......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 261263
YORUM MANŞET
HGC’DEN SERİ ZİYARETLER
HGC’DEN SERİ ZİYARETLER

HGC’DEN SERİ ZİYARETLERHatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri Antakya Kaykakamı, Defne Kaymakamı ve Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü düzenlenecek olan etkinlikler için davetiye dağıttı.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen’in önderliğinde ilk olarak Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli makamında ziyaret edilirken, yeni görevinde hayırlı olsun temennisinde bulundular. Orhan Mardinli Hatay’da görev yaptığı dönem boyunca basınla sürekli iç içe çalıştığını ifade ederken, basının kamunun vicdan sesi olduğunu söyledi.

Daha sonra Defne Kaymakamlığına geçen Hatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri burada Kaymakam Nevzat Şengök’ü makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü davetiyesini bıraktı. Kaymakam Şengök yerel basının gelişen ve değişen teklonoji ile özellikle yazılı basın olarak zor dönemler geçireceğini söylerken, Hatay’daki yerel televizyon azlığına dikkat çekti. Şengök HGC üyeleriyle bir hatıra fotoğrafı çektirirken ziyaretlerinden ötürü Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen’e teşekkür etti.

Ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret eden HGC üyeleri burada üniversitelerin gelişimi hakkında Rektör Kaya’dan bilgi aldı.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen özellikle iletişim bölümlerinin arttırılması gerektiğini iletirken, Rektör Kaya da şuan Türkiye’de 7 milyon üniversite öğrencisi olduğunu bu sayının azaltılması gerektiğini ileterek öğrenci alımının azalacağı iş imkânının olduğu bölümlerin kalitesinin artırılacağı mesajını verdi. Rektör Kaya daha sonra cemiyet üyelerine yemek ikramında bulundu.

(Haber Merkezi)

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ
ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik ilgiyle gerçekleşirken, programa katılan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş;  “Engelsiz yaşam için tüm engelleri birlikte aşacağız” sözleriyle önemli mesaj verdi.

Dün sabah Hatay Engelli Meclisi Başkanı Hüseyin Ateşer ve yönetim kurulunun organizasyonuyla kahvaltılı toplantı gerçekleşti. Başkan Ateşer tüm engelli vatandaşların bu özel gününü kutlarken her konuda kendilerine yardımcı olan engelli dostu Başkan Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

HBB Başkanı Savaş’ta engelli vatandaşların daima yanında olacağını, destek vereceğini belirterek 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladı. Her şeye rağmen birlikte engellerin aşılacağının altını çizen Başkan Savaş, “Sporda, eğitimde, kültürde yapılacak çalışmalarda engelli arkadaşlarımızı aramızda görmek isteriz. Sosyal ve sportif aktivitelerde engelli vatandaşlarımızın katılımı onları daha çok hataya bağlayacaktır. Bu konuda engelsiz yaşam için herkesi çalışmalarımıza davet ediyoruz” dedi.

(Haber & Fotoğraf: A.Vahit Güraslan)

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ
AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİAK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayının İbrahim Güler olarak açıklanması özellikle parti teşkilatında ve AK Parti tabanında sevince yol açarken, Güler ismi teşkilata adeta doping etkisi yaptı.

   Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısında, partisinin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının İbrahim Güler olduğunu açıklamasının ardından Hatay’da geniş yankı uyandırdı.

Bu arada AK Parti’nin TBMM grup toplantısında, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay Büyükşehir belediye Başkan Adayı olarak gösterilen İbrahim Güler ile birlikte Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Yayman, Bayram Türkoğlu ve Sabahat Özgürsoy Çelik ve kadın ile gençlik kolları başkanları platforma çıkması ve fotoğraf çekilmesi birlik ve dayanışma tablosu oluşturdu.

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayın İbrahim Güler, yaptığı açıklamada “Hatay'ımızı seçime kadar değil seçkin ve hakettiği yerlere getirene kadar; durmak, duraksamak, yorulmak bize haram olsun. Haydi Bismillah!” dedi.

HATAY AK PARTİ BÜYÜKŞEHİR ADAYI GÜLER'İ KARŞILIYOR

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler'i karşılamak üzere bugün saat 14:00’da Topboğazı’nda buluşma gerçekleştirilecek.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Güler, karşılamanın ardından 15.30’da Milletvekillerinin de katılımıyla Kapalı spor salonunda karşılama programı yapılacak.

(Haber Merkezi)

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA
YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDAHatay Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Yeloğlu, ziyaretlerine ara vermeden devam ediyor. Hatay’ın her noktasına ulaşmaya çalışan, Yeloğlu, gittiği her yerde büyük bir teveccüh ile karşılanırken, Hatay’ı hak ettiği noktaya getireceğini belirtiyor.

 İlçeleri tek tek ziyaret eden Yeloğlu bu kapsamda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı olarak Yayladağı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Salih Kuş'u ziyaret ederek, esnafın sorunlarını ve neler yapabileceğini konuştu. Yayladağı AK Parti İlçe Başkanı Doğan Gürlen ve Yönetim Kurulu Üyelerini de ziyaret eden Yeloğlu teşkilat mensupları tarafından büyük ilgi gördü.

Yeloğlu, “31 Mart’ta Türkiye tarihi yeni bir dönemecin eşiğinde olacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk mahalli idareler seçiminde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayıyım. AK Parti’nin çağdaş yerel yönetim anlayışını Hatay’ın her sokağına taşımakta kararlıyız. Hatay için çıktığımız bu yolda destek ve dualarınızı bekliyorum. Allah hepimiz için hayırlısını versin, yar ve yardımcımız olsun” dedi.

AK Parti Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder’i ve ilçe yönetim kurulu üyelerine de ziyaret eden Yeloğlu burada kendisini sıcak karşılamaları ve samimi sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti. Hassa’yı da ziyaret eden Yeloğlu AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz’a, İlçe Yönetim Kurulu üyelerine, Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel sıcakkanlı sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti.

Yeloğlu, son 10 yılda başta Antakya’nın olmak üzere Hatay’ın geriye doğru gittiğini ve kendisinin döneminde Antakya’da ilkleri gerçekleştirdiğini belirterek “2004-2009 yılları arasında Antakya Belediye Başkanlığı dönemim oldu. Geldiğimiz noktada Hatay’ın Antakya’nın ilerleme kaydetme yerine geriye doğru gittiğini gözlemliyorum. Geçmiş projelerden çok bahsetmek istemiyorum ama biz Hatay’da ilkleri yapma fırsatı bulduk. Çünkü o yönde gayret gösterdik. Burada katı atık depolama tesisinden, imar planına, Asi Nehri projesinden, mezarlık kompleksine, Mehmet Yeloğlu köprüsü gibi projelerimiz oldu. O dönem ortak öneri ile benim adım oraya verildi. Oylama da bütün meclis üyelerinin oy birliği ile adım verildi. Demek ki insanlar arasında ayrım yapmadan tarafsız hizmet etmişiz” dedi.

Yeloğlu, İlçe ziyaretleri kapsamında AK Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik ve yönetim kurulu üyelerini, AK Parti Dörtyol İlçe Başkan vekili İsmail Çetin Baytar’ı ve Yönetim Kurulunu samimi sohbetleri için çok teşekkür etti.

Hep birlikte “önce memleket “dediklerini dile getiren Mehmet Yeloğlu Hatay’ın tüm ilçelerini tanıyan bilen biri olduğunu, memleketin çağdaş hizmetler alabilmesi gerektiğine dikkat çekerek “kendi üzerimde bir görev vebali hissettim. Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adayı olmaya karar verdim. Memleketimizin çağdaş bir hale gelmesi, hizmetlere kavuşması lazım. İnsanımızın huzur ve refahı arttırılması lazım. Burada Büyükşehir Belediyesi’ne çok iş düşer. Çünkü İlçe belediyelerin elinde ki birçok yetki Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Daha önce Antakya’da 10 yıl Tedaş Müdürlüğü yaptım. Dolayısı ile Hatay’ın tüm ilçelerine, köylerine, beldelerine hizmet vermiş bir insanım. Doğal olarak oraları tanıyan bilen biriyim. Geçmiş tecrübem, bilgi ve birikimim ile bu sorumluluğu yerine getirebileceğime yürekten inanıyorum. Tedaş’ta başarılı bir dönem geçirdim ve o başarı beni Antakya Belediye Başkanlığı’na yönlendirdi. Antakya Belediyesi’nde de birçok hizmete imza attık. Daha sonra da hep belediyecilikle iştigal ettim, belediyelere işler yaptım. Başkanlığım bittikten sonra da Türkiye Belediye Başkanları Birliği’nin yönetimindeyim. Bütün belediyelerle temasımız var” dedi.

(Haber Merkezi)

Z-KÜTÜPHANE HİZMETE GİRDİ
Z-KÜTÜPHANE HİZMETE GİRDİ

Z-KÜTÜPHANE HİZMETE GİRDİAntakya Habibi Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde Z-Kütüphane (Zenginleştirilmiş Kütüphane) Kur’an-ı Kerim tilavetiyle ve görkemli bir açılışla hizmete girdi.

   Açılışı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko, AK Parti Antakya İlçe Başkanı Ramazan Alpaslan, AK Parti Antakya Belediyesi Başkan Aday Adayı Cengiz Yıldız, çok sayıda davetli, öğretmen ve öğrencinin katılımıyla gerçekleşen kütüphane ile Habibi Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Antakya’da Z-Kütüphane bulunan üç okuldan biri oldu.

Farklı bir konsept kazandıran Z-Kütüphane büyük emekler sonucunda faaliyete hazır hale getirildi.

Son sistem bilgisayarları, modern ve ferah ortamının yanı sıra bin adetlik kitaplığı ile öğrencilerin istifadesine sunuldu.

Z-Kütüphane, öğrencilere internet kullanma fırsatı verirken aynı zamanda en geniş ve en gelişmiş kütüphane olma özelliğine sahip oluyor.

Ergin Medya Yayın Ailesi olarak bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkesi özellikle de Antakya Habibi Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Saffet Yazıcı Yurttagül'ü tebrik ederiz.

(Haber: Betül Kırmızıoğulları)

ASİ NEHRİ HUZURA KAVUŞTU

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Asi Nehri’nin yanı sıra kent genelinde yapılan içme suyu, kanalizasyon ve atıksu arıtma tesisi yatırımlarına değindi.

 Asi Nehri’ne akan bütün atık suları rehabilite ettiklerini belirten Başkan Savaş, “Asi Nehri, son 50-60 yldır beklediği huzura kavuştu” dedi.

Amik Ovası meskenlerindeki bütün kanalizasyon suları açık bir şekilde derelere ve kanallara bırakıldığını, yazın bırakılan kanal sularının tarımda sulama suyu olarak kullanıldığını belirten Başkan Savaş, “Sulama suyu olarak kullanılan kanalizasyon sularındaki insan atıkları da gübre olarak kullanılıyordu.  Ovaya ekilip tükettiğimiz gıdalar bizim kendi atıklarımızla sulanıyordu.” dedi.

Başkan Savaş, bu ovaya akan kanalizasyon sularını arıtmak ve tarım için kullanılabilecek düzeye getirmek için Kırıkhan, Reyhanlı ve Antakya’da(Küçükdalyan-Narlıca ve Serinyol Atıksu Arıtma Tesisi) olmak üzere toplamda 4 adet arıtma tesisi yaptıklarına dikkat çekti.

HER ŞEY TEMİZ BİR GELECEK VE ÇEVRE İÇİN

Medeniyet dediğimiz hadise çok iyi konuşmak, edebiyat yapmak ve resim yapmaktan öte altyapıyıda kapsadığının altını çizen Başkan Savaş, Erzin, Dörtyol, İskenderun ve Samandağ ilçelerine de arıtma tesisi kazandırdıklarını ve 9’uncu tesisin temelini atmak için hazırlıkların yapıldığını ifade etti.

ASİ NEHRİ HUZURA KAVUŞTU

Asi Nehri’ne akan bütün atık suları rehabilite ettiklerini ve Küçükdalyan-Narlıca mevkiinde yapılan ‘Dünyanın 5., Avrupa’nın 2. Ve Türkiye’nin en büyük kapasiteye sahip olan Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’ni inşa ettiklerini hatırlatan Başkan Savaş, Dev tesisten Asi Nehri’ne saniyede 115 litre arıtılmış su verdiklerini ve Asi’nin son 50-60 yıldır beklediği huzura kavuştuğunu ifade etti.

DEFNE’YE MEMBRANLI ATIKSU ARITMA TESİSİ

Defne ilçesi sınırları içerisinde de hedeflerinin Asi Nehri’ni ve mahalleleri kötü koku ve gürültüden kurtarmak olduğunun altını çizen Başkan Savaş, “Bundan sonraki amacımız Turunçlu’daki tesisi aşağıya taşımak ve Asi Nehri’ni temiz tutmak. Oraya bir bent yapıp temiz su tutmayı planlıyoruz. Şu anda tesisin projesini bitirdik. Küçükdalyan’da yaptığımız tesis gibi membranlı bir tesis yapacağız. O tesisten Asi Nehri’ni besleyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 5 saat önce / 11.12.2018 11:49:10   

BARIŞ İÇİNDE YAŞAMAK TÜM İNSANLARIN HAKKI

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı İbrahim Güler 10 Aralık İnsan Hakları günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Herkesin 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlayan Güler, “İnsan haklarından bahsettiğimiz bu günde dünyanın çeşitli yerlerinde çocuklar ve mazlum halklar hunharca katlediliyor.” dedi.

Barış içinde yaşamak tüm insanların hakkıdır diyen Güler, mesajında; İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nde; "Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdanla donatılmışlardır, birbirlerine kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar. Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır" diyor.

Görüldüğü gibi insanın yeryüzündeki her toprak parçasında güvenli bir şekilde yaşama hakkı bulunmaktadır. Kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur ve hiç kimse birinin yaşama hakkını elinden alamaz"

İnsanlar birbirlerine üstünlük ve ayırımcılık yapmadıkları sürece bir arada barış içinde yaşamaları kaçınılmazdır. İnsan haklarından bahsettiğimiz bu günde dünyanın çeşitli yerlerinde çocuklar ve mazlum halklar hunharca katlediliyor. Toprak uğruna, petrol uğruna yapılan bu katliamların hesabını bütün dünya vermek zorundadır.

Barış içinde yaşamak tüm insanların hakkıdır. Bu duygularla Herkesin 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 5 saat önce / 11.12.2018 11:47:54   

5 BİN 436 ARAÇ SÜRÜCÜSÜNE CEZA

Trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında; son bir hafta içinde yapılan kontrollerde kusuru tespit edilen 5.436 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı.

 trafik ekipleri tarafından yapılan denetim ve kontrollerde; 51 motosiklet trafikten men edilirken 9 okul servis aracına para cezası uygulandığı belirtildi.

Hatay Valiliği’nden konu ile ilgili yapılan açıklamada “İlimiz genelinde trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında trafik ekipleri tarafından 03-09 Aralık 2018 tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde; 18.398 araç kontrol edilmiş, kusuru tespit edilen 5.436 araç sürücüsüne idari para cezası uygulanmış, 51 motosiklet trafikten men edilmiş, 436 okul servis aracı kontrol edilmiş, 9 okul servis aracına para cezası tatbik edilmiştir.

Meydana gelen 54’ü yaralanmalı, 37’si maddi hasarlı trafik kazaları ile toplam 92 trafik kazası meydana gelmiştir. Trafik kazaları neticesinde 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 96 vatandaşımız ise yaralanmıştır.

Ayrıca alkollü araç kullandığı tespit edilen 347 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 4 sürücü hakkında gerekli adli işlemler başlatılmıştır.” denildi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 6 saat önce / 11.12.2018 11:45:36   

HATUNOĞLU’NDAN KENTSEL DÖNÜŞÜME HAYIR

CHP Antakya Belediye Başkan Adayı Hikmet Hatunoğlu, Antakya Belediyesi tarafından Emek ve Aksaray Mahallesi’nin bir bölümünde 350 bin metrekarelik alanda yürütülmekte olan ve yapımı yılan hikâyesine dönen Kentsel Dönüşüm Projesi’ni göreve geldiklerinde projeyi iptal edeceklerini ve mağdur olan vatandaşların sorunlarını kökten çözeceklerini belirtti.

Yaklaşık 2 yıl önce Antakya Belediyesi tarafından uygulamaya konulan ve dönemin Çevre Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin Hatay’a gerçekleştirdiği ziyaret esnasında yapılan görüşmelerde Emek ve Aksaray Mahallesi’nde yaşayan vatandaşların mağdur olduğu gerekçesiyle başlatılamayan Kentsel Dönüşüm Projesi’ne bir neşter de CHP Antakya Belediye Başkan Adayı Hikmet Hatunoğlu’ndan geldi.

31 Mart yerel seçimleri sonrasında Antakya Belediye Başkanı seçilmesi halinde Antakya’nın Emek ve Aksaray Mahallesi’nde Antakya Belediyesi tarafından yürütülmekte olan ve yapımı bir türlü gerçekleşmeyen Kentsel Dönüşüm Projesi’ni iptal edeceklerini belirten Hatunoğlu; “Vatandaşlarımızın istemediği bir projeyi hiçbir zaman gündemimize almayacağız. Hizmet konusunda önce vatandaşlarımızın memnuniyetini sağlayacağız. Emek ve Aksaray Mahallesi’nin belli bir bölümünde 350 bin metrekarelik alanda yapımı yılan hikâyesine dönen Kentsel Dönüşüm Projesi’ni ilk günü iptal edeceğim. Çünkü burada vatandaşlarımızın mağduriyeti söz konusudur. Emek ve Aksaray Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Allah’ın izni, milletimizin isteği ile göreve geldiğimizin ilk gününde Antakya Belediyesi’nin halkımıza dayattığı bu projeyi iptal edeceğim.” dedi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 6 saat önce / 11.12.2018 11:43:46   

KAMUYA, ADALET VE HAKKANİYET GELMELİ

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin gündeme dair açıklamasında; Kamuda performans değerlendirme sisteminden vazgeçilmeli, verimlilik liyakatli yöneticilerle sağlanmalı, bu sisteme göre verimli bir çalışma olmaz dedi.

Enflasyonla yaşanan kayıp vergi yükü ile iyice artmaktadır diye konuşan Şahin açıklamalarına şöyle devam etti; “Daha önceki Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarında alınan kararlar görüşülmeli. Ekonomik gelişmeler karşısında eriyen memur maaşlarının telafisi için ek zam yapılmalı. Hükümetin ve diğer siyasi partilerin seçim vaadi olan Ek Gösterge konusu, tüm kamu görevlilerini kapsayacak ve aksaklıkları giderecek şekilde genişletilerek bir an önce ele alınmalı.
Memurlara yapılan bütün ek ödemeler emekli maaşı hesaplamasına esas alınmalı, emeklilere de sosyal yardım ödemesi yapılmalı, ek göstergeye bağlı olarak belirlenen özel hizmet tazminatı yansıtma oranları yükseltilerek emekli maaşları artırılmalı.

Tüm geçici, vekil ve sözleşmeli personel ile memur işi yapan kamu işçileri kadroya geçirilmeli, Kamuda performans değerlendirme sisteminden vazgeçilmeli, verimlilik liyakatli yöneticilerle sağlanmalı. Sözlü sınav ile memur alımına ve stajyerliklerin sınava bağlı olarak kaldırılmasına son verilmeli. Görevde yükselme ve unvan değişikliği adalet ve hakkaniyet ilkelerine göre düzenli aralıklarla ve yazılı sınava dayalı olarak gerçekleştirilmeli, mülakat kaldırılmalı. Ek ödemelerdeki adaletsizlikler giderilmeli.

Tüm memur, sözleşmeli ve geçici personel ile bunların emeklilerine dini bayramlar öncesinde bayram ikramiyesi verilmesi sağlanmalı. Döner sermayeli kurum ve kuruluşlarda çalışan personelin döner sermaye ödemelerinden kaynaklı sorunları çözülmeli. Öğretmen ve akademisyenlerle bu çerçevede ek ders veren personelin ek ders ücretleri artırılmalı. Nöbet ücretleri yeniden belirlenmeli, nöbet tutan tüm personele nöbet ücreti ödenmesi sağlanmalı. Doğum yapan personelden ücretsiz doğum izni kullananlara, maaşının %50’si oranında ücret ödenmeli. Personel psikolojik tacize karşı etkin bir koruma altına alınmalı. Fazla çalışma ücretleri ILO ve Avrupa Sosyal Şartı’nda belirlenen standartlara çıkarılmalı, fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi ya da belli bir oranla sınırlandırılması yolundaki düzenlemeler iptal edilmeli. Bütün sosyal yardımlar yeniden düzenlenmeli ve yeni sosyal ödemelerle sosyal devlet ilkesinin gerçek anlamda hayat bulmasının sağlanmalı. Sendika üyesi kamu görevlilerine ödenmekte olan toplu sözleşme ikramiyesi tutarı artırılmalı.” dedi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 6 saat önce / 11.12.2018 11:42:41   

VALİ DOĞAN DENİZ ÜS KOMUTANI’NI AĞIRLADI

  Hatay Valisi Rahmi Doğan, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe’yi makamında kabul etti.

Valilik makamında gerçekleşen ziyarette Vali Doğan, Tuğamiral Kireçtepe’nin nazik ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Tuğamiral Kireçtepe ise kabulünden dolayı Vali Doğan’a teşekkür ederek ilimizdeki görevinde başarı dileklerini iletti.

(Haber Merkezi)


1 gün, 6 saat önce / 11.12.2018 11:41:52   

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE SEMİNERİ VERİLDİ

"Payas Belediyesi’nde toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetle mücadele semineri verildi.

 Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Hatay İl Müdürlüğüne bağlı; Dörtyol Sosyal Hizmet Müdürlüğü’nden Psikolog Dilek Kiremitçi tarafından kuruma ait Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün talebi üzerine Payas Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi’nde tüm halkımıza açık eğitim ve farkındalık adına bir seminer verildi.

Kadına yönelik şiddetin tanımlarının ve yaygınlığının anlaşılması, kadına yönelik şiddetin kadınlar ve çocuklar üzerindeki etkilerin anlaşılması, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda uluslararası ve ulusal mevzuatlar konusunda bilgi verilmesi ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda hizmet veren kurum ve kuruluşlar hakkında bilgiler verilen seminer Payas Belediyesi personelinden ve halktan yoğun ilgi gördü. 

2016-2020 Dönemini Kapsayan; “Ulusal Eylem Planı” çerçevesinde tüm yurtta verilen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Seminerlerinin Hatay ayağı kapsamında çalışmalarını yürüten Dörtyol Sosyal Hizmet Müdürlüğü, 2017 yılından bu yana Erzin, Dörtyol ve Payas bölgelerinde; Bölgedeki okulların Rehber Öğretmenleri, Muhtarlar, İşkur personelleri, Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri İlçe Müdürlükleri ve Bölgedeki bedelli askerlik yapan askerlerin ve çalışanların bulunduğu birçok çeşitli kurumlarda da bu eğitim semineri uygulandı.

(Haber Merkezi)


1 gün, 6 saat önce / 11.12.2018 11:41:09   

HAC ÖN KAYITLARI BAŞLADI

 Diyanet İşleri Başkanlığı hacca yeni kayıt yaptıracak vatandaşlara yönelik çalışmalarını tamamladı.

2019 yılında hacca ön kayıt yaptırmak isteyen vatandaşlar, 08-14  Aralık 2018 tarihleri arasında T.C. kimlik numaraları ile önkayıt ücretlerini online olarak veya doğrudan anlaşmalı bankalara​ yatırdıktan sonra internet ortamında (www.hac.gov.tr) veya il/ilçe müftülüklerine ön kayıt başvurularını yapabilecek. Hac kurası 28 Aralık 2018 tarihinde çekilecek.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2019 yılında ilk defa kayıt yaptıracaklar ve kayıt yenileme işlemlerini şöyle açıkladı: İlk defa hacca gitmek isteyenlerin müracaatları 08- 14 Aralık 2018 tarihleri arasında ilgili bankalara online veya doğrudan (Albaraka Katılım Bankası, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım) 20.-TL ön kayıt ücretini yatırdıktan sonra; Müracaatlarını Başkanlığımız “www.hac.gov.tr” internet adresinden elektronik ortamda veya il ve ilçe müftülüklerine form dilekçe ile müracaat ederek kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

Hacı adaylarının internet adresinden elektronik ortamda veya müracaat formunda, kuraya birlikte katılmak istenen kişi/kişileri varsa, mutlaka bunları belirtmelidirler. Hac fiyat aralıklarını göz önünde bulundurarak “Oda Tercihli’’ veya “Otel’’ konaklama türlerinden birini tercih edecekler. Yapılacak tercihler bağlayıcı olacağı ve daha sonra hac konaklama türlerinde değişikliğe izin verilmeyecektir. 2018 yılında hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri 08 Aralık 2018 tarihinde Başkanlığımız tarafından yapılacaktır.

Kaydı Başkanlıkça yapılanlardan; Adres, il/ilçe, konaklama türü, kura birlikteliklerinde veya iletişim bilgilerinde (Cep Telefon değişikliklerinde) değişiklik talebinde bulunanların, 08 - 14 Aralık 2018 tarihleri arasında il/ilçe müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini yaptıracaklardır. Vatandaşlarımızın iletişim bilgilerini mutlaka girmeleri gerekmektedir. (Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hac kazanan vatandaşlarımız “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile alabileceklerdir.) Yabancı uyruklu olanların kayıtları alınmayacaktır. Hacca götürülmek istenen 0-6 yaş çocukların kayıtlarının ebeveynleri ile birlikte yapılacaktır. İnternet adresinden elektronik ortamda veya müracaat formunda Müracaat formunda hacı adayı tarafından doldurulan bilgiler kayıtlarda esas alınacaktır.

İlk defa kayıt yaptırmak isteyen 45 yaş altı bayanlardan mahremsiz olarak hacca gidemeyecek durumda olanlar, müracaatlarını hacca hiç gitmemiş mahremleriyle birlikte yapacaklardır. Müracaatlarda; Eş, anne, baba, kayınvalide, kayınbaba, kardeş, çocuk gibi akrabaların birbirleriyle, Her hangi bir akrabalık bağı olmayan vatandaşlarımızın, istemeleri halinde, 10 kişiyi geçmemek şartıyla grup halinde, Tek bir kura numarası ile kuraya katılabileceklerdir. Günlük aktivitelerini kendi başlarına gerçekleştiremeyecek derecede engelli, hasta ve yaşlı olan vatandaşlarımızın müracaatlarını, hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte yapacaklardır.

Ön kayıt ücretini yatırdığı halde süresi içerisinde sisteme girilmeyen müracaatların kabul edilmeyecektir. Hacı adayları, müracaatlarının sisteme girilip girilmediğini ve yakınlık bağlantılarının doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını “www.hac.gov.tr” internet adresinden kontrol edebilecekler, kaydı girilmeyen veya kayıt bilgilerinde yanlışlık olanlar varsa bunlar, ilgili müftülüklerden bilgilerini kayıt süresi içerisinde düzelttirebileceklerdir. İnternet ortamında veya müftülüklere yapılan müracaatlardaki bilgi eksikliğinden "Grup Başı" olarak yazılan veya dilekçeyi imzalayan kişi sorumlu olacaktır.

Hac kuraları, 28 Aralık 2018 Cuma günü saat: 15:00’da çekilecek ve aynı gün internetten ilan edilecek. 2019 yılı hac ücretleri Suudi Arabistan Riyali (SAR) olarak tahsil edilecek. Kesin Kayıtla ilgili detaylı bilgiler bilahare ilan edilecektir.“ denildi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 6 saat önce / 11.12.2018 11:39:05   

SIFIR ATIK PROJESİ’NE TAM DESTEK

  Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Denetim Birimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Sıfır Atık Projesi’ne destek olmak için bilgilendirme toplantısı yaptı.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında; Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Denetim Birimimiz tarafından proje kapsamında uygulanacak çalışmalar ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde doğal kaynakların korunması, atıkların kontrol altına alınarak israfın önlenmesi, atığın azaltılması ve oluşan atıkların kaynağında ayrı ayrı toplanarak dönüştürülmesini kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan '' Sıfır Atık'' yaklaşımının önemi anlatıldı. Antakya Belediyesi olarak bizler Sıfır Atık Projesi’ne destek olmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

(Haber Merkezi)


1 gün, 6 saat önce / 11.12.2018 11:38:15   

AALEN HEYETİ’NDEN VALİ DOĞAN’A ZİYARET


Antakya ile kardeş şehir olan, Almanya Baden-Württemberg Eyaletinin başkenti Aalen Belediye Temsilcisi Claus Schmiedel ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Valilik Makamında Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Selim Matkap’ın da hazır bulunduğu ziyarette Vali Doğan, 1995 yılından buyana kardeş şehir Aalen Kenti heyetini üç semavi dinin ve farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, hoşgörünün dünyada yaşatıldığı önemli merkezlerinden biri olan Hatay’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Claus Schmiedel ise nazik kabulünden dolayı Vali Doğan’a teşekkür ederek, Vali Doğan’ı tanımaktan mutluluk duyduklarını dile getirdiler.

(Haber Merkezi)


1 gün, 6 saat önce / 11.12.2018 11:36:55