......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 340809
YORUM MANŞET
İSTANBUL'DA MUHTEŞEM HATAY
İSTANBUL'DA MUHTEŞEM HATAY

İSTANBUL'DA MUHTEŞEM HATAYHatay’ın doğal, tarihi ve kültürel güzellikleri, İstanbul’da muhteşem bir etkinlikle gözler önüne serildi. Onbinlerce İstanbullu ve İstanbul'da yaşayan Hataylılar, Maltepe’deki "Hatay Günleri" etkinliğine akın etti. Zaman zaman izdiham yaşandı, uzun kuyruklar oluştu.

Hatay Dernekler Federasyonu tarafından Maltepe Etkinlik Alanı’nda yapılan fuara Hatay Vali Yardımcısı Harun Kaya, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Abdulkadir Özel, Av. Sabahat Özgürsoy Çelik, Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir, Lütfi Kaşıkçı, HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, Kumlu Belediye Başkanı Mehmet Deli, Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, İlçe Kaymakamları, STK Başkanları ve Temsilcileri ile çok sayıda davetli katılım gösterdi.

Vali yardımcısı, Milletvekilleri, HBB Başkanı ve ilçe belediye başkanları günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Fuarın açılışında konuşan Savaş, Hatay’ın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ne son emanet ettiği vatan toprağı olduğunu belirtti.

SAVAŞ: HATAY’A GELMEK İÇİN ÇOK SEBEP VAR

Hatay’ın tüm ilçelerinin birbirinden değerli olduğunu ifade eden Savaş, “Yayla görmek, denize girmek, kaplıca sularından faydalanmak ve güzel yemek yemek isteyen herkes Hatay’a gelecek. Hatay’a gelmek için sebep çok. Burada şehrimizin güzelliklerinin demoları var. Şehrimizin güzelliklerini tatmak isteyen herkesi Hatay’a bekliyoruz” diyerek organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Savaş ve katılımcılar Hatay yazılı künefenin şerbetini birlikte döktü ve açılış kurdelesini kesti. Lütfü Savaş, daha sonra fuardaki stantları tek tek gezerek stant yetkililerinden bilgi aldı.

Hatay Tanıtım Günleri etkinliğinde Antakya Belediyesi organizasyonunda gerçekleştirilen kültür yemeği Kemmunlu Biberli Aş yapımı, Aysel Kız oyun havası ile yapılışının ardından; etkinliklerin olmazsa olmazı, Hataylıların vazgeçilmez kültürü olan Gencer Savaş Ve Orkestrası tarafından çalınan Hatay Yöresi şarkılarla halay çekerek coştu.

Hatay Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen “İstanbul Hatay Kültür ve Gastronomi Günleri” etkinliğine katılım gösteren Hatay’da üretimi yapılan gıda ürünlerinin yer aldığı stantlara etkinliğe katılım gösteren vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Hatay’ın ilçelerine bağlı üretimi yapılan gıda ürünlerine yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, Hatay’da gelen ürünleri beğendiklerini ifade etti.

Dört gün süren fuar boyunca onbinlerce ziyaretçi Hatay gastronomisi ile tanışma imkânı, eşsiz lezzetleri tatma imkanı buldu. Özellikle kebapçıların ve künefecilerin stantları önünde uzun kuyruklar oluştu.

Hatay tanıtım günlerine gelen hemşerilerimiz ve tüm ziyaretçiler memnuniyet duygusuyla ayrıldı. Bu arada Hatay Dernekler Federasyonunun bu organizasyonunu üstlenen Kamile Yurtseven yönetimindeki Elite Fuarcılık tam not aldı.

(Haber: S.Ergin)

TÜM GAZİLERİMİZE SAYGILAR
TÜM GAZİLERİMİZE SAYGILAR

TÜM GAZİLERİMİZE SAYGILARVatanseverlikleriyle övündüğümüz, unutulmaz hizmetleriyle örnek aldığımız, milli birlik ve beraberliğimizin teminatı kahraman gazilerimize devletimizin verdiği önemin ifadesi olarak kutlanan 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Antakya Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi.

 Törene Hatay Valisi Rahmi Doğan, Garnizon Komutanı Albay Tarık Çetin, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanvekili Fedai Yücedal, Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Antakya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Defne Kaymakamı Kadir Okatan, Şehit ve Gazi Dernekleri temsilcileri katıldı

Tören; Atatürk Anıtı’na Hatay Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulması ile başlayıp saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile devam etti. Ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi Başkanı ve Kıbrıs Gazisi Mehmet Ramiz Bakır günün anlam ve önemine binaen duygulu bir konuşma gerçekleştirdi. 

Vali Doğan, kahraman gazilerimize hitaben gerçekleştirdiği konuşmasında, “Şehitlerimizin kıymetli aileleri ve çok kıymetli gazilerimiz hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Rabbim siz gazilerimize sağlıklı, sıhhatli, huzurlu bir ömür versin. 19 Eylül’ü ‘Gaziler Günü’ olarak kutluyoruz. 19 Eylül Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, ‘Gazilik’ ve ‘Mareşallik’ unvanı verildiği gündür. 1921 yılında Sakarya Meydan Muharebesi gibi biz tarihte çok büyük meydan muharebeleri yaptık. Bunların birçoğu zaferle sonuçlanan muharebelerdir. Sakarya Meydan Muharebesi tam 22 gün, 22 gece sürmüş. 100 km uzunluğunda bir cephe hattı var ve bu cephe hattını ecdat 22 gün, 22 gece tutuyorlar. Mustafa Kemal Atatürk’ün orada söylemiş olduğu ünlü bir sözü var, kırılma yaşanan hatlar moral bozukluğuna sebebiyet vermesin diye ‘Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh ki bütün Vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz.’ diye çok meşhur bir sözü var. Bu sözden sonra ecdat, Türk Ordusu hattı savunduğu gibi Sakarya nehrinin doğusundan da taarruza başlıyor. Bu zaferle sonuçlanan muharebenin sonucunda da Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazilik’ ve ‘Mareşallik’ unvanı veriliyor. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını rahmetle yad ediyorum, Rabbim onlardan razı olsun, mekanları cennet olsun. Eğer bugün semalarımızda bayrağımız hür ve özgür bir şekilde dalgalanıyorsa bunu şehitlerimize, gazilerimize borçluyuz. Bugünü heyecanla kutluyoruz, Allah sizlerden razı olsun. Her biriniz cesaretle, ferasetle, yiğitlikle, mertçe savaşarak bu vatan toprağını bize armağan ettiniz. Emin olun ki arkamızda duran gençlikte sizlerin göstermiş olduğu bu feraseti, cesareti, yiğitliği gösterecektir. Ecdat nasıl ki bize bu vatanı emanet ettiyse gelecek nesillere de bu vatanı daha müreffeh bir ülke olarak ondan sonraki nesillere teslim edeceğiz. Ben tekrar ‘Gaziler Günü’nüzü kutluyorum, Rabbim sizlere sağlık, sıhhat, huzur, mutluluk versin inşallah.” dedi.

(Haber Merkezi)

ATSO’DAN FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ İÇİN GİRİŞİM
ATSO’DAN FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ İÇİN GİRİŞİM

ATSO’DAN FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ İÇİN GİRİŞİMAntakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Oto Galericiler Sitesi’nin hızlandırılması adına girişimlerde bulundu.

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, küresel ekonomide yaşanan dönüşüme en yüksek katkıyı sağlayan sektörlerin başında galericilik sektörünün geldiğini ifade ederek Oto Galericiler Sitesi'nin yapımının hızlanması için sektöre özel "Faizsiz Kredi Desteği" verilmesi için TOBB | Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve KOSGEB İletişim Merkezi nezdinde girişimlerimize hız verdik dedi.

ATSO Başkanı Çinçin, yaptığı açıklamada “Galericilik sektörü teknolojik gelişmeyi hızlandıran yenilikleri ortaya çıkarması, oluşturduğu istihdam olanakları ve gelişimine katkı sunduğu sektörlerin çeşitliliğinden dolayı küresel ekonomide yaşanan dönüşüme en yüksek katkıyı sağlayan sektörlerin başında gelmektedir.

Odamız Antakya ilçesi üç gedik mevki 254 ada 6,7,8 nolu parsellerin 64.000 metre kare olan araziye bulunan Oto Galericiler Sitesi'nin yapımının hızlanması için sektöre özel "Faizsiz Kredi Desteği" verilmesi için TOBB | Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve KOSGEB İletişim Merkezi nezdinde girişimlerimize hız verdik. Hayırlı olsun.” dedi.

(Haber Merkezi)

OKUL ÖNLERİNDE ALKOL VE SİGARA SATILMASININ ÖNÜNE GEÇİLECEK
OKUL ÖNLERİNDE ALKOL VE SİGARA SATILMASININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

OKUL ÖNLERİNDE ALKOL VE SİGARA  SATILMASININ ÖNÜNE GEÇİLECEKİçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine 'trafik tedbirleri' hakkında bir genelge gönderdi.

 İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine gönderdiği genelgede trafik tedbirleri yanında okul önlerinde alkol ve sigaranın satılmasının önüne geçileceği belirtildi.

Genelgede, yeni eğitim öğretim döneminde çocuk ve gençlerin eğitim ve öğretimini güvenli bir ortamda sürdürebilmesi amacıyla özellikle başta uyuşturucu maddeler olmak üzere terör nitelikli oluşumlar ile narkotik ve asayiş suçlarından uzak tutulması ve korunması, öğrencilerin huzur ve güven içerisinde yolculuk yapmalarının sağlanması, okul yakın çevresinde ve dışında bulunan mekânlar göz önünde bulundurularak denetim faaliyetleri ile algılanan yakalanma riski duygusunun artırılması, servis sürücülerinin dikkat ve hassasiyetlerini en üst düzeyde tutarak trafik kazalarının önlenmesinin önem arz ettiği vurgulandı.

Genelgeye göre, vali ve kaymakamların başkanlığında ilgili paydaşların katılımıyla okul servis taşımacılığı faaliyetleri düzenli ve güvenli olarak yürütülecek, okul servis araçlarının çalışmalarına ve karşılaşılan sorunların çözülmesine yönelik eğitim öğretim dönemi başlamadan önce toplantı düzenlenecek ve gerekli iş birliği ve koordinasyon sağlanacak.

Bakanlıkça, okul servis araçlarıyla yapılan taşımacılık faaliyetlerinin düzeni ve güvenliği artırılacak, olası trafik kazalarını azaltmak ve taşımacılık faaliyetlerini disiplin altında tutarak öğrenciler başta olmak üzere tüm yol kullanıcılarının huzur ve güvenliğini muhafaza etmek amacıyla her eğitim öğretim döneminde okul servis araç sürücülerine, rehber personeline ve öğrencilere yönelik eğitimler verilecek, araçlar ve çalışanları Okul Servis Araçları Yönetmeliğine uygun olarak denetlenecek.

Sürücülerin yaya ve okul geçitleri öncesinde uyarılarak, dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak için yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla tüm ışıksız okul ve yaya geçitlerine araçların yaklaşım yönünde "önce yaya" görsellerinin çizdirilmesi ivedilikle tamamlanacak, eski ve silinmiş görseller yenilenecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) iş birliği ile 2019 yılından beri yürütülen "Çocukların Eğitim Süreçlerinin Güvenliğine İlişkin Koruyucu Önleyici Hizmet ve Tedbirlerin Artırılmasına Yönelik İş Birliği Protokolü"nün uygulanmasında gerekli hassasiyet gösterilecek. Okulların giriş-çıkış saatlerindeki yoğunluğa göre ihtiyaç duyulan okullarda ekip/devriye, ayrıca imkanlar doğrultusunda "özel güvenlik görevlisi" bulundurulacak.

Okul kolluk görevlisinin etkin şekilde görev yapabilmesi için okul giriş-çıkışını görebileceği ve ani gelişen olaylara müdahale edebileceği, eğitim kurumunun fiziki yapısına uygun mekan, Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından sağlanacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen "Siberay Projesi" kapsamında yürütülen faaliyetler öğretmen, öğrenci ve velilere özel önem verilerek devam edecek.

Okul önleri ve yakın çevresinde öğrencilerin kötü alışkanlıklar edinmesine ve suça sürüklenmesine sebep olabilecek alkol, sigara/açık sigara, tütün gibi maddeler ile kesici, delici, yaralayıcı gibi diğer unsurların satılması, taşınması ve bulundurulmasını önlemek amacıyla gerekli tedbirler alınacak.

(Haber Merkezi)

HATAY’DA MISIR HASADI
HATAY’DA MISIR HASADI

HATAY’DA MISIR HASADI

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu ve Abdulkadir Özel, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Hatay Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Kırıkhan Kaymakamı Mahmuthan Arslan, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ve İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu'nun katılımıyla mısır hasadı yapıldı.

Mısır hasadı törenine telefon ile iştirak eden Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi konuşmasında: “Hasadın bereketli olması temennisinde bulunan Kirişci, pandemi ve savaş dinlemeden üretmeyi sürdüren çiftçileri her zaman takdir ettiğini söyledi.

Kirişci, TMO'nun buğday ve arpayla ilgili güzel fiyatlar açıklayarak, üreticilerin memnuniyetini ve sürdürülebilirliği sağlamaya çalıştığını anlatarak, şunları kaydetti: "Toprak Mahsulleri Ofisi olarak almış olduğumuz arpa ve buğday alımlarıyla yine daha önceki var olan stoklarımız aldığım son rakama göre 6,1 milyon tona yaklaştı. Bu gerçekten ülke olarak büyük bir başarı. Avrupa ülkeleri kuraklıktan, kıtlıktan söz ederken biz hamdolsun kendi ihtiyacımız olan bütün hububatı şu anda üretebilmede, kendi kendimize yetmede iyi bir noktadayız. Mısırla ilgili olarak da geçtiğimiz Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımız kabine toplantısı sonrası 5 bin 700 liralık ton başına fiyatı açıklayarak ülkemiz üreticilerinin alın ve akıl terinin ürünü olan bu ürünlerin karşılığını vermeye çalıştık. Daha iyilerini inşallah önümüzdeki yıllarda yine sizlere sunmaya devam edeceğiz. Bizim mottomuz var, 'Sen üret yeter' diyoruz. Hataylı üreticilerimiz bunu ziyadesiyle yapıyorlar. Allah hepsinden razı olsun." dedi.

Konuşmaların ardından Yumaklı ve beraberindekiler, biçerdövere binerek mısır hasadı yaptı.

Hasadın ardından TMO Kırıkhan ofisine geçen Yumaklı yetkililerden bilgi alarak ofis depolarını gezdi.

(Haber Merkezi)

İSTANBUL'DA MUHTEŞEM HATAY

Hatay’ın doğal, tarihi ve kültürel güzellikleri, İstanbul’da muhteşem bir etkinlikle gözler önüne serildi. Onbinlerce İstanbullu ve İstanbul'da yaşayan Hataylılar, Maltepe’deki "Hatay Günleri" etkinliğine akın etti. Zaman zaman izdiham yaşandı, uzun kuyruklar oluştu.

Hatay Dernekler Federasyonu tarafından Maltepe Etkinlik Alanı’nda yapılan fuara Hatay Vali Yardımcısı Harun Kaya, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Abdulkadir Özel, Av. Sabahat Özgürsoy Çelik, Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir, Lütfi Kaşıkçı, HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, Kumlu Belediye Başkanı Mehmet Deli, Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, İlçe Kaymakamları, STK Başkanları ve Temsilcileri ile çok sayıda davetli katılım gösterdi.

Vali yardımcısı, Milletvekilleri, HBB Başkanı ve ilçe belediye başkanları günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Fuarın açılışında konuşan Savaş, Hatay’ın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ne son emanet ettiği vatan toprağı olduğunu belirtti.

SAVAŞ: HATAY’A GELMEK İÇİN ÇOK SEBEP VAR

Hatay’ın tüm ilçelerinin birbirinden değerli olduğunu ifade eden Savaş, “Yayla görmek, denize girmek, kaplıca sularından faydalanmak ve güzel yemek yemek isteyen herkes Hatay’a gelecek. Hatay’a gelmek için sebep çok. Burada şehrimizin güzelliklerinin demoları var. Şehrimizin güzelliklerini tatmak isteyen herkesi Hatay’a bekliyoruz” diyerek organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Savaş ve katılımcılar Hatay yazılı künefenin şerbetini birlikte döktü ve açılış kurdelesini kesti. Lütfü Savaş, daha sonra fuardaki stantları tek tek gezerek stant yetkililerinden bilgi aldı.

Hatay Tanıtım Günleri etkinliğinde Antakya Belediyesi organizasyonunda gerçekleştirilen kültür yemeği Kemmunlu Biberli Aş yapımı, Aysel Kız oyun havası ile yapılışının ardından; etkinliklerin olmazsa olmazı, Hataylıların vazgeçilmez kültürü olan Gencer Savaş Ve Orkestrası tarafından çalınan Hatay Yöresi şarkılarla halay çekerek coştu.

Hatay Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen “İstanbul Hatay Kültür ve Gastronomi Günleri” etkinliğine katılım gösteren Hatay’da üretimi yapılan gıda ürünlerinin yer aldığı stantlara etkinliğe katılım gösteren vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Hatay’ın ilçelerine bağlı üretimi yapılan gıda ürünlerine yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, Hatay’da gelen ürünleri beğendiklerini ifade etti.

Dört gün süren fuar boyunca onbinlerce ziyaretçi Hatay gastronomisi ile tanışma imkânı, eşsiz lezzetleri tatma imkanı buldu. Özellikle kebapçıların ve künefecilerin stantları önünde uzun kuyruklar oluştu.

Hatay tanıtım günlerine gelen hemşerilerimiz ve tüm ziyaretçiler memnuniyet duygusuyla ayrıldı. Bu arada Hatay Dernekler Federasyonunun bu organizasyonunu üstlenen Kamile Yurtseven yönetimindeki Elite Fuarcılık tam not aldı.

(Haber: S.Ergin)


2 gün, 1 saat önce / 27.09.2022 09:22:51   

ZAROĞLU: GÜVEN VE İSTİKRAR SÜRSÜN

Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası, 2 Ekim Pazar günü gerçekleşecek seçime hazırlanıyor.

Sosyal medya hesabında mevcut başkan Necmettin Zaroğlu’nun paylaşımı dikkat çekti.

RTSO Başkanı Zaroğlu, İş dünyası adına yürekten misyon yüklenen, sorumluluğunun bilincinde ve kurumumuzun vizyonuna samimi çabalarıyla katkı sağlayacak ekip mavi liste” açıklamasında bulundu.

Üyeleri ile bir tanıtım filmine imza atan Başkan Zaroğlu “RTSO’da ekonomiye katkı sağlayacak projeler ortaya koymak hükümet ile iş dünyası arasında köprü vazifesi kurmak için hep çabaladık. RTSO da yeniden bir Başarı hikâyesi yazmak için Güçlü Yönetim ile Mavi Listede yeniden adayız” dedi.

Reyhanlı’nın vazgeçilmez bir ekonomik değeri temsil ettiğine vurgu yapan Başkan Zaroğlu: “Reyhanlı güçlenirse Hatay güçlenir dedik. Sektörel sorunları ve talepleri her platformda yüksek sesle dile getirdik. Şimdiye kadar yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Güçlü Sektör, Güçlü ekonomi Güçlü Reyhanlı demek. Birlikten güçlü ticarete diyerek Mavi listede ilerliyoruz. Güven ve istikrar için mavi liste.” diye konuştu.

(Haber Merkezi)


2 gün, 1 saat önce / 27.09.2022 09:22:15   

ÇALIŞKAN: BARIŞÇIL BİR POLİTİKA YÜRÜTMELİYİZ

Ülke içinde yaşanan birçok sıkıntının yanı sıra dış politikada ortaya koyduğumuz zikzaklara değinen Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, propaganda amaçlı servis edilen bir fotoğrafla günü kurtarma eğiliminde bulunup, gündemin epeyce meşgul edilmesini sert bir dille eleştirdi.

GİK Üyesi Çalışkan, “Nihayetinde içeriği bilinmeyen, anlık bir fotoya haddinden fazla anlamlar yüklemenin ve büyük bir diplomatik zafer kazanılmış edasıyla yansıtmanın bir manası yoktur. Nitekim benzer bir pozun Pakistan Devlet Başkanı Şahbaz Şerif tarafından da yakalandığı, başkanın ekibi tarafından kendi ülkesinde aynı yönde propaganda malzemesi olarak kullandıkları ama hiçbir esamelerinin okunmadığı da ortadadır. Mezkûr sahneden yeni bir “one minute” çıkarma hevesine kapılma heyecanı yaşandığı görülüyor. Ekrana yansıyanlardan o ortamda büyük siyasi stratejilerin konuşulmadığını sarı çizmeli Mehmet ağa bile bilir.” dedi.

ŞANGAY MI AVRUPA BİRLİĞİ Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne katılma gibi bir planının olduğu yönündeki açıklamasını da değerlendiren GİK Üyesi Çalışkan, “Türkiye’nin açıklamaları sonrası Putin, bir NATO ülkesinin Şanghay İşbirliği’ne katılmasının ancak NATO’dan çekilmesiyle mümkün olabileceğini ifade etti. Avrupa Birliği kapısında uzun yıllardır bekleyen Türkiye’nin, dış politikada zikzaklar çizerek geldiği nokta manidardır. Bir ipte oynayan iki cambaz gibi şunu yaptım bunu yaptım tavrında bir edayla ne iç ne dış politika yönetilemez.

Bu durumun aslında ülkenin birçok meselesinde yaşandığının acı gerçeği de herkesin malumudur. Ekonomide, eğitimde, adalette yaşadığımız politikasızlıklar, plansızlıklar dış politikada da istikrarsız şekilde devam ediyor.” dedi.

EKONOMİK KUŞATMA

Son olarak ülkenin genel durumunu da özetleyen GİK Üyesi Çalışkan, “Bugün Ukrayna’nın buğdayına, Rusya’nın gazına muhtacız, bir taraftan da Avrupa’nın teknolojisine tümüyle bağımlıyız. Hâl böyleyken dört bir yandan ekonomik olarak kuşatılmış bir ülke olarak tutarsız dış politikalarla, günlük hamasi söylemlerle, ona buna savaş tehditleri ile birilerine gözdağı vermekle, iç politikada oy devşirmeye çalışmakla ancak günü kurtarırız. Bunun ne ülkeye ne de bunu yapanlara hiçbir faydası olmaz.

Bugün ülkemizin bulunduğu konumun ve durumun farkına vararak hukukun egemen olduğu, barışçıl bir politika yürütmeliyiz. Üretime ağırlık vererek; ithal eden bir ekonomiden çok üreten ve ihraç eden bir ekonomiye yönelerek gün geçtikçe artan dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız.” dedi.

(Haber Merkezi)


2 gün, 1 saat önce / 27.09.2022 09:21:43   

BERBERLER VE KUAFÖRLER PAZAR GÜNÜ KAPALI OLACAK

Berber, kuaför ve güzellik salonları 1 Ekim’den itibaren pazar günleri kapalı olacak.

Ticaret Bakanlığı, “berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması” meselesi çözüme kavuştu.

Hatay Valiliği İl Ticaret Müdürlüğü’nün almış olduğu karar gereği Hatay’da 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren Pazar günleri berber, kuaför ağda ve güzellik salonlarının kapalı olacak.

Hatay Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonları Odası Başkanı Mahmut Ayrancı, yaptığı açıklamada “Hatay Valiliği İl Ticaret Müdürlüğü’nün almış olduğu karar ile 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren Pazar günleri berber, kuaför ağda ve güzellik salonlarının kapalı olması kararı alınmıştır.

Bu nedenle 2 Ekim 2022 tarihi itibariyle işyerleri Pazar günü kapalı olacak. Açık olan işyerlerine cezai işlem uygulanacak.” dedi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)


2 gün, 1 saat önce / 27.09.2022 09:20:57   

PARLAR; HATAY AİLESİ OLARAK YANINIZDAYIZ GENEL BAŞKANIM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Seferihisar'da "Siz gerçekten benimle birlikte misiniz?" sorusuna Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, 'Sonuna kadar yanındayım, sonuna kadar Cumhuriyet Halk Partisi Hatay ailesi olarak yanınızdayız Sayın Genel Başkanım' yanıtını verdi.

Başkan Parlar konuşmasında şunları söyledi: "Şartlar ne olursa olsun cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırma mücadelemizden, adalet mücadelemizden bir adım dahi geri atmayacağız. Bu büyük mücadelede seni asla yalnız bırakmayacağız. Demokrasi, eşitlik ve gelecek mücadelesinde her şartta ve koşulda Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanındayız, gelecek aydınlık günler güzel ülkemin her noktasını aydınlatacak. Geliyor gelmekte olan." Dedi.

(Haber Merkezi)


2 gün, 1 saat önce / 27.09.2022 09:20:20   

ÖĞRETMEN SENDİKASI BAŞKANLARI BULUŞTU

Öğretmen sendikası başkanları, bankalar tarafından ödenen promosyonların günün koşullarına göre güncellenmesi amacıyla Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük'ün makamında bir araya geldi.

Eğitim Bir Sen adına İsmail Bayrakdar, Türk Eğitim Sen adına Ömer Solgun, Eğitim Sen adına Özgür Tıraş, Eğitim İş adına Mustafa Günal, İl Müdürü Büyük'e promosyon konusundaki isteklerini aktardı.

PROMOSYONLARIN GÜNCELLENMESİ GÜNDEME GELDİ

Öğretmen sendikalarının toplantı sonrası açıklamalarında; "Çarşamba günü, promosyon konusunda yaşanan sıkıntıların çözümünde ortak bir yol bulma amacıyla bir araya geldiğimiz sendika başkanlarıyla, bugün de il Milli Eğitim Müdürümüz Seyit Ali Büyük'ü ziyaret ederek, alanda yaşanan sıkıntılar, diğer illerin yapmış oldukları promosyon anlaşmaları, revize edilen yerler ve iptal edilen yerlerle ilgili, hep birlikte görüş ve düşüncelerimizi aktarma imkanımız oldu. En büyük temennimiz.

hep beraber, çalışanların promosyon mağduriyetini gidermek. Yüksek enflasyon oranları altında ezilen eğitim emekçilerinin promosyonlarının güncellenmesi konusunda ortak hareket etme kararı aldığımız Eğitim İş, Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen ve Eğitim Sen Şube Başkanları olarak, Hatay İl Milli Eğitim Müdürümüz Seyit Ali Büyük'ü ziyaret ederek taleplerimizi ilettik" ifadeleri yer aldı.

(Haber Merkezi)


2 gün, 1 saat önce / 27.09.2022 09:19:40   

YAYLADAĞI PROJELERLE İVME KAZANIYOR

Yayladağı Belediyesi işbirliği ile hayata geçirilen SS Yayladağı Kadın Girişimi Üretim İşletme Kooperatifi'nin açılışı yapıldı.

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın'ın öncülüğünde çalışmalarını sürdüren Yayladağı Belediyesi, kadın istihdamını ve üretimi desteklemeye yönelik faaliyetlerine devam ediyor.

Bölgedeki kadınların emeklerinin değerlendirilmesi, yöresel ürünlerin katma değer uygulanarak Türkiye ve dünyaya ulaştırılması amacıyla hayata geçirilen SS Yayladağı Kadın Girişimi Üretim İşletme Kooperatifi'nin açılışı büyük bir coşkuyla yapıldı.

Açılış törenine AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'nin yanı sıra Milletvekilleri, STK temsilcileri, parti üyeleri, belediye personeli ve çok sayıda vatandaş katıldı.

YAYLADAĞI’NA KATMA DEĞER

Göreve geldiği günden bu yana yapılan projelere dikkat çeken Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın: "Yayladağı Belediyesi olarak göreve geldikten sonra kadın kooperatifimizi kurma girişiminde bulunduk. Faaliyete geçirdiğimiz alanımızda 450 m2 alana dikiş, mozaik ve taş atölyesi, kafe, kreş de bulunuyor. Yayladağı kadınlarımız için bu kadarı tabi ki yetmez. Yayladağı yöresel ürünlerde, özellikle çilekte son 5 yılda kendi adını dünyaya duyurdu. Yaklaşık olarak 14 bin ton çilek üretimimiz var. Bunun 10 bin tonu ihracata gidiyor. 5 yıl önce Yayladağı'nın ihracatta payı bulunmazken, şimdi 35 milyon dolar civarında. Tabi çileği üretmek marifet değil. Bunu hem endüstriyel hem de katma değer uygulayarak bunu kadın kooperatifimiz üzerinden Türkiye ve dünyaya yaymaktaydı" dedi.

Başkan Yalçın: "Çilek özelinde örnek vermek gerekirse reçeli, pestili, granülü, sirkesi ve kurusu gibi aklınıza ne gelirse hemen hemen her şeyi ürettiler. Kadınlarımız gerçekten maharetli, sizlerin huzurunda onlara bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Yayladağı Belediyesi olarak da çilek işleme tesisimizi kurmuş bulunduk. Yayladağı’mızın adını sizler sayesinde ilerletiyoruz. Türkiye'nin tek çilek işleme projesi TKDK tarafından onaylandı. Yaklaşık olarak 6 milyon lira bütçesi var. Kadınlarımıza hayırlı uğurlu olsun" dedi.

KADIN EMEĞİ YAYLADAĞI’NIN İSTİKBALİ

AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik: “Daha nice açılışlarda ve güzelliklerde birlikte beraber olacağız inşallah. Çok heyecanlıyız,  çünkü köylerde kazanlarımızda pişirdiğimiz tuzlu yoğurdumuz,  salçamızı ve daha nice nice içinde çeşitli ürünlerin olduğu kadınların emeği olan ürünleri 81 vilayetten ve dünyanın her yerinden satın alacak müşterilerimizi bekliyoruz.” Dedi.

ESER BIRAKACAĞIZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki: “Rahmetli başkanımızdan sonra gencecik pırlanta gibi bir kardeşimize hep birlikte başkan seçtik. Allah yolunu, bahtını açık etsin. Güzel hizmetler yapmayı nasip etsin. Çünkü ömür geçiyor.. Önemli olan bu ömürde iyi işler yapabilmek.  Güzel hizmetler yapabilmek, ortaya eser koyabilmek, insanların duasını alabilmek. İyi işler yapabilmek, eser ortaya koyabilmek, yetkiliyseniz, devlet adamıysanız, belediyeciyseniz ümmetin lehine gayret etmek, çalışmak ve insanların duasını alacak işler yapabilmek. İnsan olur ki bırakabilir eser eseri olmayanın yerinde yeller eser. Biz bunun üstüne inanmış insanlarız. Sayın Cumhurbaşkanımızın doksan dörtte başlatmış olduğu belediyecilik anlayışı bütün Anadolu'da yaygın bir şekilde geliştirdik. Biz çalışacağız, gayret edeceğiz ve eser bırakacağız. Açılışını yaptığımız Kadın Kooperatifinindi hayırlara vesile olmasını bereketli kazançlara dönüşmesini niyaz ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun.” Diye konuştu.

Programın devamında, kooperatifin açılışında desteklerini esirgemeyen Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Antakya Ticaret Borsası plaket takdim edildi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Özhaseki ve beraberindekiler kooperatifi gezerek Başkan Damla Yalçın'dan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Bu proje ile çilek pestili ve reçeli, tuzlu yoğurt, meyve ve sebze kurusu gibi gıda ürünlerinin yanı sıra süs eşyaları, mozaik kaplama gibi birçok çeşit ürünün satışıyla ilçedeki ev kadınlarına istihdam sağlanması amaçlanıyor.

(Haber Merkezi)


2 gün, 1 saat önce / 27.09.2022 09:19:06   

ANTAKYA BELEDİYESİ ÜCRETSİZ YDS YÖKDİL HAZIRLIK KURSLARI BAŞLIYOR!

Antakya Belediyesi, eğitim ve öğretime verdiği önem doğrultusunda ön lisans mezunlarına ve lisans okuyanlara yönelik ücretsiz YDS – YÖKDİL hazırlık kurs kayıtlarının başladığını bildirdi.

Antakya Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre Bağrıyanık Mahallesi’nde bulunan Bilim Merkezi içerisinde verilecek kurslar için kayıtlar başladı. 2023 YDS ve YÖKDİL sınavlarına hazırlık kurslarına başvurabilmek için ön lisans mezunu olmak veya lisans okuyor olmak gerekirken kursların 6 ay süreceği ve eğitimlerin Salı ve Perşembe sabahları 9.00 - 11.30 arasında yapılacağı açıklandı. Tamamen ücretsiz olan kurslar için kontenjanlar sınırlı olup kurslar hakkında 0326 213 03 04 numaralı telefondan ayrıntılı bilgi alınabilir.

(Haber Merkezi)


2 gün, 1 saat önce / 27.09.2022 09:18:28   

TÜRK FUTBOLUNUN KURTULUŞ REÇETESİ; ALTYAPI

Hatayspor Onursal Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Türk futbolunun kurtuluş reçetesinin kulüplerin altyapıya önem vermesinden geçtiğini söyledi.

Teknik direktör değişikliğinden transferlere, milli takımlardan Hatay’da yapılan Dünya Aba Güreşi Şampiyonasına kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan Savaş, bordo-beyazlıların hedefleri hakkında da bilgiler verdi.

Programda ilk olarak Atakaş Hatayspor’un bu sezonki transfer politikasını anlatan Savaş, “Herkes Hatayspor'dan flaş bir başlangıç bekliyordu ancak her zaman evdeki hesap çarşıya uymuyor. Teknik direktörün genç olması, ufkunun açık olması ve başarıyı arzulaması bizim için çok önemli. Teknik direktör seçimini bunlara dikkat ederek yapıyoruz. Transfer edeceğimiz futbolcuların sadece sporcu geçmişine değil aynı zamanda sosyal hayatına da bakıp öyle transfer etme kararı alıyoruz.

Herkesin konuşup da yapmadığı futbol adına iyi hareketleri biz altyapımızda uyguluyoruz. Hatayspor gelecek yıllarda altyapıdan birçok futbolcuyu A takımına kazandıracaktır. Rezerv ligi proje olarak çok faydalı görüyorum ancak daha planlı bir şekilde başlatılması gerekirdi. Türk Futbolunun kurtuluş reçetesi olarak, kulüplerin öncelikle altyapıya önem vermeleri, umut vadeden futbolcuları bünyelerinde tutup, değerini bulan oyuncuları da elden çıkarmaları gerekiyor. T.C. Pasaportu olan gençlerimizin hangi takımda oynadığına bakmaksızın Türk statüsünde sayılması gerekir. Başkaları keşfetmeden milli takımımıza kazandırmak lazım.

A MİLLİ TAKIM'IN BAŞINDA DAHA KARİYERLİ BİR TEKNİK DİREKTÖR OLMALI

Takımı sahiplenen insan sayısı arttığı zaman gelirler de artış gösteriyor. Avrupa'ya kıyasla Türkiye'de üst üste 2 maç kaybettiğiniz zaman stada gelen izleyici sayısı azalıyor. Birlikte hareket etmek gerekiyor ancak Türk futbolu maalesef birlikte kalkınamıyor. Türk futbolunun güvene ihtiyacı var. Güvenin olmadığı yerde hiçbir şey olmaz. Daha önce de aleyhimize çok karar verildi ancak hiç sesimiz çıkmadı. VAR sistemi varken bu kadar hata olması içimizi acıtıyor. Milli takımın hedefi B Ligi değil daha üst sıralar olmalı. Kuntz'u yetersiz gördüğüm için söylemiyorum ama A Milli Takım'ın başında yerli veya yabancı daha kariyerli bir teknik direktör olmalı.

TÜRK DÜNYASINI HATAY'DA MİSAFİR ETTİK

Aba güreşleri bizim için çok önemli. 35 ülkeden katılımın olduğu bu seyir zevki yüksek organizasyonda tüm Türk dünyasını Hatay'da misafir ettik. Geniş katılımlı bir izleyici sayısına da ulaştık” şeklinde konuştu.

(Haber Merkezi)


2 gün, 2 saat önce / 27.09.2022 09:09:44   

ANTAKYA BELEDİYESİ HİZMETLERİ DEVAM EDİYOR

Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Mursaloğlu yürütülen hizmetleri yerinde inceledi.

Antakya Belediyesi ekipleri, Antakya’nın 95 mahallesinde aralıksız olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Mursaloğlu ve Fen İşleri Müdürü Mehmet Bök; Haraparası Mahallesi'nde amatör spor kulüpleri için hazırlanan futbol sahasını, Esentepe Mahallesi çok amaçlı salonunu ve Odabaşı Mahallesi’nde gerçekleştirilen asfalt kaplama çalışmalarını yerinde denetleyerek, hizmetlerin titizlikle sürdürülmesi hususunda talimatta bulundu.

Vatandaşların istek ve ihtiyaçları doğrultusunda hizmet üretmeyi ilke edinen Antakya Belediyesi; daha düzenli, gelişmiş ve tertemiz bir Antakya için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yürütülen hizmetler kapsamında yapımı tamamlanmak üzere olan Esentepe Mahallesi çok amaçlı salonu, Haraparası Mahallesi'ndeki amatör spor kulüpleri için hazırlanan futbol sahası ve Odabaşı Mahallesi’nde gerçekleştirilen asfalt kaplama çalışmalarının tamamlanarak hizmetlerin etap etap sürdürüleceği ifade edildi.

(Haber Merkezi)

 


2 gün, 2 saat önce / 27.09.2022 09:08:49