......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 235211
YORUM MANŞET
ASİ YILDIZ, BAKAN ZEYBEKÇİ’YE TANITILDI
ASİ YILDIZ, BAKAN ZEYBEKÇİ’YE TANITILDI

 ASİ YILDIZ, BAKAN ZEYBEKÇİ’YE TANITILDIAntakya Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi heyeti, 3.Ankara marka Festivalinde Asi Yıldız markasını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye tanıttı.

3.Ankara marka Festivaline ipek el dokuma markası Asi Yıldız ile katılan Antakya Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi heyeti, markanın daha güçlü olması için tanıtımını yaptı.

Antakya Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi heyetinde Müdür Yardımcısı Halit Yaylacı, Grafik Tasarım ve Fotoğraf Alanı öğretmeni Deniz Kazıkçı Şakır, okul saymanı Mevlüt Yıldıray, Grafik Tasarım öğrencileri Gizem Coşkun ve Elif Sırma ile birlikte yer aldı.

Müdür Yardımcısı Halit Yaylacı, Hatay’ın ilk ve tek markalı okulu olarak Asi Yıldız markasını taşıyan geleneksel İpek Dokuma ürünlerini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye takdim ettiklerini ifade ederek “Markanın daha güçlü olması için Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’ye okulda yapılan ürünler hakkında bilgi verdik. Asi Yıldız markasının daha güçlü olması için tanıtımlara devam edeceğiz.” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’de Türkiye’nin marka bir ülke olacağını belirterek “3.Ankara Marka Festivali'ndeyiz. Ekonomi Bakanlığı olarak tasarım ve marka desteklerimizi bu sene geçen yıla göre 3 kat artırdık. Gelecek sene de artırmaya devam edeceğiz. Türkiye, marka bir ülke olacak” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ile iletişime geçilerek Asi Yıldız ürünleri tanıtıldı.

Ürünler hakkında detaylı bilgi alan başkanlar, marka ile ilgilenerek ürünleri çok beğendi.

(Haber: Perihan Karaahmetli-Sakine Büşra Devrim-Emine Vural)

KİMYECİ’DEN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
KİMYECİ’DEN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

 KİMYECİ’DEN ÇÖZÜM ÖNERİLERİAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, önceki gün gerçekleştirilen Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, UKOME tarafından yapılması planlanan yeni ulaşım hatları ve alınacak yeni ulaşım araçları hakkında önemli tespitlerde bulunarak, çözüm önerileri sundu.

Başkan Kimyeci toplantıda yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi; “Büyükşehir Belediyesi’nin temel görevlerinden bir tanesi de toplu taşıma sistemini düzenleme esasıdır. Ancak gerek vatandaşlara ait, gerek tüzel kişiliklere ait sistemler,  Hatay’ı bütün olarak değerlendirirsek, an itibari ile düzenlenebilmiş değil.

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından iki Antakya merkezde, iki İskenderun merkezde olmak üzere dört tane yeni toplu taşıma hattı açılması ve bu hatların her birine dörder tane olmak üzere 16 araç tanzim edilmesi Hatay Büyükşehir Belediyesi’nce planlanıyor. Ayrıca mevcut hatlara 9 yeni otobüs, Antakya merkezde mevcut olan 24 hattın her birine birer araç ilave edilmesi planlanıyor.

Buna ilaveten 49 aracın 8 tanesi İskenderun’a, 41 tanesi Antakya merkezde işletime alınması gerekiyor. İlçeler arası da 25 adet araç alınması planlanıyor. Erzin ilçesi ile Antakya arasında 8, Antakya ile Havaalanı arasında 5, İskenderun’dan Havaalanına 5, Antakya’dan Arsuz’a 7 adet araç alınması düşünülüyor. Tabi ki bunların ihtiyaçları karşılama açısından faydası vardır, şüphesiz. Onu tartışmıyorum. Ancak mevcut hatların sağlıklı bir şekilde planlanması ve kamu yararına kullanılması söz konusu iken, zaten kaynak oluşturma konusunda müşkülatı olan Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, bu kaynakları randımanlı bir şekilde kullanması gereken başka öncelikli alanlar olması münasebeti ile kaynakların yerinde ve verimli kullanılabilmesini öneriyoruz.

Bir de esnafın zaten yapabilmesinin mümkün olduğu bir konuda, HBB’nin mevcut hatların ıslahı konusunda iyileştirici yönde çalışarak, şehrimizdeki karmaşanın çözümü noktasında daha etkili olunacağını değerlendiriyoruz. İhtiyaç olan kaynakların Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından daha açık kullanılmasını önemsiyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

81 İLİZ HEPİMİZ BİRİZ
81 İLİZ HEPİMİZ BİRİZ

 81 İLİZ HEPİMİZ BİRİZTürkiye’nin 81 ilinden 81 öğretmenin proje sorumluluğunu üstlendiği ’81 İliz Hepimiz Biriz Projesi’nin Hatay ayağı İnönü Ortaokulunda gerçekleşti.

Yerli malı haftası nedeniyle 81 ilden 81 gönüllü öğretmenin okullarında organize ettikleri program tüm Türkiye’de eş zamanlı düzenlenirken programda proje koordinatörü Elvan Uzun tarafından hazırlanan Hatay’ın doğa harikalarını, tarihi dokusunu ve yemek kültürünü gösteren afişin yanında diğer illerin afişleri de sergilendi.

Türkiye’nin 81 ilinde yerli malı ürünleri özendirmek amaçlı gerçekleştirilen programın İnönü Ortaokulundaki etkinliğe Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko, Hatay İl Müftü Yardımcısı Mehmet Emin Okuyucu, Hatay İl Müftülüğü Şube Müdürü Mehmet Yolcu, İnönü Ortaokulu Müdürü Ali Yolcu, Proje Koordinatörü Elvan Uzun, öğretmenler, veliler ve Öğrenciler katıldı.

Bu önemli projede görev almanın kendisi için son derece mutluluk verici bir olay olduğunu ifade eden Elvan Uzun, proje koordinatörü ve fikir sahibi Zeynep Oğuzacan’ın önderliğinde başlatılan ve tüm Türkiye’de aynı anda gerçekleştirilen projeye İnönü Ortaokulu olarak ev sahipliği yapmanın haklı onurunu yaşadıklarının altını çizerek ilk andan itibaren desteklerini esirgemeyen Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko’ya, İnönü Ortaokulu Müdürü Ali Yolcu’ya, Öğretmen arkadaşları ve velilere teşekkür etti.

HATAY, DÜNYANIN EN ZENGİN KÜLTÜRÜNE SAHİP

Türkiye’nin dört bir yanında yer alan illerin yöresel ürünlerinin, tablo ile sergilendiği İnönü Ortaokulu’nda bir takım açıklamalarda bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko; “Ülkemizde 1946’dan bu yana yerli malı haftası kutlanır.

Tabi burada temel mesele, milli olan her şey insanımız tarafından kullanılması ve öncelik haline getirilmesi. Milli olan derken, bizim için asıl önemli olan değerler, milli değerlerimiz dediğimiz milletimizin yüzlerce yıldır alışkanlık haline getirdiği davranışlarını sergilemek yani bunlar nedir? Mesela Türk misafirperverliğinden bahsediyorsun, Türk dürüstlüğünden ve güvenirliğinden bahsederek Türk kahramanlığından bahsederek çocuklarımızın bu değerlerle beslenerekten büyümeleri ve Atalarımızın bu değerlerine sahip çıkmalarını bizim önemsememiz gerekiyor. Özellikle bizim bunu vurgulamamız gerekiyor. O bir taraftan Hatay’ımız dünyanın en zengin kültürlerine sahip şehirlerimizden bir tanesidir. İşte son zamanlarda aldığımız müjdeli haber var. Hatay gastronomi şehri olarak kabul edildi. Biz bundan gurur duyuyoruz. Çalışmaları gerçekleştirilen okul müdürümüze ve öğretmen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından tüm şehirlerin kültürel mirası, doğa harikaları ve zengin Türk mutfağını konu alan ve yanlarında görevli öğrencilerin bekledikleri afişler konuklar tarafından izlendi.

Programın finalinde bir sınıfa geçen protokol üyeleri burada hazırlanan sunumu izleyerek ikram edilen yöresel lezzetlerin tadına baktı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko’nun kendisi için hazırlanan tabağı öğrencilerin yanına gelerek onlarla paylaşması renkli görüntülere sahne oldu.

(Haber Merkezi)

ABD VE İSRAİL’E KUDÜS TEPKİSİ
ABD VE İSRAİL’E KUDÜS TEPKİSİ

 ABD VE İSRAİL’E KUDÜS TEPKİSİ

Memur-Sen İl Temsilciliği üyeleri, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararına tepki gösterdi.

Ulus Meydanı'nda toplanan grup, Kur'an-ı Kerim okuyup dua ettikten sonra ellerindeki döviz ve Türk bayraklarıyla slogan atarak ABD'nin aldığı kararı protesto etti.

Grup adına konuşan Memur-Sen Hatay İl Temsilcisi Hasan Urhan “Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor” dedi.

Tarihsel gerekçelerini bilen ve dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin sesi olarak ihtarda bulunmak üzere burada toplandık diyen Urhan, açıklamasına şöyle devam etti: “Kudüs’ü işgal eden İsrail’e, İsrail’e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir. Kudüs insanlığın ortak mirası, özgürlük Kudüs’ün hakkı iradesini yansıtmak için buradayız. 

"ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma” ve "Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına” yönelik söyleminin fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD ve Başkanı Trump ihtarımızın öncelikli muhataplarıdır. ABD’nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs’ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır.

ABD-İsrail ortak yapımı bu kirli strateji, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için eğer engellenmezse daha da büyük sorunların kapısını aralayacaktır. Tam da bu yüzden dünyanın bütün iyi insanları barışı geliştirme ve barış adası Kudüs’ü koruma noktasında çağrımızın muhatabıdır. Buradan diyoruz ki, korsan İsrail Kudüs’ü başkent yapmak gibi bir hataya düşmemeli, ABD İsrail’in başkentinin Washington olduğunu idrak etmeli.

Kudüs, bizim nazarımızda bir mihenktir. Her bir karışı İlahi vahyi insanlığa bildiren peygamberlerin izlerini taşıması hasebiyle Kudüs; insan olma şuuru, selamete erme bilinci ve sulhun mihengidir. Kudüs, son Peygamber’in risaleti sırasında ilk kıble olarak seçilmesiyle de bizim için varoluşumuzun ve medeniyet kodlarımızın ifadesidir. Muharref bir inancı kendisine payanda olarak kullanan ve batıdaki faşist düşüncelerden hız alan şiddet ideolojisi siyonizmin ateşine odun taşımak, nereden bakarsanız bakın akıl tutulmasıdır. Yüz yılı aşkın süredir Filistinliler’e karşı şiddet uygulayan Siyonist çetenin ideallerine bu derece destek çıkmak sadece akıl tutulmasıyla açıklanabilecek bir durum değildir elbette. Asıl neden kanlı müstebitlerin her ne olursa olsun iktidarlarını sürdürme stratejileridir.

İslam coğrafyasında günü kurtarma politikaları peşinde koşan devlet yöneticilerinin ikircikli tutumlarına karşı çıkarak, inancımızın ve tarihimizin bize verdiği güçle barışın sesini yükseltebiliriz. Şiddetten boğulmuş, krizlerle boğuşan bütün insanlık, doğru ve adil bir söz bekliyor. Anadolu bu sözü söylemeye hazırdır. Ümmetin gönlü bu hakikate açıktır. Bu konudaki inancımız ve kararlığımız tamdır.

Şimdi bu inancı ve kararlılığı fiiliyata dökme vaktidir. Kudüs’ün siyonizme başkent yapılmasını engellemek için harekete geçmek, birlikte ses vermek ve insanlığın beklediği o sözü söylemek için buradayız. Müstebitler de en çok bundan korkuyor. Emin olun ki Kudüs’e özgürlük haykırışı bunun için şiddetle susturulmak isteniyor. Eğer insanı özgürleştirecek söz söyleyebilirsek, müstebit iktidarlar yerle yeksan olur, özgürlüğün nefesi bütün dünyaya ulaşır.

Tam da bu yüzden Özgür Kudüs Tam da bu yüzden kahrolsun Siyonizm Tam da bu yüzden defolsun ABD Tam da bu yüzden Bağımsız Filistin. Bu inanç ve kararlılıkla Mescid-i Aksa’nın selamını alıyor, Kudüs ve Aksa’nın İslam’la kucaklaşması için haykırıyoruz. Yaşasın başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devleti… Yaşasın işgalden kurtulmuş Kudüs şehri.” dedi.

(Haber Merkezi)

HESAPLARA KARŞI UYANIK OLMALIYIZ
HESAPLARA KARŞI UYANIK OLMALIYIZ

 HESAPLARA KARŞI UYANIK OLMALIYIZSaadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs ile ilgili yaptığı küstah açıklamalara sert tepki göstererek “Hesaplara karşı uyanık olmalıyız” dedi.

Trump ’ın, Kudüs’ü İsrail ’in başkenti ilan etmesinin atacağı en çılgın adım olacağını belirten Eğe,

“İslam ülkeleri birbirleriyle ve kendi iç problemleri ile boğuşurken, İsrail adım adım Arz-ı Mev’ud hedefine yürüyor. Kudüs bizim onurumuzdur, namusumuzdur, izzetimizdir. Kudüs bir İslam şehridir ve böyle kalmaya devam edecektir” diye uyardı.

Arz-ı Mevud projesinin hayata geçirilmesi için uygulanan projelerin başında BOP’un geldiğini vurgulayan Eğe, açıklamasına şöyle devam etti:  “Ne Saddam, ne Kaddafi ne de Suriye ’de yaşananlar asıl sebep değil. Bunlar halkı kandırmak için ortaya atılanlardı. Asıl hedef Büyük İsrail. Bunu anlamak için Filistin haritasına bakmakta fayda var. İsrail, bugün Filistin’in önemli bir bölümüne sahip olmuşken, zamanla Filistin toprakları sadece mahallelere kadar düşmüştür.

Müslümanlar arasında ırk, mezhep gibi farklılıkları kaşıyarak çatışmaları körüklüyorlar. Bizi birbirimize düşürüyorlar. Böylece amaçlarını gerçekleştirmek ve bizi bir kerede yutabilmek için buraları adeta yumuşak bir lokma haline getiriyorlar. Bu hesaplara karşı uyanık olmayız.

Birinci Siyonist Kongre’yi düzenlediler. Arz-ı Mevud (Nil’den Fırat’a kadar olan alan) için bölgeyi tamamen paramparça etmeye çalıştılar. Bu kongrede Filistin’de bir devlet kurmak istediler. Ancak buna tek engel olan ise Büyük Sultan Abdülhamid Han oldu” dedi.

(Haber Merkezi)

ASİ YILDIZ, BAKAN ZEYBEKÇİ’YE TANITILDI

Antakya Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi heyeti, 3.Ankara marka Festivalinde Asi Yıldız markasını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye tanıttı.

3.Ankara marka Festivaline ipek el dokuma markası Asi Yıldız ile katılan Antakya Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi heyeti, markanın daha güçlü olması için tanıtımını yaptı.

Antakya Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi heyetinde Müdür Yardımcısı Halit Yaylacı, Grafik Tasarım ve Fotoğraf Alanı öğretmeni Deniz Kazıkçı Şakır, okul saymanı Mevlüt Yıldıray, Grafik Tasarım öğrencileri Gizem Coşkun ve Elif Sırma ile birlikte yer aldı.

Müdür Yardımcısı Halit Yaylacı, Hatay’ın ilk ve tek markalı okulu olarak Asi Yıldız markasını taşıyan geleneksel İpek Dokuma ürünlerini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye takdim ettiklerini ifade ederek “Markanın daha güçlü olması için Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’ye okulda yapılan ürünler hakkında bilgi verdik. Asi Yıldız markasının daha güçlü olması için tanıtımlara devam edeceğiz.” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’de Türkiye’nin marka bir ülke olacağını belirterek “3.Ankara Marka Festivali'ndeyiz. Ekonomi Bakanlığı olarak tasarım ve marka desteklerimizi bu sene geçen yıla göre 3 kat artırdık. Gelecek sene de artırmaya devam edeceğiz. Türkiye, marka bir ülke olacak” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ile iletişime geçilerek Asi Yıldız ürünleri tanıtıldı.

Ürünler hakkında detaylı bilgi alan başkanlar, marka ile ilgilenerek ürünleri çok beğendi.

(Haber: Perihan Karaahmetli-Sakine Büşra Devrim-Emine Vural)


1 gün, 10 saat önce / 15.12.2017 10:23:26   

BAŞKAN SAVAŞ 4.AKILLI ŞEHİRLER ZİRVESİNDE

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Ankara Sheraton Otel’de düzenlenen 4. Akıllı Şehirler Zirvesi’ne katıldı.

Gerçekleştirilen zirveye kamu kurum ve kuruluşları, belediye başkanları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Türkiye’de şehirleri yaşanılabilir kılmanın yolunun akıllı şehirler kurmaktan geçtiğini belirten Başkan Savaş, ‘‘Dünya nüfusundaki artışa paralel olarak benzer bir şekilde şehirleşme oranları da hızlı bir şekilde artmaktadır.  Dünya nüfusunun yarısından fazlası şehirlerde yaşamakta ve şehirleşme oranı gün geçtikçe artmaktadır. Şehirleşme oranının artmasıyla gerekli önlemlerin de alınması gerekiyor. Eğer gereken tedbirler alınmazsa su sıkıntıları, trafik sorunu, hava kalitesinin düşmesi, çevre kirliliği ve yeşil alanların da korunmaması hususunda ciddi sorunlar ile karşı karşıya gelinir. Bu sorunları yaşamamak için yeni vizyona ihtiyaç bulunmaktadır. Tüm dünyada şehirlerimizi daha akıllı hale getirerek bireylerin yaşam kalitelerini arttırmak ve şehir yaşamındaki pek çok soruna akıllı şehirler teknolojileri ile çözümler üretmemiz mümkündür. Gelecek nesillerin şehirleri de akıllı şehirler olmalıdır. Akıllı şehirler şehrin en önemli bilişim ağlarını oluşturmaktadırlar. Akıllı şehirler konusunda başarı elde edebilmek için bütün kamu kurum ve kuruluşları ile de iş birliği içerisinde çalışmalar gerçekleştirmemiz gerekir. Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi kapsamındaki amacımız ulusal ve uluslararası yatırımcılar ile bir araya gelmek ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlamak amacıyla da iş birliğini de sağlamaktır

Hatay akıllı şehirler konseptine üye olduktan sonra birçok yeniliğe imza attı. Akıllı şehirler teknolojiyi yakından takip eden ve sunmuş olduğu kaynaklarla insan hayatını kolaylaştıran yaşanılabilir bir şehirlerdir. Biz de Akıllı şehirler konseptine üye olarak şehrimizi daha yaşanılabilir hale getirmek amacıyla çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Akıllı şehirler konsepti ile kent hem estetik hem de ekonomik yenilikler geliyor. Hatay’ı gelecek nesillere güzel bir şekilde taşımak bizim görevimiz.  Biz aklın, inovasyonun, teknolojinin ve bilimin peşindeyiz” dedi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 10 saat önce / 15.12.2017 10:22:25   

ŞEHİRDEKİ KONARGÖÇERLER ENGELLENİYOR

Antakya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ve Emniyet Müdürlüğü ekipleri ortak çalışmasıyla şehirdeki konargöçerleri tespit ederek şehrin güvenliğini sağlıyor.

Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada; Antakya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ve Emniyet Müdürlüğü ekipleri ile ortak yapılan çalışmada,  Haraparası Mahallesi Lunapark Civarı ve 13. Sokak (Karpuz Hali) üzerinde bulunan boş parsellerde çadır kuran konargöçerlerin tespit edildiği belirtildi.

Açıklamaya göre; Farklı il ve ilçelerden gelerek Antakya Merkezde yer alan Karpuz hali ve lunapark etrafında bulunan boş arazide çadır kurarak yaşayan, vatandaşların dini duygularını sömürerek, dilencilik ve hurdacılık yapan şahısları bulundukları bölgeden kaldırmak amacıyla, Emniyet Müdürlüğü Ekipleri ve Zabıta Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Fen işleri Müdürlüğü ekipleri ile yapılan ortak çalışma sonucunda şahısların çadırları sökülerek şehir merkezinden uzaklaştırılmalarına yönelik çalışma başlatıldı. Şehrin görüntüsünü bozan ve çevreye rahatsızlık veren konargöçerlerin il dışına gönderilmesi için çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.

Antakya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü ekipleri, şehrin görüntüsünü kirleten çadırları kaldırılması, çevreye ve vatandaşlara zarar veren konargöçerlerin il dışına gönderilmesi için ortak çalışma gerçekleştirdi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 10 saat önce / 15.12.2017 10:21:11   

TAŞIMALI EĞİTİM MASAYA YATIRILDI

Antakya Kaymakamlığı, taşımalı eğitim toplantısı düzenleyerek, servis sahipleri, şoförler ve okul yönetimlerinin dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulunuldu.

Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, İlçe Kolluk Kuvvetleri ve İlçe Emniyet Müdürlüğü iştiraki ile Taşımalı eğitim yapan okul müdürleri, muhtarlar, firma sahipleri ve şoförler ile bir araya geldi.

Çocuklar ve gençler geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir diyen Kaymakam Tortop konuşmasında “Bugünün çocuğu yarının büyüğü olacağı bilinciyle yetiştirmek onları yakın ve uzak çevreden gelebilecek her türlü ihmal ve istismardan koruyarak, çağımızın gerekliliklerine yakışır nitelikte gereken tüm eğitim öğretim imkânlarını ve ortamını onlara sağlamak en öncelikli görevimizdir. Bu kapsamda öğrencilerimizin taşıma yoluyla eğitime erişimleri ile ilgili tüm güvenlik tedbirlerinin alınması, bunların denetlenmesi ve öğrenci taşıma işinin sağlıklı yürütülmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde çalışmak öncelikli görevinizdir.

Okul müdürlerimizin gerekli kontrol ve denetimleri yapmasının yanında taşıma firmalarımızın da öğrencilerimizin taşınması esnasında güvenlik tedbirlerinin en üst seviyede almış olmaları gereklidir. Valiliğimizce alınan karar doğrultusunda okul servis araçlarına kamera zorunluluğu getirilmiş olup tüm servis araçlarımızın kamera bulundurması gereklidir. Gerek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce gerekse emniyet birimlerince bu yılda servis araçlarının denetimi daha sıkı bir şekilde devam edecektir. Ayrıca okullarda öğrencilere trafik güvenliği bilincinin aşılanarak bunun bir yaşam biçimi haline getirilmesi, bunun yanında taşıma firmalarının araçta çocuklara emniyet kemeri kullanma alışkanlığı kazandırmaları önemlidir’’ dedi.

Kaymakam Tortop, servis sahipleri, şoförler ve okul yönetimlerinin konunun hassasiyetine binaen daha dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulundu.

Daha sonra eğitim kapsamında düzenlenen sunular ile Taşımalı Eğitim verildi. Eğitime katılanlara ayrıca Katılım sertifikası dağıtıldı.

(Haber Merkezi)


1 gün, 10 saat önce / 15.12.2017 10:19:48   

ÇOCUK YAŞTA EVLİLİĞE HER ZAMAN KARŞIYIZ

Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, bazı gazetelerin internet sitelerinde hakkında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Çocuk yaşta evliliğe her zaman karşıyız. Evlenme yaşı geldiğinde de elbette anne ve baba evladına yardımcı olacak. Söylediğimiz bundan ibaret" dedi.

Kavillioğlu, müftülük binasında yaptığı açıklamada, bir okul müdürünün isteği üzerine okula giderek velilere, "Ahlaklı evlat yetiştirme" konulu konferans verdiğini anlattı. 

Burada velilere ahlaklı evlat yetiştirmenin öneminden bahsettiklerini aktaran Kavillioğlu, şöyle devam etti: "Bunu anlatırken üç şey üzerinde kısaca durduk. Çocuk dünyaya geldiğinde güzel bir isim vermek gerektiğini anlattık. Vatanına, milletine, bayrağına, mukaddesatına, anne-babasına hayırlı evlat yetiştirilmesi için mutlaka onları takip etmemiz gerektiği üzerinde durduk. Asıl konu buydu. Son olarak da anne ve babanın görevinin bitmediğini, onları liseyi, üniversiteyi bitirerek, takip edecek ve evlendirmesine de yardımcı olması gerektiğini anlattık." dedi.

Kavillioğlu, bir basın kuruluşunun ise evlendirme konusundaki konuşmasına yorum eklediğini ve "Kız çocukları ergenlik çağında evlendirilmeli" şeklinde bir cümleye yer verdiğini belirtti.

Bu haberin farklı gazetelerin internet sitelerinde de yer aldığını aktaran Kavillioğlu, şöyle devam etti: "Bu cümleler sanki benim görüşümmüş gibi yanlış bir algı oluşturulmuş. Oysaki biz müftülük olarak, her platformda, küçük ve çocuk yaşta evliliğin yanlışlığını anlatıyoruz. Geçtiğimiz ay yapılan müftüler toplantısında çocuk yaşta evliliklerin engellenmesi konusunda en büyük görevin bizlere düştüğünü, bunun önüne geçmemiz gerektiğini vurguladım. Çocuk yaşta evliliğe her zaman karşıyız. Evlenme yaşı geldiğinde de elbette anne ve baba evladına yardımcı olacak. Söylediğimiz bundan ibaret." dedi. (AA)


1 gün, 10 saat önce / 15.12.2017 10:18:40   

TED HATAY KOLEJİ SANATIN YANINDA

6-12 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen 5. Antakya Uluslararası Film Festivali kapsamında TED Hatay Koleji Mehmet Özat Kültür Salonunda öğrencilere ‘İki Yaka Yarım Aşk’ adlı kısa film izletildi.

Yapımcı Erol Koçan ve Senarist Yazarlar Derneği Başkanı İlker Barış film gösteriminden sonra TED Hatay Koleji öğrencileriyle söyleşi yaptı.

5. Antakya Uluslararası Film Festivali kapanış töreninde desteklerinden dolayı TED Hatay Koleji adına hazırlanan plaket İlkokul-Ortaokul Müdürü Tuncay Göksu’ya takdim edildi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 10 saat önce / 15.12.2017 10:17:33   

MEDENİYETLER ŞEHRİ HATAY AHŞABA RESMEDİLİYOR

Hatay'ın Hassa ilçesindeki kadınlar, Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR desteğiyle açılan ahşap yakma sanatı kursu ile kente ait simgeleri tahtalara resmediyor. 

Hassa Halk Eğitim Merkezi'ndeki kursa katılan 17 kadın, unutulmaya yüz tutmuş ahşap yakma sanatını öğreniyorlar.

El Sanatları Öğretmeni Yıldız Aslan yaptığı açıklamada, ahşap yakma sanatının tarihinin çok eskilere dayandığını söyledi.

Kursiyerlerin hafta içi günlük 6 saat boyunca eğitim aldıklarını ifade eden Aslan, "17 kadın kursiyerimize yaklaşık 2 ay boyunca ahşap yakma kursu vereceğiz. Sıcak havya yardımıyla kavak ağacından özel olarak yapılmış ince tahtalara işliyoruz. Ahşabın üzerine önce kurşun kalemle resmin ana hatlarını ve tonlamalarını çiziyoruz. Ardından dekorasyon havyarıyla resimlerin yakma bölümlerine geçiyoruz. Daha sonra tozlanmaya karşı koruyucu vernik sürerek resmi hazır hale getiriyoruz." diye konuştu. 

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Hatay'ın zengin ve kültürel simgelerini resmettiklerini söyleyen Aslan, böylelikle kadınların hem meslek edindiklerini hem de şehre özgü yapıları gelecek nesillere aktardıklarını kaydetti. 

 Aslan, kursiyerlerin yaptıkları eserleri 50-200 lira arasında satarak aile bütçelerine katkı sağladıklarını da sözlerine ekledi.

Kursiyerlerden üç çocuk annesi Sibel Albayrak, ahşap yakma sanatının çok zor ve sabır isteyen bir iş olduğunu belirtti.

Kursiyerlerden Ayfer Benli de açılan kursa her gün merakla geldiğini dile getirdi. 

Hatay'ın birçok simgesini tahtalara resmettiklerini aktaran Benli, "Ürünlerimiz çok beğeniliyor. Kurs sayesinde meslek öğrenmenin yanı sıra hem stres de atıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum." dedi. (AA)


1 gün, 10 saat önce / 15.12.2017 10:16:24   

KEMER HEYETİNDEN VALİ ATA’YA ZİYARET

Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Antalya’da turizm sektöründe hizmet veren oteller zincirinin Genel Müdürü Ali Osman İlhan ve beraberindeki heyet Hatay Valisi Erdal Ata’yı makamında ziyaret etti.

Ziyarette Vali Ata,  Gül ve beraberindekilerin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Tarihi ve kültürel değerleri, eşsiz mutfağı ile hoşgörünün merkezi olan Hatay’da misafirlerini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Ata, Hatay’ın turizm potansiyelinin yüksek bir il olduğunu ve bu potansiyelin harekete geçirilmesi için elbirliği ile çalıştıklarını ifade etti.

Kemer Belediye Başkanı Gül ise böylesine müstesna güzelliklere sahip bir ilde gördükleri güzelliklerden ve gösterilen misafirperverlikten çok etkilendiklerini, nazik kabulünden dolayı Vali Ata’ya teşekkür ettiklerini ifade etti.

(Haber Merkezi)


1 gün, 10 saat önce / 15.12.2017 10:12:49   

MKÜ’DE “MEDYA VE SOSYAL MEDYA OKURYAZARLIĞI” KONFERANSI

Mustafa Kemal Üniversitesi İdeal İnsan Öğrenci Topluluğu tarafından Atatürk Konferans Salonunda Avukat Tayfur Yumuşak’ın konuşmacı olarak katıldığı “Medya ve Sosyal Medya Okuryazarlığı” konulu konferans düzenlendi.

Konferansta sosyal medyanın ne olduğu ve neden önemli olduğu, ne gibi yararlarının ve zararlarının olabileceği, hangi araçlarla yönetildiği, sosyal medyada kişisel itibarın nasıl yönetilebileceği konularında bilgilendirmeler yapıldı.

Avukat Tayfur Yumuşak medya ve sosyal medyanın algıları yönlendirmedeki gücüne ve insanlar üzerindeki etkilerine değinerek bu gücü ve etkiyi dünyada ve ülkemizde yaşanmış, “11 Eylül Saldırıları”, “Arap Baharı”, “Kennedy Suikastı”, “15 Temmuz Darbe Girişimi” ve benzeri olayları görsellerle destekleyerek örneklendirdi.

Konferans sonunda anlatılan konuya ilişkin bilgi yarışması yapıldı, dereceye girenlere kitap hediye edildi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 10 saat önce / 15.12.2017 10:11:09   

HÜKÜMLÜ VE TUTUKLULARA KONFERANS

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği (HATODER) Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda kalan hükümlü ve tutuklulara talasemi ve orak hücre anemi hastalıkları hakkında konferans verdi.

Kerimoğlu, konferansta yaptığı konuşmada, talasemi hasta tipinin doğumdan itibaren daha 3-4 aylık iken başlayan ve sürekli kan nakli gerektiren çok ciddi kalıtsal bir kan hastalığı olduğunu söyledi.
Hastalığın en önemli belirtilerinin çocuklarda halsizlik, solgunluk, iştahsızlık, huzursuzluk, ateşlenme, tipik yüz görünümü şeklinde ortaya çıktığını ifade eden Kerimoğlu, bir hastanın tedavisinin devlete yıllık 15 ile 90 bin lira civarında mal olduğunu kaydetti.
Orak hücre anemi hastalığı konusunda da bilgiler veren Kerimoğlu, "Hastalık 3-4 aylıktan sonra çocuklarda küçük eklemlerde hareket kısıtlılığına bağlı olarak, ağrı, kızarıklık, şişme, sık tekrarlayan enfeksiyonlar, sarılık, ateş, zamanla dalak büyümesi, uyku düzensizlikleri ve iştahsızlık gibi belirtilerle kendi göstermektedir. Hastaların tedavilerinde ağrı kesici ilaçlar, antibiyotikler ve sıvı tedaviler şekilleri uygulanmakla birlikte, soğuklardan ve sportif faaliyetlerden uzak kalmaları da tedavilerine destek olan diğer etkenler arasında gelmektedir" dedi.
Kerimoğlu, anne ve babanın her ikiside orak hücre anemi taşıyıcısı ise her gebelik döneminde dünya ya gelecek çocuklardan 25 hasta, yüzde 25 sağlıklı ve yüzde 50'sinin de anne ve baba gibi taşıyıcı eğer anne ve babadan sadece bir taşıyıcı ise de % 50 taşıyıcı ve % 50'de sağlıklı olma olasılıkları olduğunu belirtti.
Konferans  sonunda  Kerimoğlu, tutuklu ve hükümlülerin sorularına cevap verdi. Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu idarecileri tarafından Burhan Kerimoğlu'na katkılarından ve sunumlarından dolayı teşekkür edildi.

(Haber Merkezi) 


1 gün, 10 saat önce / 15.12.2017 10:05:17