Borçların peşin 1 Ekim 2018’e kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak. Peşin ödeme yapamayan vatandaşlar, taksitle ödeme seçeneğini kullanabilecek. Bu durumda ikinci taksitin ödeme süresinde, kalan borcunun tamamını ödeyen mükelleflere de indirim yapılacak. Bu kez Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12.5 indirim uygulanacak. Peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde, ödenecek tutarda katsayı artışı olmayacak.

7143 SAYILI KANUN NELER GETİRİYOR

Yapılandırma kanunuyla;  vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak. Yapılandırılan borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacak

Borçlar taksitler halinde ödenebilecek. Vergi ihtilafları sonlandırılacak. Devam eden vergi incelemeleri için Kanundan yararlanılabilecek. Geçmiş yıl beyanları artırılarak vergi incelemesine muhatap olunmayacak. Daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilecek. İşletme kayıtları gerçek duruma uygun hale getirilecek. Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıklar belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılacak. 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden alacakların tamamının ilk taksit veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde kalan taksit tutarları içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarları üzerinden indirim yapılacak.” dedi.

(Haber Merkezi)

HEDEF; ÜRETEN, GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE

Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD) yönetim kurulu, son dönemde piyasalardaki çalkantı ve Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybını üzüntüyle takip ettiklerini ifade etti.

   Türk Lirası’nın başta Dolar ve Avro olmak üzere döviz karşısındaki değer kaybının sadece sermaye piyasalarında değil, tüm sektörlerdeki olumsuz etkilerini yakından hissettiklerini belirten HASİAD yönetimi, Dışa bağımlı olmayan, üreten güçlü bir Türkiye olmalıyız” dedi.

HASİAD Yönetim Kurulu adına açıklamada bulunan Başkan Gökhan Alkan, şu açıklamalarda bulundu: “Kurlarda yaşanan büyük değişim, son yıllarda politik ve ekonomik durumdan büyük zararlar görmüş olan ülkemizi muhtemel krizlere karşı savunmasız hale getirmektedir. Yaşanan belirsizlik yatırımları azaltmakla kalmayıp, dövizdeki ani ve yüksek artış iş dünyasının ödemelerinde aksamalara neden olmaktadır.

Faiz oranlarının yükselmesi esnaf ve sanayicinin belini bükmektedir. Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesi, ekonomik istikrarsızlık, yerli ve yabancı yatırımların azalması, yüksek enflasyon ve faiz ile işsizlik artışı, uzun vadede ülkemizin kalkınmasını ve refah seviyesini olumsuz yönde etkileyecektir.

İçinde bulunduğumuz bu dönemde siyasi iktidara düşen ekonomik istikrarsızlığı sona erdirerek Türk Lirası’na değer kazandıracak icraatları ivedilikle hayata geçirmektir. Bunun için kamuda tasarruf tedbirleri acilen alınarak, tüketime dayalı ekonominin önüne geçilmeli, üretim ve ihracata dayalı ekonomi modeli geliştirilmelidir. Bunun yolu da katma değeri yüksek üretimden geçmektedir. Başta yazılım ve bilgi teknolojileri gibi sektörlerde yapılacak yatırımların önü açılmalı ve mevcut teşviklere ek yeni uygulamalar geliştirilmelidir.

Hedefimiz dışa bağımlı olmayan, üreten güçlü bir Türkiye yaratmaktır. Bunun da yolu, başta elektronik, teknoloji, gıda, tekstil, otomotiv ve enerji gibi temel alanlarda lüks tüketimin önüne geçilerek gerekli tasarruf önlemlerini almaktan geçmektedir. Burada da sorumluluk şüphesiz ki bizlere düşmektedir. Devletimizin yerli üretimi artırmak amacıyla sunmuş olduğu ve sunacağı teşvikler, ilk önce bizim gibi sanayici ve iş adamlarının alacağı tasarruf tedbirleri ile hayata geçecektir. Unutulmamalıdır ki birer birey ve vatandaş olarak tasarruf bilincini geliştirebildiğimiz sürece kalkınma mümkün olacaktır.

Tüm bu süreç içerisinde HASİAD olarak alınacak ekonomik tedbirlerin hayata geçirilebilmesi adına elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu kamuoyuyla paylaşmak isteriz.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 saat, 3 dakika önce / 17.08.2018 09:44:14   

FRENE DEĞİL, KURALA GÜVEN

Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, Hatay Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü iş birliği ile Kurban Bayramı öncesinde sürücülerde trafik bilinci oluşturuluyor.

Vatandaşların trafikte daha dikkatli ve kontrollü hareket etmeleri adına yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde bilinçlendirme çalışmaları başlatan HBB, kentin her köşesine “Frene Değil, Kurala Güven” yazılı afiş astırdı. Bayramlarda yaşanan yoğun trafik akışlarında sürücülerin can güvenliğinin korunması adına başlatılan bu çalışmada emniyet kemerinin ve trafik kurallarının önemi vurgulandı. 

Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan ve kentin dört bir yanına asılan afişlerde, bayramın bereketini ve birlikteliğini yaşamak adına akraba ziyaretlerine giden sürücü ve ailelere “İyi Yolculuklar” yazısı da yer aldı.

(Haber Merkezi)


4 saat, 4 dakika önce / 17.08.2018 09:43:22   

ASİ’YE CAN SUYU AKIYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), tarafından yapılan Dünyanın 5., Avrupa’nın 2., Türkiye’nin ise en büyük kapasiteli olan Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’nden Asi Nehri’ne temiz su deşarj etmeye başlandı.

Sağlıklı ve temiz bir gelecek için kokusuz ve berrak bir şekilde arıtılan temiz suyun Asi Nehri ile buluşturulduğu törende konuşma yapan Başkan Savaş, Asi Nehri’ne iyi bakılırsa bu şehire, bu ülkeye ve geçtiği coğrafyaya müthiş nimetler sağlayan çok iyi bir olgu olduğunu ifade etti.

Artık Asi Nehri’nin yıllardır kaprislerini ve komplikasyonlarını çektiğimiz zamanın bittiğini, Asi’nin güzelliğinden, verimliliğinden ve bereketinden faydalanmanın zamanının geldiğine vurgu yapan Başkan Savaş, “Bunun ilk adımını bugün atıyoruz. İlk etapta 60-70 litre kadar daha sonra 80-90’a çıkacağız. Bir buçuk aya kadar da Asi’ye saniyede 200 litre kadar tertemiz su vermiş olacağız” dedi.

VERİLEN SU ÇİFTÇİLER İÇİN DE HAYAT OLACAK

Asi Nehri’nin yaklaşık 20 güne kadar dolacağını ve Defne’deki Turunçlu Arıtma Tesisi’nden de saniyede 200 litre kadar takviye alınacağını belirten Başkan Savaş,  “Sulama amacıyla kullanılan setin bir altından bir de üstünden su verme şansımız var. Asi’yi temiz suyla doldurduktan sonra suyumuz boşa gitmesin diye geri kalan günlerde verdiğimiz suyu çiftçilerimizin kullanımına sunacağız” dedi.

AYDA YAKLAŞIK 16-17 MİLYON LİTRE SU VERİLECEK

Asi’ye verilecek olan suyun bakteri içermediği için tarımsal sulamada da kullanılabileceğine dikkat çeken Başkan Savaş, Asi Nehri’ne akan bütün kirli suları da yapılan 1200’lük büyük kanal içine verdiklerini ve bir kısmını da kendi içerisinde çözüp direkt atıksu arıtma tesisine verdiklerini belirterek, “Bu akşamdan itibaren Asi’ye kirli akan su olmayacak ve başlatmış olduğumuz temiz suyu Asi’ye verme işlemi en geç 1.5 ay içerisinde maksimum seviyeye ulaşacak. Saniyede 200 litre, ayda yaklaşık 16-17 milyon litre Asi Nehri’ne su vereceğiz” dedi.

“Bundan sonra Asi Nehri’ne bakanlar hayıflanarak Porsuk Çayı’nı örnek gösteremeyeceklerini ve artık Asi Nehri’ni göstereceklerini belirten Başkan Savaş, “bu tarihe not düştüğümüz günde bizleri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum. Yarınlarımız Asi’nin güzelliği gibi ve bereketli olsun” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından temsili olarak açılış butonuna basılmasıyla dev tesisten Asi Nehri’ne temiz

su deşarjı başlangıcı gerçekleştirildi.

(Haber Merkezi)


4 saat, 4 dakika önce / 17.08.2018 09:42:47   

VERGİDE YAPILANDIRMA DEVAM EDİYOR

7143 Sayılı Vergi ve diğer alacakların yapılandırılması hakkında çıkartılan kanunun müracaat için uzatılan süresi 27 Ağustos 2018 tarihinde sona eriyor.

Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol 7143 sayılı vergi ve alacakların yeniden yapılandırılması kanunun vatandaşlara kolaylıklar ve avantajlar getirdiğini ve bu kolaylıklar ve avantajlardan yararlanma süresinin 27 Ağustos 2018 tarihinde sona erdiğini belirterek vatandaşların 10 günlük bayram tatilini de göz önünde bulundurarak müracaatlarını son güne bırakmamalarını isteyerek “Bu kanun ile kesinleşmiş vergi ve diğer borçlara ödeme kolaylıkları, geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflere ayrıcalıklar, beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesi gibi imkânlar getirilmiştir. Bu nedenle vatandaşların bu ince ayrıntılara dikkat ederek bir an önce bizzat vergi dairelerine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr ve e-devlet(www.turkiye.gov.tr) adresi üzerinden internet aracılığı yapabilirler.

Söz konusu Kanun ile 31.03.2018 tarihi itibariyle gecikmiş vergi borçlarında Yurt İçi ÜFE oranında güncelleme, Motorlu Taşıtlar Vergisinde büyük oranda ödeme kolaylığı, Trafik Para Cezaları ve diğer idari para cezalarında önemli indirim, peşin ödemelerde Yurt İçi ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca %90 indirim, vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50’sinin silinmesi, vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılmasında %80’e varan indirim, işletme kayıtlarının cezasız ve faizsiz olarak gerçek duruma uygun hale getirilmesi, eczanelerde cezasız faizsiz stok düzeltme, matrah ve vergi artırımında vergi incelemesinden muafiyet, inceleme ve tarhiyat safhasındaki borçlar için yapılandırma, beyan edilmemiş gelirler ve kazançlar için pişmanlıkla cezasız ve faizsiz beyan, yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılması, borçları 18 taksitte 36 ay sürede ödeme, yapılandırılan borçları anlaşmalı bankaların banka kartı ve kredi kartı ile ödeme, vadesi 31.12.2013 tarihinden önce olan 100 TL ve altındaki borçların silinmesi gibi çok önemli imkânlar getirilmiştir.

7143 sayılı Kanunun getirdiği kolaylıklardan yararlanmak için son başvuru tarihi 27 Ağustos 2018 (bu tarih dâhil), matrah ve vergi artırımında bulunmak, işletme ve stok kayıtlarının düzeltilmesi için son başvuru 31 Ağustos 2018’dir.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 saat, 6 dakika önce / 17.08.2018 09:41:26   

TOKDEMİR AİLESİ’NİN ACI GÜNÜ

Hatay eski milletvekili Nurettin Tokdemir, 76 yaşında vefat ederek Hakk’ın rahmetine kavuştu.

Eski Milletvekili Tokdemir, Kocatepe Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir'in ağabeyi olan ve 76 yaşında vefat eden 19. Dönem Hatay Milletvekili, Milli Eğitim Komisyonu Eski Başkanı Nurettin Tokdemir için Kocatepe Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze törenine, Tokdemir'in ailesinin yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başkent Üniversitesi Kurucu Rektörü Mehmet Haberal, TBMM Başkanvekili Levent Gök, TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç, CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Yıldırım Kaya, Bülent Kuşoğlu, Fethi Açıkel, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, CHP Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal, Başkent Üniversitesi Rektörü Ali Haberal, AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Şanverdi, Abdülkadir Özel, Hüseyin Yayman, MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, MHP Hatay Eski Milletvekili İzzettin Yılmaz, AK Parti Hatay Eski Milletvekili Fevzi Şanverdi, Adalet Eski Bakanı Sadullah Ergin,  Devlet Eski Bakanı Nevzat Ercan, DYP Eski Milletvekili Mahmut Nedim Bilgiç, Yusuf Bacanlı, MHP Hatay Eski Milletvekili Mehmet Şandır ile vatandaşlar katıldı.

Düzenlenen törenin ardından Tokdemir’in cenazesi toprağa verildi.

Ergin Medya Yayın Ailesi olarak Hatay eski milletvekili Nurettin Tokdemir’e Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine sabırlar dileriz.

(Haber Merkezi)


4 saat, 7 dakika önce / 17.08.2018 09:40:30   

BİRLİK-BABERSEN’DE DÖVİZ KAMPANYASINA DESTEK

Birlik Haber-Sen, ülkemize karşı uygulanmak istenen ekonomik ambargoya karşı düzenlenen döviz bozdurma kampanyasına destek verdi.

Birlik Haber-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Mevlüt Burgaç, her zaman hükümetin ve halkın yanında olduklarını ifade ederek “Hiç bir güç Türkiye’ye ve büyük Türk halkına diz çöktürmez” dedi.

Ankara Ulus’ta döviz bozdurma kampanyasına katılan Birlik Haber-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Mevlüt Burgaç, gazetecilere yaptığı açıklamada “Ülkemize karşı ekonomik ambargo uygulamaya kalkan ABD, siyonist İsrail ve yerli işbirlikçilerine karşı Birlik Haber-Sen olarak Ankara Ulus’ta döviz bozdurma kampanyasına katıldık. Hiç bir güç Türkiye’ye ve büyük Türk halkına diz çöktürmez. Her daim Devletimizin hükümetimizin ve halkımızın yanındayız. Yaşasın bağımsız güçlü Türkiye.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 saat, 8 dakika önce / 17.08.2018 09:38:58   

VATANDAŞLAR, SORUNLARINI İLETTİ

Hatay Vali Vekili Orhan Mardinli, “Muhtarlar ve Halka Buluşma” toplantıları kapsamında Reyhanlı ilçesi Cemil Meriç toplantı salonunda Reyhanlılı vatandaşlar ve mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.

  Vatandaşlar, sorunlarını birinci ağızdan Vali vekili Orhan Mardinli’ye aktararak çözümü noktasında yardım istedi.

Toplantıya Hatay Vali Vekili Orhan Mardinli’nin yanı sıra İl Jandarma komutanı Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdür Vekili Sait Doğruer, Reyhanlı Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Çüter, ilgili kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantı, Reyhanlı Kaymakamı Fatih Çobanoğlu’nun ilçe ile ilgili yaptığı sunum ile devam etti.

Toplantı sonunda Reyhanlı ilçesi ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Vali Vekili Orhan Mardinli, “Kaymakamımızdan ilçe ili ilgili bilgileri aldık. Amacımız; bu kapsamda sivil toplum örgütlerinin, muhtarlarımızın, vatandaşlarımızın varsa sorunlarını ve dileklerini yerinde dinleyerek yanımızdaki kurum müdürü arkadaşlarımızla beraber anında cevaplandırmaktır. Bir önceki toplantıda görüşülen 31 talepten, 12’si olumlu, 4’ü olumsuz sonuçlanmış olup, 12 talebin işlemi devam etmektedir” dedi.

Sunumun ardından toplantıya katılan muhtarlar mahalleleriyle ilgili sıkıntılarını, ihtiyaçlarını; vatandaşlar ise taleplerini Vali Vekili Orhan Mardinli’ye aktardılar.

Vatandaşların kendisine ilettiği sorun ve talepleri dinleyen Vali Vekili Orhan Mardinli, sorunların çözümüne ilişkin ilgili kurum müdürlerine talimatlar verdi.

(Haber Merkezi)


4 saat, 9 dakika önce / 17.08.2018 09:38:14   

KIBRIS GAZİLERİ BAŞKAN NEHİR’İ ZİYARET ETTİ

Kıbrıs Gazileri, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’i makamında ziyaret etti.

   Ziyarete, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkan Yardımcısı Galip Dalyan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samandağ Şube Başkanı Akıl Paşa, Samandağ Belediyesi Meclis Üyesi Habib Kapı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Tatar, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Denetleme Kurumu Üyesi Şaban Aldanmaz katıldı.

Kıbrıs Gazileri, Gaziler Derneğine göstermiş olduğu ilgiden dolayı Başkan Nehir’e teşekkür ederek kendilerine çiçek ve plaket takdim etti.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkan Yardımcısı Galip Dalyan; “Sayın Belediye Başkanımız, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 44. Yılı münasebeti ile 19 Temmuz’da bizleri ağırlamışlardı. Kendilerine ilgilerinden dolayı teşekkür ediyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Başkan Nehir, gazilere bu nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


4 saat, 10 dakika önce / 17.08.2018 09:37:33   

YAMAN: HUZUR, BARIŞ VE SEVGİ DOLU BİR BAYRAM DİLİYORUZ

Defne Belediye Başkanı Op.Dr. İbrahim Yaman, Kurban Bayramı dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında tüm halkın Kurban Bayramı’nı kutlarken, huzur, mutluluk ve barış temennilerinde bulundu.

Tüm halkın bayramını kutlayan Defne Belediye Başkanı Yaman “Bayramların birleştirici gücü ile; dini, dili mezhebi ne olursa olsun tüm farklılıkların bir zenginlik olarak algılanmasını, bölgemizde kardeşlik ve barış ikliminin devamlılığını diliyorum. Halkımızın gelecek güzel günlere özgür ve umutla bakabildiği, huzur ve barış dolu bir dünya temennisiyle; tüm Halkımızın Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 saat, 11 dakika önce / 17.08.2018 09:36:24   

POSTA YAZARLARI HATAY’I KEŞFETTİ

Türkiye’nin en çok okunan gazetelerinden biri olan Posta gazetesinin yazarları ‘Posta İle Kentler Zirvesi’ kapsamında medeniyetler kentini keşfetti.

Geçtiğimiz günlerde Hatay’a gelerek Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile bir takım gezilerde bulunan yazarlar, hem Hatay’ın zengin tarihi dokusuna tanıklık etti, hem de UNESCO tarafından tescillenen ödüllü lezzetlerini tatma imkânı buldu.

Nebil Özgentürk, Şoray Uzun ve Mehmet Coşkundeniz gibi önemli isimlerin yer aldığı, gastronomiden turizme, ekonomiden spora birçok kategoride yazılarını kaleme alan 27 önemli yazar, ilk olarak Başkan Savaş’ı makamında ziyaret etti. Daha sonra dünyanın 5’inci, Avrupa’nın 2’nci, Türkiye’nin ise en büyük kapasiteli Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’ni ve 2021 yılında Hatay ev sahipliğinde ‘Medeniyetler Bahçesi’ temasıyla gerçekleştirilecek olan EXPO alanını ziyaret ederek dev projeleri yerinde inceledi.

Tarihi Kurşunlu Han’da gastronomi etkinliğinde buluşan yazarlara, Başkan Savaş elleriyle tepsi kebabı yaptı. Zahter salatasından aşura, humustan oruğa kadar çeşitli meze ve yöresel yemekleri tadan yazarlar, Hatay’ın zengin mutfağına tam not verdi. Başkan Savaş’ın künefe çevirmesi, damak çatlatan lezzetlerin büyük beğeni topladığı etkinliğe damga vurdu.

Tarihi Kurşunlu Han’dan sonra rotasını Arkeoloji Müzesi’ne çeviren yazarlar, Hatay’ın zengin tarihinde yolculuğa çıktı. Antakya Venüs’ü Mozaiği ve Hitit Kralı Şuppiluliuma Heykeli’ni yakından görerek tarihe tanıklık eden yazarlar, Hatay’ın bereketli topraklarının altından çıkarılan binlerce eserin karşısında adeta büyülendi.

POSTA YAZARLARI HERKESİ HATAY’A DAVET ETTİ

Son olarak Hatay’ın önemli ibadet merkezlerinden Hristiyan toplumunun hac merkezi olarak kabul ettiği St. Pierre Kilisesi’ni, ceylan derisine yazılmış 600 yıllık Tevrat’ın içerisinde bulunduğu Havra’yı ve Anadolu’nun ilk camisi olma unvanına sahip olan Habib-i Neccar Camii’yi ziyaret eden ekip, birçok dine ev sahipliği yapan hoşgörü ve medeniyetler kenti Hatay’a hayran kaldı.

Geziden duyduğu memnuniyeti dile getiren Posta ekibi, Başkan Savaş’a misafirperverliğinden dolayı teşekkürlerini sunarak Hatay’ın zengin mutfağını, tarihi ve kültürel dokusunu herkesin mutlaka görmesi gerektiğini belirtti.

(Haber Merkezi)


4 saat, 14 dakika önce / 17.08.2018 09:32:56