......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 263712
YORUM MANŞET
ATSO MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMLERİNE HIZ VERDİ
ATSO MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMLERİNE HIZ VERDİ

ATSO MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMLERİNE HIZ VERDİ04 Eylül 2018 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği MEYBEM A.Ş., Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Doğu Akdeniz ABİGEM A.Ş. arasında imzalanan Mesleki Yeterlilik Belgesi protokolü ilk meyvelerini verdi.

 ATSO tarafından 4 Eylül’den bu yana gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olan ve mesleki yeterlilik belgesi almayı hak kazanan personellere belgeleri teslim edildi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi alan tüm firmalarımıza ve çalışanlarına hayırlı olmasını diliyoruz diyen ATSO yönetimi, yaptığı açıklamada “İmzalanan protokol kapsamında tehlikeli ve çok tehlikeli meslek grupları arasında olan metal, asansör, makine, oto alım satım, inşaat sektörlerinde, 4 Eylül’den bu yana gerçekleştirdiğimiz sınavlarda başarılı olan ve mesleki yeterlilik belgesi almayı hak kazanan değerli personellere belgeleri teslim edilmek üzere bugün Antakya Mobilya Ortak Üretim Merkezi binası Rifat Hisarcıklıoğlu Toplantı Salonunda, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Ercan Yıldırım, Ticaret İl Müdürü Sayın Halit İmrek’in yanı sıra bölgenin öncü firmalarının kurucuları ve firma temsilcilerinin de katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

Odamıza bağlı Öziş Metal Bamak Metal, Savkar Asansör, Dapsan Asansör, Uzman Asansör, Yurtas Asansör firmalarının çalışanları Mesleki Yeterlilik Belgelerini Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Ticaret İl Müdürü Halit İmrek ve Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan Yıldırım’ın ellerinden aldılar. Hep birlikte daha iyisini yapmak ve firmalarımızı günümüzün şartlarına uygun hale getirmek için işbirliklerimiz devam edecek olup, Mesleki Yeterlilik Belgesi alan tüm firmalarımıza ve çalışanlarına hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

YÖNETİCİLER YOLCU, GAZETECİLER HANCI
YÖNETİCİLER YOLCU, GAZETECİLER HANCI

YÖNETİCİLER YOLCU, GAZETECİLER HANCISaadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni (HGC) ziyaret etti.

 Siyasetçiler, yöneticiler iktidarlar geçici ama gazeteciler her dönem ayaktadır diyen Çalışkan, gazetecilerin halkın eli, ayağı, gözü, kulağı konumunda olduğunu ifade ederek “Yöneticiler yolcu, gazeteciler hancıdır” dedi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ile görüşen Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, basın mensuplarının önemli bir mesleği icra ettiğini belirterek, “Bugün maalesef ülkemizde hem basın özgürlüğü hem de gazetecilerin çalışma şartları iyi bir noktada değil” dedi.

Çalışkan, konuşmasının devamında “10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü, basın özgürlüğü ve bayramı gibi kutlansa da son yıllarda basına uygulanan abluka ile gazetecilerin yıldırılma ve bir tarafa özgü yayın yapma projesiyle karşı karşıya olduğunu görüyoruz.

Bendeniz de bir basın emekçisi olarak da şunu ifade etmeliyim ki bugün ülkenin kalkınması adına özgür medyaya ihtiyaç var. Basının özgür olmadığı yerde ülkenin özgür olduğunu söylemek mümkün değildir. Basın rahat konuşuyorsa o ülke özgürdür.

Siyasetçiler, yöneticiler iktidarlar geçici ama gazeteciler her dönem ayaktadır. Halkın eli, ayağı, gözü, kulağı konumundadır. Yöneticiler yolcu, gazeteciler hancıdır. Bu bilinçle hareket etmek durumundayız ve bu günün gerçek manada bir bayram olarak kutlanmasını arzu ediyoruz. Umarız, emeklerinin karşılığını aldığı ve saygınlıklarının tekrar kazanıldığı gün olsun.

Yerel basının da linçe maruz kalarak, basın ilanlarının kısıtlanması, matbaa/baskı anlamında son günlerde yaşanan ekonomik sıkıntılarla, matbaaların büyük mali sıkıntılar yaşadığını kâğıt dahi ithal edildiği için maliyetlerin pahalı durumda olduğunu görüyoruz.

Saadet partisi Hatay teşkilatı olarak geleneksel iftarla basın buluşmaları gibi etkinliklerimiz diğer siyasilere de örnek olduk. Bu tür çalışmaları sürdüreceğiz. Bugün de olacağı gibi bundan sonra da gerek belediye başkanlığı gerek iktidar gibi yönetimde olduğumuzda basına her türlü desteği vereceğimizi taahhüt ediyorum.

Bu günümüzün hayırlara vesile olmasını diliyor, tüm gazeteci meslektaşlarımızın vefat edenlerini de rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun, mekânları âli olsun” diye konuştu.

Doç. Dr. Necmettin Çalışkan’a Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, İl Başkan Yardımcısı F. Serdar Özal ve Defne İlçe Başkanı Mehmet Aydoğan eşlik etti.

(Haber Merkezi)

TARİHİMİZ IŞIĞINDA KUDÜS DAVAMIZ
TARİHİMİZ IŞIĞINDA KUDÜS DAVAMIZ

  TARİHİMİZ IŞIĞINDA KUDÜS DAVAMIZ
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şubesi tarafından “Tarihimiz Işığında Kudüs Davamız“ konulu konferansı düzenlendi.

 

Hatay Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan ve TRT’de yayınlanan Payitaht Abdulhamit dizisinde Tahsin Paşa olarak oyunculuk yapan Araştırmacı –Yazar, Hukukçu Bahadır Yenişehirlioğlu katılırken, vatandaşlar programa yoğun katılım gösterdi.

Tarihimiz Işığında Kudüs Davamız Konferansına Hatay Vali Yardımcısı Salih Altun, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, İl Kültür Müdürü Hüsnü Işıkgör, AK Parti Antakya İlçe Başkan Vekili Alper Neşeli, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Sara Gök, Memur Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan, İlçe Milli Eğitim Müdürleri sendika üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Konferans öncesinde Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar kısa bir konuşma yaparak “Mehmet Akif İNAN tarafından kurulmuş ve yoluna milletiyle barışık bir şekilde devam etmiş bir sendika olarak eğitimcilerin hak mücadelesini yaparken, bir taraftan da kültürel davamız konusunda yol almak istedik. Hem öğretmenlerimize hem velilerimize hem öğrencilerimize yardımcı olmak istedik. Bizim, bugünkü değerlerimizi yarınki kuşaklara anlatacak olan değerlerimizi doğru şekilde aktarmak için kültürel etkinlikler yapıyoruz. Bunların başında BİR BİLENLE BİLGE NESİL kitap dağıtımı ve ödüllendirmesi etkinliği yer almaktadır. Aynı zamanda biz bir iyilik hareketiyiz. Erdemliler hareketiyiz. Arakan’dan Doğu Türkistan’a nerede kanayan bir yara varsa Eğitim Bir Sen –Memur Sen orada olmaya devam etti” dedi.

Konferansa konferansa konuşmacı olarak katılan Bahadır Yenişehirlioğlu konuşmasından önce özçekim yaparak resmiyeti pek sevmediğini dile getirdi.

(Haber Merkezi)

Güler; öncelikli bu üç sorunu çözeceğini açıkladı ÇAMUR – ÇUKUR - ÇÖP
Güler; öncelikli bu üç sorunu çözeceğini açıkladı ÇAMUR – ÇUKUR - ÇÖP

  Güler; öncelikli bu üç sorunu çözeceğini açıkladı  ÇAMUR – ÇUKUR - ÇÖPAK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni kalabalık bir heyetle ziyaret ederek basın mensuplarıyla bir araya geldi.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen, yönetim kurulu üyeleri Sadullah Ergin, Sabriye Sönmez, Cahit Aşkar, Tuncay Damlar ve çok sayıda gazetecinin karşıladığı Güler ve AK Parti heyeti, uzun bir süre samimi sohbet toplantısında bulundu.

Hatay’ın tüm ilçelerinde projeler hazırladıklarını ve bahane üretmeden Hatay’ı hak ettiği yere taşıyacaklarının altını çizen Güler “Şu anda biz Hatay’ımız için 15 ilçe de projelerimizi hazırlıyoruz.” dedi.

Biz yapabileceklerimizi vatandaşlarımıza anlatacağız, bunları da 5 yıl içerisinde gerçekleştireceğiz diyen Güler, “Hatay’da çukur, çamur, çöp kalmayacak. Bizim ilk önceliğimiz budur. Vatandaşlarımız yürüyebilecekleri, araçlarını kullanabilecekleri yol istiyor. Vatandaşlarımız öncelikle bizden görevimizi yapmamızı istiyor. Bunu yaparken, millete ahkam kesip, bir lütuf ihsan ediyormuşuz gibi bir tavra girmemizi istemiyor. Biz vatandaşlarımız, STK’larımız ile birlikte, önce Hatay’ın ihtiyaçlarını belirleyip imar ve inşa edeceğiz. Bahane üretmeyeceğiz, birilerini suçlamayacağız, Hatay hak ettiği yere gelmek istiyor. Bunun yolu da toplumla hareket etmek. Projeler halkın talepleri doğrultusunda şekillenir. Hatay’da projeler yapılıyor, şehir yapılan projeye göre şekillendirilmeye çalışıyor.

5 yıldır Hatay’da Ulaştırma Master planı yapılmamış. Dolmuşçularımızın,  servisçilerimizin yaşadığı sıkıntıların sebebinde Büyükşehir’in Ulaştırma Master planını yapmamış olması yatıyor. Sebze halini görüyoruz, ilk icraatlarımızdan biri sebze halini yapmak. Yer tespiti ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor, esnafımızla da istişare edeceğiz. Trafik akışı ile alakalı çalışmalarımız devam ediyor. 45 gün, 60 gün gibi sürelerde Battı-çıktılar yapacağız. Bunları planlayıp trafik akışını rahatlatacağız.

Cumhur İttifakı ne AK Parti’nin ne de MHP’nin daha fazla belediye çıkarmak için yaptığı bir ittifak değil. Cumhur ittifakı 15 Temmuz gecesi kıyama kalkanların ittifakıdır. Partimiz de İlçe belediye başkan adayları da kısa süre içerisinde açıklanacak. CHP’nin adayı açıklandı, şu an saha da çalışıyor. AK Parti’de Büyükşehir Belediye Başkanı açıklandı, saha da çalışıyoruz. Antakya’da CHP’nin bir adayı çalışıyor, AK Parti’de 17 aday adayı da çalışıyor. Yarın bir aday açıklandıktan sonra da yine diğer aday adaylarımız adaymış gibi çalışacaklardır. Genel merkezimizden adayın açıklanması için bir tarih yok ama ben bu hafta içerisinde açıklanacağını düşünüyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

SAADET’TEN COŞKULU KONGRE
SAADET’TEN COŞKULU KONGRE

SAADET’TEN COŞKULU KONGRESaadet Partisi, Hatay İl Kongresini Genel Başkan Karamollaoğlu’nun katılımıyla coşkulu bir ortamda gerçekleştirdi. Güven tazeleyen Mustafa Eğe, yeniden il başkanlığına seçildi.

  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Hatay’da partisinin 6’ncı Olağan Kongresi’ne katılarak Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Karamollaoğlu’na, Saadet Partisi Genel Başkan yardımcıları Mesut Doğan, Şerafettin Kılıç ve GİK üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan eşlik etti.  

Antakya HATMEK Salonu'nda gerçekleşen kongrede konuşan Genel Başkan Temel Karamollaoğlu, ülkede adalet, kalkınma, liyakat, ekonomi ve işsizlik sorunu olduğunu belirterek, “Adalet mülkün temelidir. Herkes bir adalet arayışı içerisinde. Adaletle oynanmaz, şahıstan şahısa değişmez. Adaleti adeta hapsettiler gibi geliyor. Bunu da görüyorlar mı görmüyorlar mı bilmiyorum. Bazılar bir öç alma vasıtası gibi kullanılmasını doğru bulabilir ama eğer adalet yerine gelmezse devlet zedelenir.

Biz geçmişte de ittifaklar yaptık, bu ittifaklardan dolayı da hiç pişmanlık duymadık. Çünkü biz Türkiye'deki kutuplaşmanın o ittifaklarla önünün kesildiğine inanıyoruz. Şimdi mahalli seçimlerinde hükümet yine kamplaştırma yolunda, cumhur ittifakı ‘vatan millet Sakarya’ geriye kalanla hain. İktidarda bulunanlar ve destekçileri kendileri gibi düşünmeyen insanlara hain diye itham ederse bu memlekette huzur olur mu? Allah yardımcımız olsun.

Biz yerel seçimlerde bütün partilerin ayrı ayrı girilmesinin daha doğru olacağı düşüncesiyle hareket ediyoruz. Burada da adaylarımız olacak. Her yerde en iyisini yapmak için gayret edeceğiz. Yeri geldiğinde dirsek temasında bulunuruz dedik. Bunu söylerken hep mahalli yönetimlere intizar ettirdik yani bu gelişmeleri oraya bıraktık. ” diye konuştu.

DİK DURMAYA DEVAM EDİN

Doç. Dr. Necmettin Çalışkan da konuşmasında; “Bugün ülkemizde istikamet, dava, ilke denildiği zaman Saadet Partililer akla gelir diyerek şunları söyledi; Ey Sadet Partililer! Dik durun, dik durmaya devam edin. Çünkü bu millet dik durmayı, omurgalı olmayı ilkeli davranmayı, dünya ve iktidar nimetlerini elinin tersiyle itmeyi sizden öğrendi.

Saadet Partililer dünyanın her hangi bir noktasındaki her hangi bir olaya karşı doğru, ferasetli bakış nedir? Denildiğinde ilk akla gelen topluluktur. FETÖ, Ergenekon, Suriye, Arap baharı denildiğinde nerde durulması gerekiyorsa orada durdunuz. İşte bu ilkeli duruş, merhum Erbakan hocamızla başlayan, bugün Muhterem Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu ile devam eden çizgidir.

Sayımıza aldırış etmeden herkes, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da bu konuda Saadet Partililer ne diyor? Saadetliler acaba ne yapacak, hangi olayı nasıl karşılayacak, hep bunun peşinde olacaklar. Ne mutlu sizlere ki bu görüşü bu duruşu sağlıyorsunuz. Bu duruşunuzla önümüzdeki seçimlerde başta Payas’ımız olmak üzere tüm Türkiye’de en hayırlı müjdeli sonuçları alacağımıza inanıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından delegelerin oylarıyla mevcut başkan Mustafa Eğe güven tazeleyerek yeniden seçilirken yeni yönetim kadrosu da oluştu.

(Haber Merkezi)

ATSO MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMLERİNE HIZ VERDİ

04 Eylül 2018 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği MEYBEM A.Ş., Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Doğu Akdeniz ABİGEM A.Ş. arasında imzalanan Mesleki Yeterlilik Belgesi protokolü ilk meyvelerini verdi.

 ATSO tarafından 4 Eylül’den bu yana gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olan ve mesleki yeterlilik belgesi almayı hak kazanan personellere belgeleri teslim edildi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi alan tüm firmalarımıza ve çalışanlarına hayırlı olmasını diliyoruz diyen ATSO yönetimi, yaptığı açıklamada “İmzalanan protokol kapsamında tehlikeli ve çok tehlikeli meslek grupları arasında olan metal, asansör, makine, oto alım satım, inşaat sektörlerinde, 4 Eylül’den bu yana gerçekleştirdiğimiz sınavlarda başarılı olan ve mesleki yeterlilik belgesi almayı hak kazanan değerli personellere belgeleri teslim edilmek üzere bugün Antakya Mobilya Ortak Üretim Merkezi binası Rifat Hisarcıklıoğlu Toplantı Salonunda, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Ercan Yıldırım, Ticaret İl Müdürü Sayın Halit İmrek’in yanı sıra bölgenin öncü firmalarının kurucuları ve firma temsilcilerinin de katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

Odamıza bağlı Öziş Metal Bamak Metal, Savkar Asansör, Dapsan Asansör, Uzman Asansör, Yurtas Asansör firmalarının çalışanları Mesleki Yeterlilik Belgelerini Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Ticaret İl Müdürü Halit İmrek ve Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan Yıldırım’ın ellerinden aldılar. Hep birlikte daha iyisini yapmak ve firmalarımızı günümüzün şartlarına uygun hale getirmek için işbirliklerimiz devam edecek olup, Mesleki Yeterlilik Belgesi alan tüm firmalarımıza ve çalışanlarına hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)


3 gün, 7 saat önce / 15.01.2019 09:56:42   

DİYALİZ BÖLÜMÜ MEZUNLARI ATAMA SORUNLARIYLA KARŞI KARŞIYA


Yüksekokul bünyesinde 2 yıllık eğitim süresine sahip, ön lisans programlarının önemli bir parçası haline gelen Diyaliz bölümünün mezunları işsizlik ve atama sorunlarıyla karşı karşıya.

 Devlet hastanelerinin yanı sıra özel diyaliz merkezlerinin iş ilanlarında dahi tecrübeli diyaliz hemşiresi, sertifikalı hemşire aranıyor’’ ibareleri teknikerlerin önünü her türlü kapatmaktadır diyen Diyaliz Teknikerleri Derneği, yaptığı açıklamada “Sertifikasız sağlık memuru, hemşire, att gibi çeşitli personellerin de bizim iş alanlarımızda çalışıyor olması diyaliz teknikerinin iki yıllık emeğiyle aldığı diplomayı hiçe sayıp boşa çıkarmaktan başka bir şey değildir” dedi.

Diyaliz Bölümü mezunlarının işsizlik ve atama sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu söyleyen Diyaliz Teknikerleri Derneği, açıklamasına şöyle devam etti: “Diyaliz bölümü ilk olarak 1993 yılında Ege Üniversitesi’nde açıldı ve ilk mezunlarını 1995 yılında vermiştir.

Mezun sayımız yaklaşık 17bin iken, sertifikalı hemşire sayısı 11bindir. Yaklaşık 6bini diyalizde çalışmaktadır. Hemşire dışında att, ebe vb. unvana sahip şu an da mevcut çalışan 500 civarında tabip dışı sertifikalı sağlık personeli bulunmaktadır. Günümüzde kamuda görev yapan diyaliz teknikeri sayısı ise 400 civarındadır. Oysaki diyaliz teknikerleri 2014 yılındaki görev tanımında HD ünitelerindeki tüm yetkilere sahip olmuştur.

2016 yılı itibariye HD hasta sayısı 56.687’dir. Makine sayısı ise 16.675dir. 5.426’sı Sağlık Bakanlığı hastanelerinde,1.206’sı üniversite hastanelerinde ve 10.043’ü ise özel diyaliz merkezlerinde bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan diyaliz merkezi sayısı ise 860dır. 332si özel diyaliz merkezleri,471i sağlık bakanlığı hastanelerinde,57si ise üniversite hastanelerindedir.

Mevcut 37 üniversitede diyaliz teknikerliği bölümü bulunmaktadır. 2017 de 3209 diyaliz kontenjanı açılmıştır. Bunun 746sı devlet 2463 ü vakıf üniversitesidir.

Sağlık Bakanlığı geçmiş yıllarda Hemodiyaliz servislerinde yaşanan, sağlık personeli sıkıntısından dolayı Hemşire unvanı olan kişilere Diyaliz Sertifikası alarak çalışma imkânı vermiştir. Diyaliz Teknikerleri olarak, gerek kamu hastanelerinde gerekse özel hastaneler de çalışmak için yeterli sayıya ulaştığımız apaçık ortadır. Hemşire, att ve ebe gibi unvana sahip kişilere 3 ay kurs verilerek kazandıkları sertifika alımlarının durdurulması ve hemşirelerin kendi birimlerine çekilerek birimlerdeki hemşire ihtiyacının giderilmesi daha uygun olacaktır. İşin asıl sahibi olan bizlerin Kamu Hastanelerinde görev almak üzere yeterli atama kontenjanlarına sahip olmasını umut ediyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)


3 gün, 7 saat önce / 15.01.2019 09:55:34   

45 OKUL SERVİS ARACINA PARA CEZASI

Trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında; son bir hafta içerisinde kusuru tespit edilen 45 okul servis aracına para cezası kesildi.

 Toplam bin 203 servis aracını kontrol eden ekipler, yapılan kontroller sonucunda kusuru tespit edilen toplam 45 servis aracına pazara cezası uyguladı.

Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamada “İlimiz genelinde trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında trafik ekipleri tarafından 07 - 13 Ocak 2019 tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde; 18.850 araç kontrol edilmiş, kusuru tespit edilen 2.951 araç sürücüsüne idari para cezası uygulanmış, 28 motosiklet trafikten men edilmiş, 1203 okul servis aracı kontrol edilmiş, 45 okul servis aracına para cezası tatbik edilmiştir.

Meydana gelen 24’ü yaralanmalı, 41’i maddi hasarlı trafik kazaları ile toplam 66 trafik kazası meydana gelmiştir. Trafik kazaları neticesinde 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 37 vatandaşımız ise yaralanmıştır.

Ayrıca alkollü araç kullandığı tespit edilen 38 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 13 sürücü hakkında gerekli adli işlemler başlatılmıştır.” denildi.

(Haber Merkezi)


3 gün, 7 saat önce / 15.01.2019 09:54:33   

ÖNEMLİ SORUN BEKLENMİYOR

 Hatay Valisi Rahmi Doğan Başkanlığında Amik Havzasında yükselen su ve buna bağlı olarak Amik Gölü Havzasında taşkın oluşmaması için ilgili birimler tarafından sürdürülen çalışmalara yönelik değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Oluşabilecek bir acil durumda bütün birimlerimiz teyakkuzdalar diyen  Vali Doğan, “2012 yılında alınan tedbirler sayesinde bugünkü veriler ışığında herhangi bir önemli sorun beklenmiyor” dedi.

DSİ 63. Şube Müdürü Mehmet Ekinci’nin Havza’da biriken su, birikmenin nedenleri, bununla ilgili olarak yürütülen çalışmalar ve bölgede bulunan iş makinalarının yaptığı faaliyetler hakkındaki sunumu ile başlayan toplantıda, son 77 yılın yağış ortalamasının iki katı yağış düşmesine rağmen Havalimanında seferleri aksatacak herhangi bir sorun olmadığı, son yıllarda Amik Havzasında DSİ tarafından yapılan planlama neticesinde su birikmesinden etkilenen tarım alanları olmakla birlikte yerleşim yerlerinde hayatın normal akışını bozacak büyüklükte bir taşkının bugün itibariyle yaşanmasının beklenmediği ifade edildi. 
Vali Doğan toplantı sonunda yaptığı konuşmada; “2012 yılında alınan tedbirler sayesinde bugünkü veriler ışığında herhangi bir önemli sorun beklenmiyor. Oluşabilecek bir acil durumda ise bütün birimlerimiz teyakkuzdalar. İl Afet ve acil durum merkezimiz 7 gün/24 saat esasına göre hizmet vermektedir. Bugünkü toplantımızın amacı; konu ile ilgili yapılan çalışmaları birlikte değerlendirmek ve varsa bir aksaklık ona müdahil olmaktı. Ancak verilen teknik bilgiler ve ortadaki realite büyük bir taşkın riski olmadığını göstermektedir. En olumsuz senaryonun da dahil olduğu her ihtimali gözönüne alarak kurum ve kuruluşlara gerekli talimatları vermek suretiyle mevcut koordinasyonu güçlendirmektir.” diyerek sözlerine son verdi.

(Haber Merkezi)


3 gün, 7 saat önce / 15.01.2019 09:53:22   

UMRE SEMİNERLERİ YARIN BAŞLIYOR

Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile umreye gidecek vatandaşları bilgilendirmek amacıyla İl Müftülüğü tarafından düzenlenen umre seminerleri 16-17 Ocak tarihlerinde düzenlenecek.

 Düzenlenen; turlara kayıt olan umre yolcuları için düzenlenen seminer, umreye gidecek vatandaşlara ve umre konusunda bilgi sahibi olmayı arzu eden tüm halka açık olarak gerçekleştirilecek.

Hatay İl Müftülüğü’nden yapılan açıklamada “Başkanlığımız organizasyonu ile 2018-2019 Umre Sezonunda umreye gidecek olan vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve yapacakları umre ibadetine hazır hale getirmek amacıyla İl Müftülüğümüz tarafından belirlenen program çerçevesinde Umre yolcusu kaydı bulunan tüm ilçelerimizde seminer programları düzenlenmektedir.

İl Müftülüğümüz tarafından düzenlenen Ocak 2019 Seminerinde dersler; başta İl Müftümüz Hamdi Kavillioğlu olmak üzere, İl Müftü Yardımcılarımız Mehmet Emin Okuyucu ve Nazife Sağlamoğlu ile İl Müftülüğümüz Hac ve Umre Hizmetleri Şube Müdürü Fahri Uçak tarafından verilecektir.

Bu çerçevede, İl Müftülüğümüz Konferans Salonunda düzenlenen seminer programı 16-17 Ocak 2019 tarihleri arasında Saat: 09.00’da başlayacaktır.

Başkanlığımızca düzenlenen; turlara kayıt olan Umre Yolcularımız için düzenlenen seminerimiz, gerek bu dönemde umreye gidecek vatandaşlarımıza gerekse umre konusunda bilgi sahibi olmayı ya da merak ettikleri konuları öğrenmeyi arzu eden tüm halkımıza açık olarak gerçekleştirilecektir.

Başta görevlilerimiz tarafından telefonla aranıp bilgilendirilmiş olan Umre Yolcularımız ve yakınları olmak üzere tüm vatandaşlarımızı seminerimize davet eder, Umreye gitmeyi arzu eden vatandaşlarımıza; umre kayıtlarımızın devam etmekte olduğunu hatırlatırız.” denildi.

(Haber Merkezi)


3 gün, 7 saat önce / 15.01.2019 09:52:10   

ÇOCUKLAR TİYATRO OYUNLARIYLA MUTLU

 Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), Hatay’ın fiziki yapısının yanı sıra kültürel yönünün de güçlenmesi ve kentin bir sanat kenti olması için önemli etkinliklere imza atıyor.

HBB Şehir Tiyatrosu, 12 Ocak Cumartesi günü 'Sevimsiz Mikroplar' adlı çocuk oyunuyla minik tiyatroseverlere eğlenceli saatler yaşattı. Samandağ Kültür Merkezi’nde hem eğitici hem de öğretici nitelikteki bu güzel çocuk oyununu sahneye taşıyan tiyatro ekibi, gelecek günlerde de 7’den 70’e herkese hitap eden oyunlar sahneleyeceklerinin müjdesini verdi.

Sanatın insan yaşamındaki öneminin bilincinde olan nesiller yetişmesi amacıyla birbirinden güzel çocuk oyunlarını sahneye taşıyan HBB Şehir Tiyatrosu, oyunların sonunda çocuklarla fotoğraf çektirerek onlara güzel anılar bırakıyor.

(Haber Merkezi)


3 gün, 7 saat önce / 15.01.2019 09:50:24   

HGC ÜYELERİ TEK SES, TEK YÜREK

Her sene gelenek hale getirerek çalışan gazeteciler gününü kutlayan HGC üyeleri, bu senede Antakya Ottoman Otelde biraraya gelerek kutladı.

Protokol üyelerinin geniş katılım gösterdiği gecede birer konuşma yapan AK Parti milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik, CHP milletvekili Mehmet Güzelmansur gazetecilere gecenin anlamını belirten mesajlar verdi. Ayrıca geceye CHP milletvekili İsmet Tokdemir in yanısıra, kaymakamlar ve ilimizde çeşitli kurumlarda görev yapan daire müdürleri katıldı.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nin kurulduğu 2010 yılından bugüne kadar aldığımız yol bizleri gururlandırıyor, kuruluşumuzun ilk anından itibaren basın ilan kurumunun yardımını hakkeden cemiyetiz diyen HGC Başkanı Ahmet Yetişen, “Antakya merkezdeki ilan alan tüm gazeteler başta olmak üzere ilçelerdeki ilan alan ve düzenli çıkan gazetelerin ve en fazla sarı basın kartına sahip gazeteci arkadaşlarımızın üyesi olduğu cemiyet olarak, Türkiye genelinde söz sahibi olan cemiyetler arasındayız. Bunun neticesinde ise Akdeniz Gazeteciler Federasyonu genel başkan vekilliği ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu yönetim kurulu üyeliği yapmaktayım. Bize bu gücümüzü sağlayan değerli üyelerimize teşekkür ediyorum.

Bizlerde üyelerimize layık olabilmek adına yaptığımız çalışmalar arasında en anlamlı olanlarından biri tarihi bir binanın restore edilerek gazeteci arkadaşlarımıza kazandırılmasıdır. Aynı zamanda Basın müzesi ve kütüphane olarak hizmet vermekteyiz ve yine hizmetlerimiz arasında birde gazetecilere servis aracı kazandırmış bulunmaktayız.

Bu hizmetleri yapmamıza katkı sağlayan Büyükşehir belediye başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Payas belediye başkanımız Bekir Altan başta olmak üzere,  yine bizlere devamlı destek olan AK Parti Büyükşehir belediye başkan adayı İbrahim Güler, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Antakya belediye başkan adayı Hikmet Hatunoğlu, Ticaret Odası Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ve bizlere her sıkıştığımız anda destek çıkan Necmettin Çalışkan başkanımıza teşekkür ediyorum.

Kısa bir süre sonra yerel seçimlere gidiyoruz ben bu anlamda tüm aday arkadaşlarımıza başarılar diliyorum ilimize yakışır bir seçim olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Gecede yapılan konuşmaların ardından, gazeteciler eğlenerek stres attı.

(Haber Merkezi)


3 gün, 7 saat önce / 15.01.2019 09:49:37   

GELENEKLERİMİZ BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜMÜZ

 Defne Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen ‘’Ras-El Seni’’ etkinliği, bu yıl da tüm coşkusu ile kutlandı.

Defne Gözde Düğün Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe, Defne Belediye Başkanı Opr. Dr. İbrahim Yaman, 27. Dönem CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, CHP Defne İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, Defneli Muhtarlar, geçmiş dönem milletvekilleri, CHP Hatay İl ve İlçe teşkilatları, Ünlü Tiyatrocu Hamdi Alkan ve binlerce Defneli katım gösterdi. Vatandaşlarla tek tek konuşan, bayramlaşan Yaman’a ilgi oldukça büyüktü.

Defne Belediyesi’nin ev sahipliğinde; Gülizar Işık ve Meriç Gültekin’in sunumları ile başlayıp; Yerel Sanatçı Semir Yalçın, Kadir Yeşilırmak, Kaldırım Topluluğu ve Nihat Mugil’in konserleri ile devam eden etkinlikte, geleneksel ikramlarda bulunuldu.

Hıncahınç dolan salona, alkışlarla giren Defne Belediye Başkanı Opr. Dr. İbrahim Yaman; ‘’Geleneklerimiz birleştirici gücümüzdür. Defneli vatandaşları bir arada görmekten dolayı çok mutlu ve çok heyecanlıyım.
Bizim öncelikli amacımız kültürümüz yaşatmaktır. Çocuklarımıza bizim kültürümüzü ne yapıp edip benimsetecek, gün geçtikçe bu bayramı onların da benimsediği kutladığı bir bayram haline getireceğiz. Çünkü bu bayramlarda insanlar bir araya geliyor. Sizlerin desteğiyle, sizlerin o kültürümüze gösterdiğiniz hassasiyetle inşallah hep beraber yaşatacağız. Katılımızdan dolayı hepinize çok teşekkür eder, bayramınızı kutlarım.”  dedi.

(Haber Merkezi)


3 gün, 7 saat önce / 15.01.2019 09:47:14   

VALİ DOĞAN, KÜLTÜR VARLIKLARINI İNCEELDİ

 Hatay Valisi Rahmi Doğan Habib-i Neccar Vakıf Kültür Konakları'nda ve Kurşunlu Han’da incelemelerde bulundu.

İlk olarak Habib-i Neccar Cami yanında bulunan ve 2014 yılında restorasyonuna başlanarak 2018 yılı Mayıs ayında tamamlanmasının ardından açılışı yapılan Kültür Konaklarında incelemelerde bulundu.

Tarihi Konak ve eklentilerinde yaptığı incelemelerde Vali Doğan’a Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Yıldıran, İl Müftü Vekili Mehmet Emin Okuyucu ve ilgili yetkililer eşlik etti.

Daha sonra Antakya Uzunçarşının içerisinde bulunan tarihi Kurşunlu Han’a geçerek burada incelemelerde bulunan Vali Doğan çarşı esnafıyla sohbet etti.

İncelmeler sırasında Vali Doğan bir taksi durağındaki taksi esnafından gelen çay ikramını karşılıksız bırakmayarak durak esnafıyla çay içti ve sohbet etti.

Sonrasında tarihi Kurşunlu Han’da basın dünyasının tanınmış duayeni Yavuz Donat’a Hatay’ın eşsiz lezzeti künefe ikramında bulunan Vali Doğan, burada Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ve gazetecilerle sohbet etti.

(Haber Merkezi)


3 gün, 7 saat önce / 15.01.2019 09:43:00   

ÜCRETSİZ RESİM KURSU YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

Antakya Belediyesi sosyal belediyecilik çatısı altında kurduğu Gençlik Merkezinde ücretsiz kurslar devam ediyor.

Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre Güzel Sanatlar Fakültesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Eğitim Fakültelerine hazırlanan öğrencilere ve bunun yanı sıra hobi amaçlı resim sanatıyla ilgilenen her yaş grubundan Antakyalılara eğitmen Melike Demir eşliğinde ücretsiz kurs imkanı sunulduğu bildirildi.

Açıklamaya göre Cebrail Mahallesi Cengiz Caddesi üzerinde bulunan Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi’nde haftada üç gün üçer saat olmak üzere resim kursları verilmekte. Açıklamada ayrıca katılmak isteyen vatandaşların Gençlik Merkezi’ne şahsen başvurabileceği gibi 0326 213 16 15 numaralı telefondan bilgi alabilecekleri bildirildi.

(Haber Merkezi)


3 gün, 7 saat önce / 15.01.2019 09:40:40