......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 230156
YORUM MANŞET
SINIRA KURŞUNGEÇİRMEZ SİPER ÖRÜLÜYOR
SINIRA KURŞUNGEÇİRMEZ SİPER ÖRÜLÜYOR

 SINIRA KURŞUNGEÇİRMEZ SİPER ÖRÜLÜYORTürk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) İdlib gerginliği azaltma (çatışmasızlık) bölgesine intikali kapsamında Hatay'daki sınır hattının bazı yerlerine askeri iş makineleri kullanılarak kurşungeçirmez akordiyon siper örülüyor.

İdlib'in sınır komşusu Reyhanlı ilçesindeki askeri hareketlilik bugün de sürdü. Sınır hattındaki askeri iş makinelerinin gün boyunca mevzi kazdıkları görüldü.

İdlib'deki çatışmasızlık bölgesine yönelik intikal kapsamında Hatay'a getirilen obüslerin etrafının 3 metrelik toprakla çevrili olduğu dikkati çekti. Sınır hattının bazı yerlerine ise askeri iş makineleri kullanılarak kurşungeçirmez akordiyon bariyerleri örüldü.

Öte yandan, çeşitli birliklerden gönderilen zırhlı personel taşıyıcılar ile askeri araçların bulunduğu 10 araçlık konvoy, ilçeye varmalarının ardından Suriye sınır hattı istikametine doğru hareket etti.

Genelkurmay Başkanlığınca, Astana süreci kapsamında İdlib'de gerginliği azaltma bölgesinde görev yapacak TSK unsurlarının, 12 Ekim'den itibaren gözlem noktalarını teşkil faaliyetlerine başladığı bildirilmişti.

Mutabakata göre, Türkiye'nin İdlib'de çatışmasızlık bölgesinin sınırlarını teşkil eden güvenlikli bölgelerde kontrol ve gözlem noktaları oluşturarak asker konuşlandırması kararlaştırıldı. Gözlemci kuvvetin asli görevi, rejim ve muhalefet arasında çatışma yaşanmasını engellemek ve olası ateşkes ihlallerini izlemek olarak tanımlandı. (AA) 

TİCARET TEKRAR CANLANACAK
TİCARET TEKRAR CANLANACAK

 TİCARET TEKRAR CANLANACAKReyhanlı Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan ticari tırların çıkışlarının başlanmasının, ilçe ticaretini canlandıracağını söyledi.

Zaroğlu, sınır kapısında gazetecilere yaptığı açıklamada, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki kısıtlamaların kaldırılmasını sevinçle karşıladıklarını belirtti.

Bölgede yaşanan olumsuz gelişmelerden sonra belirli kısıtlamaların getirildiğini aktaran Zaroğlu, "Yaklaşık iki aydan beri bölgemize güvenli bölge oluşturmasını bekledik. Son olarak hükümetimizin almış olduğu İdlib'deki güvenli bölgeyle ilgili girişiminin ilk meyvesini almaya başladık." dedi.

Emeği geçenlere teşekkür eden Zaroğlu, şöyle devam etti: "Hatay'da savaş var, ticaret durmuş, sanayici iş adamı yatırım yapmıyor, turist gezmeye gelmiyor gibi söylemler duyuyoruz. Hatay'da kötü bir şey varmış gibi hava estirmeye başladılar. Böyle söylemler gerçeği yansıtmamaktadır. Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki kısıtlamaların kaldırılmasıyla Hatay'da ticaret tekrar canlanacaktır. İnşallah önümüzdeki günlerde bölgemiz ekonomik olarak daha canlılık kazanmış olacak." dedi.

Zaroğlu ileriki günlerde demir ve çimento ihracatının da başlamasını beklediklerini sözlerine ekledi. (AA)

SINIRA GÜVENLİK BARİYERİ
SINIRA GÜVENLİK BARİYERİ

SINIRA GÜVENLİK BARİYERİTürk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) İdlib gerginliği azaltma (çatışmasızlık) bölgesine intikali kapsamında Hatay'a getirilen konteyner, akordiyon siper malzemeleri ve askeri araçlar, Reyhanlı ilçesindeki sınır hattına sevk edildi.

 İdlib'in sınır komşusu Reyhanlı ilçesindeki askeri hareketlilik bugün de sürüyor. Sınır hattının bazı yerlerine askeri iş makineleri kullanılarak kurşungeçirmez akordiyon bariyerleri örüldü. Türkiye'deki çeşitli birliklerden gönderilen konteyner, akordiyon siper malzemeleri ve askeri araçlar, Hatay'a ulaştı. Araçlar, daha sonra güvenlik önlemleri eşliğinde konuşlandırılacakları sınır birliklerine gönderildi.

Öte yandan sınır hattının bazı yerlerine askeri iş makineleri kullanılarak kurşungeçirmez akordiyon bariyerleri örüldü.

Genelkurmay Başkanlığınca, Astana Süreci kapsamında İdlib gerginliği azaltma bölgesinde görev yapacak TSK unsurlarının, 12 Ekim'den itibaren gözlem noktalarını teşkil faaliyetlerine başladığı bildirilmişti.

Türkiye, Rusya ve İran'ın, Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleştirdiği toplantılarda, Suriye'nin Türkiye sınırındaki İdlib ili "çatışmasızlık bölgesi" ilan edilmişti. Mutabakata göre, Türkiye'nin İdlib'de çatışmasızlık bölgesinin sınırlarını teşkil eden güvenlikli bölgelerde kontrol ve gözlem noktaları oluşturarak asker konuşlandırması kararlaştırılmıştı. Gözlemci kuvvetin asli görevi, rejim ve muhalefet arasında çatışma yaşanmasını engellemek ve olası ateşkes ihlallerini izlemek olarak tanımlanmıştı.(AA)

569 PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞILDI
569 PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞILDI

 569 PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞILDIİl Koordinasyon Kurulu 2017 Yılı 4. Dönem Değerlendirme Toplantısı, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu başkanlığında Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Vali Yardımcısı Çakıroğlu toplantı öncesi yaptığı konuşmada ilimizde 2017 yılının üçüncü üç ayında 569 adet proje üzerinde çalışıldığını belirtti.

Projelerin 370 adedinin genel ve özel bütçeli kuruluşlarca, 199 adedinin ise Hatay Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin imkânlarınca yürütüldüğünü dile getiren Çakıroğlu, ‘’Projelerin toplam bedeli 5 milyar 169 milyon 391 bin TL’dir. 2017 yılı ödenekleri ise 1 milyar 501 milyon 204 bin TL olup, 2017 Eylül ayı sonu itibariyle bu ödenekten 738 milyon 739 bin TL harcama yapılmış ve %49 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.’’ dedi.

İlimizde 2017 yılı üçüncü döneminde yürütülen 569 adet projeden 94 adedinin tamamlanarak hizmete alındığını ifade eden Çakıroğlu, ‘’ Projelerin 468 adedi devam etmektedir. Devam eden projelerden 272 adedi imalat sürecinde, 93 adedi ihale, 58 adedi sözleşme, 15 adedi proje, 30 adedi planlama aşamasındadır. 7 adet projeye de çeşitli nedenlerle başlanılamamıştır.’’ dedi.

Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu’nun yanı sıra Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya,  İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali ve kurum müdürlerinin de katıldığı toplantıda yatırımcı kuruluşlar, kendi alanları ile ilgili olarak sürdürülen projeler hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA MOBİLYASI, KİTAPLA ÖLÜMSÜZLEŞTİ
ANTAKYA MOBİLYASI, KİTAPLA ÖLÜMSÜZLEŞTİ

ANTAKYA MOBİLYASI, KİTAPLA ÖLÜMSÜZLEŞTİİlimizin en önemli meslek sektörlerinden olan mobilyacılık, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi (ANMOGEB) doğrultusunda finanse edilerek Antakya Mobilyası “Motiften Koleksiyona” projesi ile kitapla ölümsüzleşti.

 Dün Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen bilgilendirme toplantısına; ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, K.Sanayi Sitesi Koop. Bşk. M.Ali Kanlı, proje çalışanları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Çinçin, yaptığı açıklamada Hitit Krallarından, Büyük İskender’in Tahtına; Hz. İsa’nın Havarilerinin Kullandığı Vaiz Kürsülerinden; İslam Rönesansı’na kaynaklık eden Antakya Akademisine kadar binlerce yıllık tarih ve köklü bir geleneğe sahip, Habib-i Neccar’ın memleketinde doğan ve gelişen Antakya Mobilyacılığının dünden bugüne serüveni; Antakya Sanayi ve Ticaret Odası tarafından kitaplaştırıldığını belirterek şu bilgilerde bulundu: “Antakya Ticaret ve Sanayi Odası kurulduğu günden beri ilimizde ve bölgemizde sosyo-ekonomik anlamda kalkınmaya öncü olacak projelere odaklanan çalışmalar yürütüyor.

Bugün burada sizlerle buluşmamızın nedeni Antakya Mobilyası’nın markalaşması, rekabet gücünün artırılması ve nitelikli iş ortamları yaratılarak mevcut işletmelerin verimliliğine güç katılması amacıyla başlattığımız ANMOGEP projesi hakkında bilgilendirme yapmak ve bu projenin ayaklarından biri olarak Antakya’nın değerlerini taçlandırmak gayesiyle uzun bir emeğin sonucunda hazırladığımız “Antakya Mobilyası: Motiften Koleksiyona” kitabını tanıtmaktır.

ANMOGEP; Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla 7,7 milyon Avro bütçeli, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan Rekabetçi Sektörler Programının ilk dönem projelerinden biri. Bu proje sayesinde Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, 10 yılda dünya mobilya üreticileri arasında Türkiye'nin ilk 10 ülke içinde yer alacağını öngörüyoruz.

Antakyalı Mobilyacılarımızın üretim, teknoloji, tasarım ve pazarlama yetkinliklerini artırarak bir dünya markası haline getirebilmek için projemize dört bir koldan sarıldık. ANMOGEP projesine emek veren tüm mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi bir borç bilirim. 

Markalaşma Uzmanı Burcu Arıkan’ın yönetiminde; Gazeteci - Yazar Tuba Çameli tarafından yayına hazırlanan kitap için;  Hatay yöresinde 317 motif-form tespit edildi, fotoğraflandı ve hikâyeleri derlendi. Araştırma süresince; Gazeteci-Yazar Lora Çapar ve Akademisyen Ayşegül Karakelle motifleri yorumlarken, Arkeolog Jozef Naseh ve Arkeolog Kenan Yurttagül ile yaşayan en eski mobilya ustalarından Ferit Bilen’in anlatımları derlendi.  Motiflerden esinlenerek klasik, neo-klasik takımlar ve modern aksesuarlardan oluşan yeni mobilya tasarımları geliştirildi.

Antakya mobilyasını hem iç hem de dış pazarda bölge lideri haline getirmeyi hedeflediklerini belirten ANMOGEP’in faydalanıcısı olan Antakya Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin; “Antakya Mobilyası: Motiften Koleksiyona” kitabından esinlenerek oluşturulan koleksiyonları ve sıradaki hedefleri şöyle özetliyor: “Proje kapsamında 3 ayrı tasarımcı tarafından hazırlanan ve Antakyalı mobilya firmalarımızın üretimini gerçekleştirdiği 63 parçadan oluşan toplam 15 koleksiyonu önce İstanbul’daki İMOB fuarında sergiledik, patent başvurularını yaptık.

Projede kazandığımız deneyimler ve kurulan iletişim ağları ile; geleneksel yöntemlerle üretim yapan KOBİ’lerimizin rekabet gücünün tasarım odaklı üretim geliştirme, pazarlama ve üretim destekleriyle artırılabileceğini ve niş pazarlar yaratabileceğimizi düşünüyor, projenin son yılında bugüne kadar yaptıklarımızı görünür kılmayı hedefliyoruz. Proje kapsamında kurduğumuz ve bu yıl kasım ayı içinde açılacak olan Antakya Mobilyası Ortak Üretim Merkezi ile de bu çalışmaların sürdürülebilirliğini amaçlıyoruz.

Endüstriyel tasarımcılar ile Antakyalı ahşap ve mobilya ustaları tarafından hazırlanan koleksiyonlar, geçmişten günümüze Antakya ve civarında yaşamış farklı medeniyetlerin ustalıklarını, kültürünü ve estetiğini bir araya getiriyor. Kitapta Sergio Perez Fortea ve Sezgin Akan gibi uluslararası tasarımcıların neo-klasik ve modern tarzlardaki mobilya-koleksiyon çizimleri bulunuyor. Antakya, antik çağda “Orientis Apicem Pulcrum” yani Doğu’nun Kraliçesi olarak anılırdı. Proje kapsamında öne çıkan koleksiyonlardan biri de Ahşap ve Oyma Ustası Ali Altun tarafından hazırlanan, kentin kültür belleğinde ölümsüzleşen Doğu’nun Kraliçesi için tasarlandı” dedi.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)

SINIRA KURŞUNGEÇİRMEZ SİPER ÖRÜLÜYOR

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) İdlib gerginliği azaltma (çatışmasızlık) bölgesine intikali kapsamında Hatay'daki sınır hattının bazı yerlerine askeri iş makineleri kullanılarak kurşungeçirmez akordiyon siper örülüyor.

İdlib'in sınır komşusu Reyhanlı ilçesindeki askeri hareketlilik bugün de sürdü. Sınır hattındaki askeri iş makinelerinin gün boyunca mevzi kazdıkları görüldü.

İdlib'deki çatışmasızlık bölgesine yönelik intikal kapsamında Hatay'a getirilen obüslerin etrafının 3 metrelik toprakla çevrili olduğu dikkati çekti. Sınır hattının bazı yerlerine ise askeri iş makineleri kullanılarak kurşungeçirmez akordiyon bariyerleri örüldü.

Öte yandan, çeşitli birliklerden gönderilen zırhlı personel taşıyıcılar ile askeri araçların bulunduğu 10 araçlık konvoy, ilçeye varmalarının ardından Suriye sınır hattı istikametine doğru hareket etti.

Genelkurmay Başkanlığınca, Astana süreci kapsamında İdlib'de gerginliği azaltma bölgesinde görev yapacak TSK unsurlarının, 12 Ekim'den itibaren gözlem noktalarını teşkil faaliyetlerine başladığı bildirilmişti.

Mutabakata göre, Türkiye'nin İdlib'de çatışmasızlık bölgesinin sınırlarını teşkil eden güvenlikli bölgelerde kontrol ve gözlem noktaları oluşturarak asker konuşlandırması kararlaştırıldı. Gözlemci kuvvetin asli görevi, rejim ve muhalefet arasında çatışma yaşanmasını engellemek ve olası ateşkes ihlallerini izlemek olarak tanımlandı. (AA) 


1 gün, 15 saat önce / 20.10.2017 11:25:26   

GENELKURMAY BAŞKANI AKAR, SURİYE SINIRINDA

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Reyhanlı ilçesindeki hudut karakollarında incelemelerde bulundu.

Akar, beraberindeki askeri heyetle, İdlib'deki çatışmasızlık bölgesine yönelik intikal kapsamında askeri hareketliliğin yaşandığı Reyhanlı ilçesine geldi.

Hudut karakollarında incelemelerde bulunan Orgeneral Akar, askeri yetkililerden İdlib'e yönelik intikal ve bölgedeki gelişmelerle ilgili bilgi aldı. (AA)


1 gün, 15 saat önce / 20.10.2017 11:24:40   

HİSARCIKLIOĞLU, ANTAKYA’YA GELİYOR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yarın Antakya’ya geliyor.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Antakya TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi Açılışı ile ABİGEM Pencere Proje Kapsamında yapılan Ahşap Kurutma Fırının açılışları yapacak.

Antakya Ticaret Borsası’ndan konu ile ilgili yapılan açıklamada “TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 21 Ekim Cumartesi günü Antakya’ya geleceklerdir.

Bu ziyaret sırasında Rifat Hisarcıklıoğlu, Antakya TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi Açılışı ile ABİGEM Pencere Proje Kapsamında yapılan Ahşap Kurutma Fırının açılışlarını yapacaklardır.

Rifat Hisarcıklığlu’nun onuruna akşam saat 20.00’de SAVON OTEL’de protokol üyelerine ve işadamlarına akşam yemeği düzenlenecektir” denildi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 15 saat önce / 20.10.2017 11:23:59   

KARABACAK, HAKK’A UĞURLANDI

Antakya Belediyesi eski başkanlarından, bir dönem Hatay siyasetine damga vuran isimlerden Bekir Karabacak, 72 yaşında vefat etmesinin ardından son yolculuğa uğurlandı.

18 Ekim 2017 tarihinde tedavi gördüğü hastanede vefat eden Başkan Karabacak, dün HBB Antakya Mezarlık Kompleksi Camiinde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Antakya Asri Mezarlığında toprağa verildi.

Merhumun cenaze törenine; Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Antakya İlçe Müftüsü Necati Şafak, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, Saadet Partisi GİK Üyesi Necmettin Çalışkan, CHP Antakya İlçe Başkanı Hasan Ramiz Parlar, Hatayspor Kulübü Başkanı Mehmet Maden, eski İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan, eski milletvekili İzzettin Yılmaz, meclis üyeleri, akrabaları, siyaset, iş ve spor camiasından çok sayıda seveni katılarak Bekir Karabacak’ı Hakka uğurladı.

Görev yaptığı dönemde sevilen ve sayılan kişiliği, Bekir Karabacak’ın cenazesine de yansıdı.  Merhumu son yolculuğa uğurlarken yüzlerce seveni cenazede hazır bulundu.

Ergin Medya Ailesi olarak aramızdan ayrılan Bekir Karabacak’a Cenab-ı ALLAH’tan rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine sabırlar dileriz.

(Haber: S.Ergin)


1 gün, 15 saat önce / 20.10.2017 11:22:54   

BC GROUP YENİ OFİSİNDE

Tesis yönetimi ve temizlik hizmetlerinin marka firması BC Group, bir süre önce yeni ofisine taşınarak faaliyetlerine devam ediyor.

Bünyamin Canbaz’ın yönetim kurulu başkanı olduğu BC Group’u ziyaret eden Ergin Medya ekibi, Canbaz’a ve ekibine hayırlı olsun temennisinde bulundu.

BC Group yönetim kurulu başkanı Bünyamin Canbaz, General Şükrü Kanatlı Mahallesi Şehit Fahri Koç Sokak, Oğul Apartmanı 1. Katta yeni ofisinde dost ve müşterilerine hizmet vermekten mutluluk duyduklarını belirtti.

(Yorum Haber Merkezi)


1 gün, 15 saat önce / 20.10.2017 11:20:42   

VALİ ATA, MUHTARLARI AĞIRLADI

Hatay Valisi Erdal Ata, 19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanı Mahmut Gülcü ve İl Mahalli İdareler Müdürü Lütfü Şaklar’ın da aralarında bulunduğu heyeti makamında kabul etti.

Yerel demokrasi ve çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel öğesi olan muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutladığını belirten Vali Ata’ya Başkan Gülcü tarafından ‘’Muhtar Rozeti’’ takıldı.

Ziyarette kısa bir konuşma gerçekleştiren Vali Ata muhtarların, devlet-millet buluşmasında önemli bir görev icra ettiğini belirtti.

Büyükşehir yasasından sonra köylerin mahalleye dönüşmesi ile muhtarların görevlerinin biraz daraldığını ifade eden Vali Ata, ‘’Buna rağmen muhtarlarımıza çok önemli görevler düşmektedir. Mahallelerinin sorunlarını, taleplerini ilgili makamlara ileterek devletle vatandaş arasında adeta bir köprü görevi görüyorlar. Diğer taraftan devletimizin yaptığı hizmetler ile ilgili gerekli duyurular muhtarlarımız marifetiyle köylerde veya mahallelerde vatandaşlarımıza iletiliyor. İnanıyorum ki aynı şevk ve heyecanla görevlerini ifa eden muhtarlarımız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kamu hizmetlerinin yürütülmesinde devletinin yanında yer alacaktır. Ben kendilerine yaptıkları fedakârca hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanı Mahmut Gülcü ise kendilerini böylesine mutlu eden bir günde kabulünden dolayı Vali Ata’ya teşekkür ettiğini belirtti.

(Haber Merkezi)


1 gün, 15 saat önce / 20.10.2017 11:19:44   

GÜVERCİNLERİNE ÇOCUKLARI GİBİ BAKIYOR

Altınözü ilçesinde küçük yaşlarda hobi olarak güvercin yetiştirmeye başlayan Nevzat Küçükoğlu, bu alışkanlığını uzun yıllardır devam ettiriyor

.Altınözü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan emekli Nevzat Küçükoğlu, yaptığı açıklamada uzun yıllardır büyük bir sevdayla güvercin beslediğini söyledi.

Beslediği güvercinlerine çocukları gibi baktığını belirten Küçükoğlu, ''Yaklaşık 40 yıldır kuşlarla iç içe yaşıyorum. İşten kalan boş zamanını Yenişehir mahallesinde bulunan evimin damına inşa ettiğim kümeste geçiriyorum. 100'e yakın güvercinin bakımını yapıyorum." diye konuştu.

Kuşlara bakımın kolay olmadığını aktaran Küçükoğlu, sadece yem atmakla, su koymakla bakımın olmadığını, onlara ilgi göstermek gerektiğini paylaştı. (AA)


1 gün, 15 saat önce / 20.10.2017 11:18:29   

ÇOCUKLARINI OKUTMAK İÇİN FIRINCI OLDU

Altınözü ilçesinde üç çocuk annesi Meral Yılmazoğlu (40), çocuklarını okutmak için başladığı fırıncılık mesleğini 15 yıldır sürdürüyor.

 İlçede eşi ve 3 çocuğuyla yaşayan Yılmazoğlu, kendilerine ait taş fırında elamanın işten çıkması üzerine eşine yardım için fırına gitti. 

Burada işler yürüsün diye bir süre hamur açan Yılmazoğlu, ekonomik nedenlerle işe devam etme kararı aldı. 

Yaklaşık 15 yıldır kocasıyla hergün sabahın erken saatlerinde fırını açan Yılmazoğlu, hamur karmadan, ocak yakmaya, kürekçilikten, hamur açmaya kadar fırıncı ustasının yaptığı her işi yapıyor.

Yılmazoğlu, yaptığı açıklmada, "Eşimin işlettiği fırında eleman işten çıkmıştı. Bana da gel biraz yardım et dedi. O gün bugündür fırından çıkmadım. İşi benimsedim. Çocuklarım da büyüyordu. Onların okuması için paraya ihtiyacımız vardı. Bende bu nedenlerle erkeklerin çoğunlukta çalıştığı işe devam etme kararı aldım." dedi.

Yılmazoğlu, kendisini fırında işçi olarak görenlerin şaşırdığını söyleyerek, başlarda birçok kişinin bu işe devam edemeyeceğini düşündüğünü belirtti. 

Kadınların her işin üstesinden geleceğine inandığını ifade eden Yılmazoğlu, şunları söyledi: "Günde yaklaşık 12 saat çalışıyorum sabah beş, akşam beş, altı gibi bırakıyorum. Buradan çıkınca evime gidip ev işini yapıyorum. Bu işi öğrendim, kesinlikle pişman olmadım. Allah sağlık verirse gücüm yetene kadar devam etmeyi düşünüyorum. Çalışmak ayıp değil, tam tersine çalışmamak ayıp. Allah’a çok şükür ki çocuklarımın ikisi il dışında üniversite okuyor. Birisi de üniversiteye hazırlanıyor. Onların ihtiyacını karşılayabiliyoruz.

Şuan benim yapabildiğim her işi yapıyor, birlikte çalışıyoruz. Bu, hem iş hem de ekonomik anlamda çok faydası oldu." diye konuştu. (AA)

 


1 gün, 15 saat önce / 20.10.2017 11:16:16   

CİLVEGÖZÜ’DE YOĞUNLUK

Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan ticari tırların çıkışlarının başlamasıyla yoğunluk yaşanıyor.

Türkiye sınırı yakınında yer alan Babel Hava Sınır Kapısı ve bölgesindeki olumsuz güvenlik koşulları nedeniyle insani yardım, gıda, ilaç ve temizlik maddesi dışındaki nakillere 3 Ağustos itibarıyla kapatılan sınır kapasında, dün yeniden başlayan ticari tır geçişleri kapsamında yoğunluk sürüyor. 

Sınır kapısına gelen sürücüler ağırlıklı olarak gıda, tekstil, sebze ve meyve, otomobil, ev eşyaları, un, mısır, su ve elektronik eşya malzemesi yüklü tırlarını Cilvegözü Sınır Kapısı ile Babel Sınır Kapısı arasındaki ara bölgede oluşturulan aktarım alanına götürüyor.

Geniş güvenlik önlemlerinin ardından çıkış yapan tırlar, sınırdaki ara alanda, taşıdıkları malzemeleri Suriye tarafından gelen araçlara boşaltıyor.

Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan aynı şekilde insani yardım malzemelerinin de çıkışları devam ediyor.

Tır sürücülerinden Mehmet Atilla, Cilvegözü Sınır Kapısı'nın açılmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Mersin'den çamaşır makinesi yüklediğini belirten Atilla, ''Öncüpınar Sınır Kapısı'na gidiyordum, sonradan bize daha uygun olduğundan dolayı Cilvegözü Sınır Kapısı'na yöneldik. Ticari tırların çıkış yapması bizleri ekonomik açıdan olumlu etkileyecektir.'' dedi.

Mehmet Atlar ise yol güzergâhının daha rahat olmasından dolayı Cilvegözü Sınır Kapısı'nı tercih ettiklerini kaydetti.

Sınır kapısında araç kuyruğunun yaklaşık 6 kilometreyi bulduğu görüldü. (AA) 


1 gün, 15 saat önce / 20.10.2017 11:15:12   

HBB BETON ASFALT ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri, il genelinde yeni yol, bakım ve onarım çalışmalarına devam ediyor.

Halka daha güvenli ve temiz bir altyapı ve üstyapı sunmak amacıyla altyapı ve üstyapı çalışmalarına ara vermeden HBB ekipleri, Antakya ilçesine bağlı Ürgen Paşa Mahallesi’nde beton asfalt çalışmalarına başladı. Yıpranan ve kullanışsız hale gelen yolları modern ve trafiğe uygun hale getirmek amacıyla çalışmalarını hızlandıran ekipler, beton asfalt çalışmalarının tamamlanması ile olası tehlikelerin ve trafik kazalarının önüne geçilmiş olacağının da altınız çizdi.

Mahalle sakinleri,  beton asfalt çalışmaları gerçekleştiren HBB ekipleri aracılığıyla Hatay’ın her ilçesine eşit hizmet vererek halkın sorunlarına hızlı çözüm üreten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


1 gün, 15 saat önce / 20.10.2017 11:14:21